Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

DOMY ZA 1 EURO WE WŁOSZECH czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii

DOMY ZA 1 EURO WE WŁOSZECH czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii
Paulina Grabara

Kocham piękną Italię nad życie. Nie lubię pizzy i pasty, po wypiciu espresso gałki oczne chcą mi wyskoczyć z oczodołów, nie przepadam za krzykliwymi i głośnymi Włochami, ale z ręką na sercu po zwiedzeniu połowy świata mogę stwierdzić, że to we Włoszech najchętniej bym zamieszkała i kupiła dom. 

Cześć, nazywam się Paulina. Jeśli masz ochotę być na bieżąco, zapraszam Cię na: FB intopassion, IG intopassion.pl.

Możesz też stać się częścią STYLISH PAPER (Gazety w formacie A3, którą wydaję KLIK po więcej informacji) i intopassion – jeśli MASZ OCHOTĘ OTRZYMAĆ NOWY, JESIENNY NUMER STYLISH PAPER, wesprzyj mój projekt na patronite.pl/intopassion.

 

Czy mnie na to stać? Jak to zrobić? Czy lepiej kupić dom za 1 Euro czy dom z wolnego rynku? Z odpowiedzią na moje pytania przychodzi ebook “Domy za 1 Euro we Włoszech, czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii” autorstwa Piotrka Wojtasika, którego poznałam przed laty,  jeszcze przed jego błyskotliwą karierą w redakcji “Dzień dobry TVN” i który właśnie zakupił dom na Sycylii oraz Małgorzaty Ciukszy, radczyni prawnej z kilkunastoletnim stażem, która mieszka we Włoszech.

Olbrzymim atutem ebooka jest dla mnie fakt, że nie owija w bawełnę. Koszty zakupu domu były przez Piotra skrupulatnie notowane, a następnie zostały podane ceny wszystkich składowych elementów. Dzięki temu w końcu wiem, z jakimi kosztami musiałabym się zmierzyć, gdybym rzeczywiście chciała kupić mój włoski dom. 

Pamiętacie film “Pod słońcem Toskanii” i Amerykankę, która podczas spontanicznego wyjazdu do Włoch postanowiła kupić dom? W rzeczywistości jesteśmy mniej impulsywni, a przede wszystkim nasz dom we Włoszech zdecydowanie częściej pozostaje pięknym włoskim marzeniem. Tylko 1% marzących o domu w pięknej Italii, swój zakup finalizuje – tego dowiaduję się czytając ebooka Piotra i Małgorzaty. 

Czy ten ebook to tylko pozycja dla osób, które pragną kupić nieruchomość we Włoszech? Absolutnie nie. Małgosia na kupowanie domu powinna patrzeć jedynie przez pryzmat prawa, ale przez to, że z wykształcenia jest psychologiem, widzi człowieka i jego historię. Piotrek związany jest od lat z showbiznesem i wie, co to dobra opowieść. Oczywiście w ebooku pojawią się takie tematy, jak wybór nieruchomości, złożenie oferty, księgi wieczyste, umowa przedwstępna, pełnomocnictwo, apostille, sprawdzanie dokumentów czy akt notarialny, to jest to przede wszystkim piękna opowieść o marzeniach, miłości i odwadze. Wyjątkowa historia o szczęśliwym zakończeniu. 

 

Gosia i Piotr -234

 

Czy dom za 1 Euro kosztuje 1 Euro? 

Dom za 1 Euro. Brzmi świetnie, przyznacie sami. Pierwsza aukcja domu za 1 Euro została zorganizowana przez obrotnego burmistrza Sambuca di Sicilia, a popularność zyskała dzięki amerykańskim gazetom i portalom. Wszyscy na całym świecie dowiedzieli się wówczas, że we Włoszech można kupić dom za 1 Euro. 

W teorii dom za 1 Euro, w praktyce 1 Euro to punkt wyjścia w licytacji, w której kupuje ten, kto da więcej. A przy takiej promocji licytują ludzie z całego świata. 

Jak bardzo ciekawie zauważa Piotr, burmistrzowie zaczęli przerzucać się w propozycjach, z biegiem czasu starając się przyciągnąć mieszkańców na dłużej niż wakacyjne miesiące. Bo jeśli kupisz dom we Włoszech, to nie tylko go wyremontujesz (obowiązek przy zakupie domu za tzw. 1 Euro), ale będziesz też wydawał na miejscu, wspierając lokalną gospodarkę. Im tańszą nieruchomość kupujesz, tym więcej zapłacisz za remont. I to się wydaje oczywiste.  

Domy za 1 Euro to często kamienice bez dachu, drzwi czy okien w średniowiecznych, opustoszałych miasteczkach, które są położone z dala od morza. Jeśli jednak zdecydujecie się na zakup domu za 1 Euro, Piotr i Małgorzata w swoim e-booku wyszczególnią Wam wszystkie koszty,  z którymi musicie się liczyć. 

 

Minusy domów za 1 Euro 

Domy za 1 Euro to świetna akcja marketingowa, która obiegła cały świat, ale możliwe, że to nie jest propozycja dla Was. Po pierwsze musicie być pewni, że chcecie zamieszkać w tym konkretnym miasteczku. A jak się zapewne spodziewanie, domów za 1 Euro nie znajdziecie w nadmorskich kurortach czy turystycznych miasteczkach. Nawet, jak miejsce Wam się spodoba, możecie mieć później problem z wynajmem takiego domu. Więc jeśli nie jesteście artystą, pisarzem czy biznesmenem, który szuka ucieczki od ludzi, zastanówcie się, czy takie rozwiązanie jest dla Was. Inną sprawą są remonty… 

 

Remonty 

Dom za 1 Euro trzeba wyremontować w określonym czasie, najczęściej od 18 miesięcy do 30 miesięcy. Plusem domów z wolnego rynku jest fakt, że możecie je remontować, kiedy chcecie. Gmina musi też zaakceptować plan remontu, a to może być dodatkowym utrudnieniem. Warto wiedzieć, że Włochy to kraj samowolki. Pamiętam, jak nie mogliśmy znaleźć agroturystyki, a właścicielka tłumaczyła, że od lat walczy o drogowskaz z nazwą miejsca przy zjeździe z głównej drogi, niestety jak na razie bezskutecznie. Z kolei znajomy Amerykanin, który ma piękną agroturystykę w parku krajobrazowym w Toskanii, kilka lat czekał na pozwolenie na budowę basenu. Jak pisze Piotr, jak wszystkie domy w miasteczku są białe, możecie być pewni, że wasz też będzie biały, nieważne o jakim kolorze marzycie. 

 

Jak znaleźć dom za 1 Euro? 

W ebooku znajdziecie kilka pomocnych stron, w tym stronę stworzoną przez Piotrka www.domyza1euro.pl. Należy jednak pamiętać, że bardzo wiele ofert, które znajdziecie w internecie, jest nieaktualnych, a niektóre domy na sprzedaż nie zostały dodane. Najlepiej więc wpisać w Google hasło „case a 1 euro”, czyli „domy za 1 euro” – wyświetlą wam się wtedy linki do gmin, które miały lub nadal mają domy na sprzedaż w ramach tego programu. Następnie najlepiej napisać maila (w języku włoskim, żeby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie odpowiedzi) lub zadzwonić do urzędu miasta miejscowości, która wam się spodoba, i zapytać, jakie mają aktualne oferty. 

 

Gdzie szukać domów z wolnego rynku? 

Najlepiej zacząć od przejrzenia włoskich portali, gdzie znajduje się oko ło 90% ofert nieruchomości dostępnych na rynku. Piotr, Polakom, którzy  nie znają włoskiego, poleca szukanie przede wszystkim na stronach idealista.it, ewentualnie na immobiliare.it.  

 

Bardzo bym Wam chciała podać więcej szczegółów odnośnie zakupu nieruchomości we Włoszech, ale w tym właśnie miejscu postanowiłam odesłać Was do ebooka Piotra i Małgorzaty.  

A ja mam nadzieję, że zainspirowana historią Piotrka, kiedyś stanę się właścicielką mojego własnego skrawka na włoskiej ziemi. 

 

Książkę możecie kupić na www.how2.shopznajdziecie ją w zakładce bestsellery.

facebook.com/intopassion instagram.com/into_passion

 

Domy za 1 euro 08

 

zdjęcie (2)
 
zdjęcie (3)
 
zdjęcie (9)
 
zdjęcie (8)

Submit a Comment