Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Najpiękniejsze toskańskie miasteczko: PIENZA

Najpiękniejsze toskańskie miasteczko: PIENZA
Paulina Grabara

Idealna mieszanka architektury, falujących zielonych wzgórz, doskonałego jedzenia i powolnego toskańskiego rytmu.

Przygoda z Pienzą zaczyna się już kilka kilometrów wcześniej, bo do miasteczka prowadzi jeden z najpiękniejszych fragmentów toskańskich dróg. Położona w dolinie Val d’Orcia zachwyca widokami, zarówno zanim się do niej dostaniemy, jak i podczas spacerów wzdłuż murów miasta.

Pienza znana jest jako perfekcyjne miasteczko renesansu – była dziełem wielkiego humanisty, który w późniejszym czasie przyjął imię Papieża Piusa II. Bazą przy powstawaniu miasteczka były podstawy czasów klasycznych oraz wspaniałego włoskiego renesansu. W krótkim czasie powstały wspaniałe budynki, jak katedra, pałac Piccolomini czy Urząd Miasta, które otaczają główny plac Pienzy. W pałacu znajduje się wspaniała Loggia z wiszącymi ogrodami – stąd rozciągają się piękne widoki na dolinę.

My idziemy na piazza cieszyć się życiem we włoskim stylu – prosto do baru Caffe la Posta na kawę czy kieliszek prosecco, z którym stajemy przy małej fontannie lub siadamy na schodach podziwiając w dole zachwycający region Val d’Orcia.

 

IMG_5032

Screen Shot 2017-07-28 at 17.28.09

IMG_5035

 

Po chwili przenosimy na mniejszy plac z tyłu – Piazza di Spagna, tu znajdują się dwie urocze restauracje, a o jednej z nich mówi się w całej Toskanii.

 

IMG_5030

 

Sette di Vino to raj kulinarny dla miłośników lokalnych smaków – nie ma tu pizzy czy hamburgerów, dostaniemy za to na różne sposoby podany ser peccorino, domowej roboty warzywa, kiełbaski czy lokalny makaron.

IMG_5031

IMG_5041

 

Więcej:

Sette di Vino – jedna z najznakomitszych restauracji w Toskanii

 

Na Sette di Vino kulinarny majstersztyk Pienzy się nie kończy: jeśli macie ochotę na lunch w ogrodzie, wybierzcie się do Amerykanina Johna, który kilka lat temu otworzył w Pienzie La Bandita Cafe. Więcej:

La Bandita Townhouse – Twój dom w Pienza

 

Po co jeszcze warto się wybrać do Pienzy? Po ser Pecorino! Zapach sera wylewa się przed małe sklepiki, w których spróbujemy bogactwa tego sera: miękkie i twarde, z czerwonym pieprzem czy truflami, do tego popularne toskańskie wędliny i wina – w Pienzie kupimy piękne prezenty: lokalne produkty czy malowaną ceramikę.

W Pienzie warto zatrzymać się na chwilę – nie tylko, aby wczuć się w rytm miasta, ale także, aby zwiedzić okolicę. Miasteczko znajduje się na przyjemnym szlaku w południowej Toskanii – warto odwiedzić znajdujące się niedaleko Montalcino oraz Montepulciano.

 

Screen Shot 2017-07-28 at 17.33.29

IMG_5052

IMG_5053

 

Submit a Comment