Nasze plany na weekend? Opole!
Opole – stołeczne miasto województwa opolskiego w dalszym ciągu jest miastem nieodkrytym i niedocenionym przez polskiego turystę. A szkoda, bo stolica Festiwalu Polskiej Piosenki jest idealnym miejscem na krótki weekendowym wypad. Warto przyjechać tu szczególnie latem, aby cieszyć się muskanymi słońcem kolorowymi kamienicami czy przyjemnym odpoczynkiem nad Odrą. Spacer kamiennymi uliczkami Starego Miasta, relaks na zielonej wyspie Bolko czy przesławny amfiteatr to tylko nieliczne z atrakcji klimatycznego Opola. Jak zaplanować wizytę w rozśpiewanym mieście? Śpieszymy z odpowiedzią!
RANO
Dolce far niente
Przygodę zacznijmy od śniadania na opolskim Rynku w Dolce far niente. Wypijemy tam dobrą kawą i dobrze też zjemy. Nowoczesna, ale przytulna kawiarenka oferująca bogate menu śniadaniowe, będzie ciekawym początkiem odkrywania miasta.
źródło: facebook.com
Rynek i zabudowa Starego Miasta
Nie ma lepszego początku zwiedzania Opola jak od Rynku Starego Miasta. I choć średniowieczna drewniana zabudowa z czasem została wyparta przez murowaną, to i tak zachwyca stylem i niepowtarzalnym klimatem tego miejsca. Podczas spaceru nie można przejść też obojętnie obok Ratusza. Po drodze można oczywiście wstąpić na lody do jednej z wielu kawiarni w kamieniczkach znajdujących się przy Rynku. Spacer można zakończyć przy Wieży Piastowskiej będącej pozostałością po zamku z XIII wieku, a która stanowi prawdziwy symbol miasta. Warto jest także zwiedzić wieżę w środku.
źródło: commons.wikimedia.pl
Aleja Gwiazd
Nie przejść się Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu to jak być w Los Angeles i nie przejść się słynną Hollywood Walk of Fame. Stolica polskiej piosenki nie zapomina o jej fanach. A sam festiwal zrzesza swoich fanów w opolskim amfiteatrze już od 1963 r. Dlatego na Rynku miasta odlano w brązie już kilkadziesiąt płytek z autografami gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Markowi Grechucie czy Maryli Rodowicz.
źródło: sindbadslask.pl
W POŁUDNIE
Wyspa Bolko
Aby poczuć zew natury i odpocząć na chwilę od zgiełku miasta, warto wybrać się na wyspę Bolko otoczoną od północy i wschodu Odrą. Dla bardziej aktywnych polecamy przemierzać wyspę rowerem lub skorzystać ze ścieżek zdrowia. Liczne gatunki ptaków można podziwiać wśród starych drzew oraz stawów otoczonych bujną roślinnością. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie – Ogród Zoologiczny, jeden z największych w Polsce.
źródło: opole.pl
W PRZERWIE NA OBIAD
Restauracja Starka
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta – niedaleko Rynku. Lokalizacja w zabytkowej kamienicy sprawi, że poczujesz klimat dawnych czasów. Dzięki trzem salom, możesz wybrać miejsce, w które chcesz się przenieść – do bawarskiej chaty, do babcinego pokoju w stylu lat 20. XX wieku, czy na nowoczesny przeszklony taras? Pysznych polskich dań spróbowali tu już m.in. Anna Maria Jopek, Boney M czy Magda Gessler. Teraz Twoja kolej.
PO POŁUDNIU
Muzeum Wsi Opolskiej
Nie ma lepszego miejsca na oderwanie się od rzeczywistości jak odwiedzenie Muzeum Wsi Opolskiej. W skansenie zebrano ok. 50 zabytkowych obiektów z różnych regionów opolszczyzny. Niektóre artefakty pochodzą nawet z XVII wieku. Zrekonstruowana wieś opolska przypomina czasy sprzed industrializacji. Warto jest więc wyłączyć na chwilę telefon i tableta i poczuć atmosferę prawdziwej starodawnej wsi.
PÓŹNYM POŁUDNIEM
Masala Tea House
Indie w sercu Opola? Czemu nie! Jeśli przez chwilę chcesz poczuć świat orientu oraz zrobić sobie przerwę od długiego spaceru po urokliwym Opolu, koniecznie wejdź do herbaciarni Masala. Ściągnij buty, usiądź na poduchach i relaksuj się, wybierając jedną z 90 rodzajów herbat. W orientalny klimat przeniesie Cię także zapach palonej shishy i kadzidełek. Może skusisz się też na wegańskie pierożki?
źródło: masalatea.pl
WIECZOREM
Opolska Wenecja
Kamienice i spichlerze zbudowane wzdłuż Odry na starych murach obronnych zachwycają romantyków swoim subtelnym podobieństwem do weneckich uliczek. Ktoś powiedział, że wyglądają jakby moczyły swoje nogi w rzece. Spacerując ulicą Piastowską między kamieniczkami i mostami, możemy przenieść się na chwilę w romantyczną podróż do tego włoskiego miasta. Szczególnie warto wybrać się tam w leniwy letni wieczór – całość podświetlona kolorowymi iluminacjami dodaje niepowtarzalnego uroku temu miejscu.
źródło: mapio.net
Kino Letnie
Miłośnikom kina na świeżym powietrzu Galeria Sztuki Współczesnej proponuje wspólne oglądanie filmów w wybrane dni w okresie wakacyjnym. Usiądź wygodnie i relaksuj się przyjemnym letnim powietrzem. Pada deszcz? Nic straconego! Projekcja zostanie wyświetlona w budynku GSW.
Autor: Aleksandra Malinka
Submit a Comment