Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Listopad 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Cooking classes: ravioli z ricottą i gruszką

Cooking classes: ravioli z ricottą i gruszką
Paulina Grabara

W luksusowym toskańskim hotelu Borgo Santo Pietro działa restauracja Valle Serena. Nas na warsztaty z gotowania zaprosił Szef Kuchni – absolutny mistrz Stefano Santo.

Nie jestem łatwym materiałem na ucznia warsztatów kulinarnych: nie jadam produktów mącznych, mam uczulenie na jajka i laktozę. Rzadko podczas pobytu we Włoszech wybieram Primi Piatti – tagliatelle, ravioli czy penne nie są dla mnie oczywistym wyborem.

W dzień, kiedy spotkałam Stefano z największą przyjemnością dałam się zaczarować i zabrać na wycieczkę po kulinarnych smakach Italii. Stefano fascynował skromnością i urokiem, zaskakiwał pomysłowością. Eksperymentował z produktami, połączenia i smakami aż w końcu przygotował najlepszą kolację, jaką jadłam. Ale o tym następnym razem.

 

LUŹNE NOTATKI Z KUCHNI STEFANO

Przepis na ravioli z ricottą i gruszką.

 

1.

Składniki: 450g mąki Semola (bardziej jedwabista, dodaje paście gładkości), 300g tradycyjnej mąki, 2 jajka, 6 żółtek, trochę soli, ricotta, gruszka

*2 rodzaje jajek – Stefano wykorzystuje jajka od kur karmionych kukurydzą – żółtka są zdecydowanie bardziej pomarańczowe

 

2.

Ciasto: po przygotowaniu ciasta (mąka, jajka, odrobina soli) wstawiamy je na kilka chwil do lodówki. Następnie tniemy ciasto na kawałki, z których w maszynce do pasty robimy cienkie placki. Zmniejszając średnicę w maszynce robimy coraz cieńsze placki – kiedy ciasto osiągnie wystarczającą grubość za pomocą foremki robimy kółka.

 

3.

Gruszka: gruszkę należy pociąć w kostkę. Jest zbyt twarda, należy ją wrzucić na patelnię, dodać oliwę, brązowy cukier i sól i podlać wodą.

 

4.

Ser i wypełnienie: Do ricotty dodajemy ser pecorino.

*ser ricotta jest mokry i świeży – jest idealny jako wszelkie wypełnienia, trzeba go jednak najpierw osuszyć

*zamiast ricotty możemy też wykorzystać miękki kozi ser

*wypełnienie wyciskamy na środek kół z ciasta

 

5.

Ravioli: ciasto wraz z wypełnieniem zagniatamy, nadając mu kształtu włoskich pierożków

 

6.

Gotowanie: świeżą pastę powinno się gotować około 30 sekund, nieco dłużej jest trzymaliśmy ją w lodówce

 

7.

Serwowanie: ravioli serwujemy z pesto i balsamico

 

 

 

Zdjęcia wykonane aparatem Nikon COOLPIX A dzięki uprzejmości Nikon Polska.

Submit a Comment