Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Marzec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Oczyma graffiti

Oczyma graffiti
Anna Matyjewicz

Graffiti to forma sztuki nie wandalizm. To główne hasło ogólnopolskiego konkursu – Oczyma Graffiti. To już druga edycja tego projektu, który skierowany jest do osób, których pasją jest właśnie graffiti. Temat tegorocznej edycji konkursu to kultowi bohaterowie literaccy.

My postanowiliśmy dowiedzieć się skąd pomysł na tego typu projekty i porozmawialiśmy z organizatorką projektu – Aleksandrą Chmiel.

Skąd zrodził się pomysł na utworzenie fundacji, która promuje tego typu projekty? Jakie są jej główne cele?

Pomysł zrodził się w 2011 roku z potrzeby aktywności społecznej w naszym mieście. Postanowiliśmy, że będziemy aktywizować młodzież do zadań na rzecz kultury, sztuki oraz do imprez sportowych i charytatywnych. Organizujemy konkursy i kampanie ogólnopolskie jak np. Kampania Zaczytani oraz wydarzenie EkoRower we Wrocławiu. Fundacja Rozwój prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży, Wolontariat Miejski. Projektów jest naprawdę sporo, ale cel jeden- zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

 

Pracujecie przy wielu projektach m.in. przy konkursie Oczyma Graffiti – jakie jest główne założenie konkursu?

To przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na to, że graffiti nie jest aktem wandalizmu, mimo że tak jest odbierane przez większość społeczeństwa. My w zeszłorocznej edycji pokazaliśmy, że jest to sztuka warta uwagi. W 2012 roku odmalowaliśmy jeden z budynków w Brzegu. Na każdej ze ścian artyści z całej Polski malowali postacie, które według nich są autorytetami i wzorem dla młodych ludzi np. Julian Tuwim, Stanisław Lem, Bolesław Chrobry.

To już druga edycja konkursu – jakie zadanie czeka na młodych artystów?

Tym razem tematyką konkursu są bohaterowie z literatury polskiej i zagranicznej. Wśród propozycji znajduje się m.in. Pan Kleks, Pan Cogito, Dzieci z Bullerbyn etc. Z całą pewnością każdy artysta znajdzie coś dla siebie. W konkursie Oczyma Graffiti nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwie prace w formie projektu, przesyłające je na nasz adres e-mail do 10 czerwca. Następnie Jury wyłoni prace, które będą wykonane. Oczywiście wszystkie szczegóły są na stronie www.oczymagraffiti.pl

No i najważniejsze pytanie – nagroda?

To będzie wielkie zaskoczenie. Najlepsze projekty będą zrealizowane na autobusach miejskich. Każdy z finalistów dostanie od organizatora 15 puszek z farbą. Konkurs odbywa się w Brzegu w woj. opolskim 29 czerwca 2013 w trakcie 3 Art Festival.

Czy udział w takim konkursie, może pomóc młodemu artyście w rozwoju dalszej kariery?

Jak najbardziej. Już po pierwszej edycji konkursu zgłaszały się do nas firmy oraz osoby prywatne w celu realizacji pewnych koncepcji, które mieli aczkolwiek poszukiwali osób do wykonania. Oczyma Graffiti to trampolina do rozwoju i zaistnienia w tym świecie.

Na co będą Państwo zwracać największa uwagę przy wyborze prac?

Prace ocenia niezależne Jury w skład którego wchodzą profesjonaliści, którzy graffiti zajmują się od wielu lat i robią to zawodowo. Czekamy na oryginalne projekty, zgodne z tematyką konkursu, które będą możliwe do realizacji na autobusach miejskich, artyzm, artyzm i jeszcze raz artyzm.

Czy takie inicjatywy pomagają młodym twórcom w pokazaniu swoich prac szerszej publiczności?

Autobusy, na których artyści będą realizować projekty są cały czas eksploatowane i przemierzają setki kilometrów, tak więc szeroka i różnorodna publiczność jest zagwarantowana już na starcie.

Plany na przyszłość – czy mają już Państwo plany na kolejne inicjatywy otwierające drogę młodym twórcom?

Ostatnio ogłosiliśmy konkurs pt. „Domek dla książki” w ramach wspomnianej już ogólnopolskiej Kampanii Zaczytani. Od marca trwa również konkurs filmowy pt. „Lubię rower bo…”( więcej na www.ekorower.com), a na tym na pewno nie poprzestaniemy.

 

Submit a Comment