Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Rybacka wioska Tai O

Rybacka wioska Tai O
Anna Matyjewicz

Tai O to wioska rybacka położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Lantau w Hong Kongu. Potocznie nazywana „Wenecją Hong Kongu”. To miejsce odwiedzają chętnie turyści, ale też mieszkańcy. Dlaczego? Płynąc wzdłuż rzeki możemy podziwiać piękny zachód słońca i zobaczyć chińskie białe delfiny.

Wyspa Tai O leży na północnym i zachodnim rozwidleniu rzeki.Wioska znajduje się na brzegu rzeki, pozostała część – czyli północna część wyspy jest niezamieszkana. Wioska początkowo była kryjówką podczas przemytu. Na początku XVI wieku wyspa zajmowana była przez Portugalczyków podczas bitwy pod Tamao. Na terenie wyspy dochodziło do nielegalnej działalności, czyli do licznego przemytu karabinów, tytoniu i narkotyków.

Gdy Brytyjczycy przybyli do Hong Kongu – Tai O znana była raczej jako wieś Tanka, która specjalizowała się przede wszystkim w produkcji soli  i tak zwanego „fishing lifestyle”, czyli połowu ryb. Obecnie taki styl życia jest już rzadko spotykany. Dochód jest bardzo niski i nie pozwala na utrzymanie rodziny. Mieszkańcy jedynie dodatkowo zajmują się handlem.

Obecnie to miejsce przyciąga licznych turystów, stąd mieszkańcy wyspy czerpią główne źródło utrzymania. Na wyspie powstał również hotel. Zabytkowy budynek przekształcony został w hotel – Tai O Heritage Hotel by Hong Kong Heritage Conservation Foundation. Dzięki temu w wiosce można spędzić kilka dni i poznać życie mieszkańców.

Odwiedzając wioskę Tai O stykamy się nie tylko z zupełnie odmiennym stylem życia, ale  przede wszystkim odpoczywamy, bo Tai O to niesamowity klimat, zupełne odcięcie od hucznego i tętniącego życiem Hong Kongu.

 

 

Submit a Comment