Etyczna moda
Nowe, alternatywne trendy na dobre opanowały świat mody. Dziś nie wystarczy upolować ciuchy z najnowszej kolekcji. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy noszone przez nas rzeczy zostały wyprodukowane z poszanowaniem praw człowieka.
Stawiamy na recykling, aby nie szkodzić naszej planecie. Ponadto szukamy niszowych rozwiązań i unikatowego wzornictwa, żeby wyróżnić się z tłumu. Na wszystkie te potrzeby odpowiada nowy sklep z etycznym obuwiem i akcesoriami – zlokalizowany w Krakowie, ale też prowadzący internetową platformę zakupową Fairma Ethical Design.
Pomysł na sklep zrodził się z obserwacji zachowań współczesnych konsumentów. Większość z nich to Millenialsi, którzy do mody podchodzą w sposób świadomy, selektywny i odpowiedzialny.
W ich przypadku dobrze zaopatrzony concept store wygrywa z sieciówkami, ukryty w modnej dzielnicy butik bije na głowę galerię handlową, a niszowy brand jest chętniej wybierany niż marka, którą widać na dziesiątkach billboardów. Liczy się to, co nieoczywiste, niemasowe i niewyeksploatowane.
Ten swoisty powiew świeżości w modzie widać wyraźnie we wzornictwie. W Fairmie można znaleźć alternatywne materiały, z których wykonane jest obuwie i akcesoria. Należy do nich przykładowo naturalny korek, wtórnie przetworzone butelki PET, sznurek, mikrofibra wysokiej jakości, bawełna organiczna czy Piñatex – materiał z włókien liści ananasa. Estetyka butów również odbiega od standardów. Choć znajdą się tu rozwiązania dla fanów klasyki, większość modeli odznacza się oryginalnym stylem i kolorystyką. Asortyment sklepu tworzą starannie wyselekcjonowane produkty – m. in. z Portugalii, Anglii, Niemiec ale także pochodzące od naszych rodzimych producentów. Przebierając w tak unikatowej kolekcji, możemy mieć pewność, że za rogiem nie trafimy na osobę, która nosi identyczne jak my buty czy gadżety.
Fairma to jednak nie tylko niepowtarzalny design, ale przede wszystkim wyjątkowa filozofia. Sklep promuje ideę odpowiedzialnych i świadomych zakupów, które odcinają się od eksploatacji zwierząt, taniej siły roboczej i zasobów środowiska. Fair filozofia opiera się na trzech filarach – respect for human rights, animals rights and environment. W praktyce oznacza to dystrybucję wyrobów tylko takich producentów, którzy na każdym etapie produkcji – począwszy od projektu aż po wybór surowca – maksymalnie dużą uwagę przykładają do aspektów etycznych. Dzięki temu klienci nie trafią na komponenty (np. skóra, kleje) butów czy torebek, które przyczyniły się do krzywdy ludzi bądź zwierząt. Wiele modeli powstało za sprawą recyklingu, czyli wykorzystania już raz użytego tworzywa.
Doskonałym tego przykładem może być marka NAE, która produkuje buty z wtórnie odzyskanych butelek PET. Wszystkie wyroby posiadają też odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich wegański charakter, pochodzenie ze sprawiedliwego handlu, czy też użycie organicznej bawełny.
Za każdą marką obecną w Fairmie stoi określona historia. Dzięki temu można mieć pewność, że nie są to przypadkowe buty dla przypadkowych osób. Jednak ich szeroki wybór – od hipsterskich sneakersów aż po eleganckie sztyblety – sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Od samego początku Fairma przyciąga ludzi z całego świata, którzy spacerując po krakowskim Kazimierzu trafiają na ten unikatowy koncept lub też poszukując niebanalnych rozwiązań w sieci, znajdują stronę www.fairma.pl. Estetyka splata się tu z etycznym podejściem, bowiem buty nie tylko cieszą oko, ale też nie obciążają sumienia. A właśnie na to stawiają silny akcent najnowsze trendy. Moda ma odpowiadać naszemu stylowi życia i przekonaniom, a w ich centrum coraz częściej pojawia się bycie fair w stosunku do otaczającego nas świata.
Dlaczego produkty Fairma są warte zakupu?
- wspierasz etyczny handel, w którym nikomu nie dzieje się krzywda (producenci i pracownicy są godziwie wynagradzani, wszyscy pracują w etycznych i bezpiecznych warunkach, każdy ma możliwość zrównoważonego rozwoju);
- wspierasz ideę poszanowania dla życia i zdrowia zwierząt (nasze produkty są w 100% wegańskie);
- pomagasz dbać o środowisko (nasi dostawcy dbają o to, by jak najmniej eksploatować zasoby naturalne);
- wybierasz produkty, które nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu (producenci stosują naturalne materiały lub świetnie przebadane i spełniające zdrowotne wymogi sztuczne tworzywa, które nie zawierają substancji szkodliwych);
- pomagasz rozwijać się firmom opartym na produkcji lokalnej, wykorzystującym m.in. handmade, recykling i upcykling;
- pomagasz rozwijać szczytną ideę świadomej konsumpcji;
- stajesz się uczestnikiem mody w stylu „slow”;
- wybierasz rzeczy, których nie dostaniesz w sieciówkach – dzięki temu możesz poczuć się naprawdę oryginalnie!;
- sięgasz po znakomitej jakości, wytrzymałe produkty, które objęte są gwarancją jakości i wieloma certyfikatami;
- wybierasz rzeczy, które w większości krajów są zupełną nowością, a dostęp do nich jest niemożliwy, lub ograniczony.
Czytaj także:
Submit a Comment