Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Grudzień 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Pole dance

Pole dance
intopassion

Dyscyplina sportu, która zyskuje coraz większe uznanie wśród kobiet i nie tylko. Pole dance to forma ćwiczeń łączących taniec i fitness, wykonywana na pionowej rurze. Nie tylko efektownie wygląda, ale wypływa także na ciało w kategoriach: siły, cardio czy rozciągliwości. 

Wykonywane przez profesjonalistki wyglądają lekko i bardzo kobieco. Jakby w ogólnie nie wkładały siły w wykonywane pozycje. To tylko pozory. Gdyż prawda jest taka, że pole dance to kombinacje ćwiczeń wymagających znacznej siły oraz samokontroli.

Jednym z podstawowych ćwiczeń zalecanych dla chcących rozpocząć swoją przygodę z pole dance jest „ Pole Hold”. Stojąc naprzeciw rurki, złap ją na wysokości twarzy, starając się ułożyć ramiona pod kątem 90 stopni. Następnie zegnij kolano podnosząc łydkę do góry, dołącz drugą. Postaraj się utrzymać swoje ciało w tej pozycji przez chwile. Opuść nogi powolnym ruchem. To ćwiczenie wpłynie na wzmocnienie górnej części ciała, szczególnie rąk i pleców.

Pole dance można potraktować również jako trening wytrzymałościowy, polecany osobą chcącym stracić zbędną tkankę tłuszczową. Połączenie układu choreograficznego z elementami siłowymi na rurze pozwala wejść w „strefę spalania tłuszczu”. Skuteczność treningu zależy od regularności.  Trening powinien być wykonywany sukcesywnie 3 razy na tydzień przez ponad 30 minut.

W kategorii rozciągania

W przypadku pole dance ułatwione zadanie będą miały osoby rozciągnięte niż te, które wcześniej unikały tego typu ćwiczeń.  Niektóre pozycje wymagają niesamowitej elastyczności ciała. Przygotowując się do rozpoczęcia aktywnego uprawiania tej dziedziny sportu warto rozciągnąć jak najwięcej partii mięśni. Tańcząc na rurze pracujemy nad większością partii mięśni swojego ciała. Nie warto na tym jednak poprzestać. Ćwiczenia na rozciąganie odseparowane od rury sprawią, że w szybszym czasie przejdziemy do bardziej zaawansowanych pozycji. „Shoulder back stretch” to jedno z podstawowych ćwiczeń rozciągających mięśnie grzbietu.

Zrób coś dla siebie

Pole dance nie tylko wpływa na ciało. Jego pozytywne właściwości odczuć może także psychika. Emanujące kobiecością figury, sexappeal- wszystkie te czynniki wpływają na lepsze samopoczucie. Trening pole dance pomaga poczuć się dobrze w swoim ciele. Pozwala zapomnieć o kompleksach i pogoni za idealna sylwetką. Satysfakcja wynikająca z wykonywania coraz to trudniejszych figur sprawia, że widać emanujące piękno kobiecej natury.

Sport wiąże się z wydzielaniem hormonów szczęścia. Zadowolenie i dumna po odbytym treningu zwiększa ich stężenie we krwi. Co więcej wyprostowana sylwetka sprawia, że wydajemy się wyżsi, pewniejsi siebie. Podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających, rozciągamy także biodra, całe nogi, stopy, dłonie, pośladki, brzuch – mięśnie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Mięśnie

Pole dance angażuje zarówno górne, jak i dolne partie mięśni. Jednak tak naprawdę wszystkie części ciała zaczynają pracować na wyższych obrotach. Ta dziedzina sportu, niczym kick boxing, ma wpływ na całe Twoje ciało, a nie jedynie na jego poszczególne, mniejsze lub większe partie.  To, które mięśnie pobudzisz do pracy zależy od wykonywanej figury. W jaki sposób ułożysz ręce, nogi, na którym mięśniu oprzesz środek ciężkości.

W przypadku mięśni tułowia, samo wejście na rurkę pobudzi odpowiednie partie układu mięśniowego. Istnieje wiele sposób wdrapania się na rurkę, jednak wszystkie w jednakowym stopniu gwarantują pracę barków, bicepsów, tricepsów, mięśni piersiowych oraz górnej części pleców. Jeśli chodzi o najbardziej kobiece części ciała, czyli nogi i pulpę, to wszelakie układy taneczne czy ćwiczenia na podłodze wpływa na kształt ud, pośladków i nóg. Przysiady, obroty, przechodzenia z leżenia do stania. Wykreowane zewnętrzne mięśnie brzucha nie maja najmniejszego sensu, gdy zapomnimy o mięśniach wewnętrznych i poprzecznych. A te znacząco wpływają na wykonywanie akrobacji na rurce.  Siła uchwytu ma swoje źródło w rękach i przedramionach. Zarówno wspinaczka, jak i utrzymanie to wyzwanie dla ramion, barków i klatki piersiowej.

 

Submit a Comment