Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Listopad 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Tatry dla każdego

Tatry dla każdego
intopassion

Tatry to bez wątpienia jedne z najbardziej rozpoznawalnych polskich gór. Osobiście nie znam osoby, która by o nich nie słyszała. Jednak podczas rozmów z ludźmi wyczuwam, że przynoszą na myśl różne skojarzenia – dla bardziej wprawionych będą przyjemną wspinaczką lub spacerem, dla innych sporym wyzwaniem kondycyjnym i psychicznym.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Dziewińska
 
Tatry mają na tyle zróżnicowany teren, że z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Świadczy o tym chociażby fakt, że spotkamy na trasie zarówno dzieci i osoby starsze, jak i spacerowiczów czy wytrawnych wspinaczy pokonujących Orlą Perć – najtrudniejszy polski szlak tatrzański.

Poniżej zestawienie kilku propozycji spędzenia czasu w polskich Tatrach, które polecam:

Spacer Doliną Chochołowską

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiosną podziwiać można ‘’dywany’’ krokusów rozciągające się na całej Polanie, które przyciągają swoim urokiem masy turystów. Idealny punkt wypoczynkowy dla rodzin z dziećmi, osób starszych, jak i lubiących dłuższe wędrówki – stąd biegnie szlak np. na Wołowiec. Bazą wypadową w tym rejonie będzie Schronisko na Polanie Chochołowskiej mające aż 121 miejsc noclegowych. Schronisko to może się również pochwalić bardzo dobrą kuchnią. Kotlet chochołowski oraz deser chochołowski to dwie pozycje z menu, które szczególnie polecam! Zrównały sobie rzesze fanów, nierzadko specjalnie przybywających do tego miejsca (w tym mnie).

 

Gęsia Szyja

Jej wierzchołek jest idealnym punktem widokowym na Tatry Wysokie. Szczyt można zdobyć z kilku stron, a wędrówka z każdej z nich należy do łatwych. Jest osiągalna dla osób w każdym wieku.
15 minut drogi od Gęsiej Szyi znajduje się równie znana i często odwiedzana Rusinowa Polana, z której rozciąga się widok na Tatry Bielskie i Wysokie. Tutaj zachęcam do zatrzymania się na postój, gdyż mamy do dyspozycji kilka ławek i stołów.

 

Nosal

Podejście na ten szczyt nie należy do trudnych. Jest chętnie odwiedzany, głównie dzięki położeniu blisko Zakopanego. Trasę można rozpocząć z Kuźnic, jak i z przystanku ‘’Murowanica’’. Obie zajmują tyle samo czasu i mają ten sam stopień trudności. Nosal poza dobrą lokalizacją, również przyciąga malowniczą panoramą polskich Tatr. Można ujrzeć z niego m.in.: Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Kasprowy Wierch i Kościelec. Szczyt ten szczególnie mogę polecić osobom rozpoczynającym swoją przygodę z Tatrami.

 

Świnica

Jeden z ciekawszych, ale też wymagających szczytów w polskich Tatrach. Na trasie znajdziemy ubezpieczenia (łańcuchy) oraz urwiska i wąskie przejścia. Wędrówkę najlepiej rozpocząć z Kasprowego Wierchu, na który można wjechać kolejką (szczerze odradzam stanie w niej i marnowanie czasu) lub dotrzeć o własnych siłach z Kuźnic. Czerwony szlak z Kasprowego zaprowadzi nas bezpośrednio na sam szczyt. Trasę polecam głównie osobom, które mają doświadczenie we wspinaczce, a szczególnie w obyciu z łańcuchami.

 

Rysy i nocleg w Schronisku w Dolinie Roztoki

Najwyższy szczyt Polski, który przyciąga tłumy (głównie latem, ale i zimą znajdą się odważni). Można zdobyć go od strony polskiej jak i słowackiej (łatwiejszej). Wchodząc od strony polskiej zachęcam do rozplanowania wyprawy tak, aby zanocować w Schronisku w Dolinie Roztoki i o świcie udać się przez Morskie Oko na szczyt. Jest to niezwykle klimatyczne schronisko, położone w głębi lasu. Jedno z moich ulubionych w Polskich Tatrach, głównie ze względu na swoją kameralność i klimat niewielkiej chaty goszczącej górskich wędrowców. Znajdziemy tu między innymi pokój z dużą ilością książek o górskiej tematyce i gier rodzinnych oraz bardzo miłą obsługę.

Rysy swoją sławę zawdzięczają głównie wspaniałej panoramie Tatr ze wszystkich stron, ale także łatwej dostępności – nie jest to najtrudniejszy w zdobyciu szczyt polskich gór. Trasa jest zaś bardzo długa i męcząca. Czas przejścia od Morskiego Oka do samego wierzchołka to 4h. Wymaga też dobrej kondycji fizycznej i obycia z łańcuchami. Na szlaku należy zachować szczególną ostrożność przy wymijaniu schodzących osób, gdyż często tworzą się zatory. Ze szczytu można podziwiać przede wszystkim osławioną grań Orlej Perci, a także Morskie Oko czy Czarny Staw. Jednak dla tych widoków warto się trochę zmęczyć!

 

Widok na Halę Gąsienicową

Widok na Halę Gąsienicową

Widok na Dolinę Chochołowską

Widok na Dolinę Chochołowską

Widok ze szczytu Rakoń

Widok ze szczytu Rakoń

Droga na Rysy

Droga na Rysy

 

Submit a Comment