Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Grudzień 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Spacer po Kreuzbergu w Berlinie

Spacer po Kreuzbergu w Berlinie
intopassion

 

Kreuzberg — dzielnica artystów, współczesnych hippisów, cyganów, studentów, jednym słowem wszystkich wyrazistych i zbuntowanych. Pełna squatersów, czyli okupujących opuszczone budynki bez płacenia czynszu i zezwolenia właściciela. Niegdyś dzielnica w pełni turecka, współcześnie nadal ich przyciąga, a co za tym idzie jest przepełniona ich rodzimą kuchnią. Dzielnica barwna za sprawą nadmiaru graffiti, wielonarodowościowa, gwarna, tętniąca nocnym życiem. Wybierzcie się z nami na wirtualny spacer, a nóż zapragniecie poczuć Kreuzberg naprawdę.

 

EAST SIDE GALLERY

 

mur brezniew

zdj. Pinterest

 

Zmierzając w stronę Kreuzberga na pewno nie ominiecie jednego z najpopularniejszych murów na całym świecie. Ścieżka spacerowa nad rzeką Sprewą przylega bezpośrednio do obszaru dzielnicy. Całe 1316 metrów wymalowane przez artystów z różnych zakątków Ziemi. Nazywany największą galerią na świeżym powietrzu, łączy ponad 100 oryginalnych graffiti w jedyny w swoim rodzaju, fantazyjny pomnik. Symbol podzielonej Europy z najbardziej znanym obrazem całujących się Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Nie ma co więcej mówić, to trzeba zobaczyć, najlepiej z płytą „The Wall” Pink Floyd w słuchawkach. 

 

KUNSTRAUM KREUZBERG / BETHANIEN

Mariannenplatz 2

01_kunstraum

 

kunstraum

 

zdj. pinterest

Kontynuując przygodę ze sztuką, już w samym sercu Kreuzbergu, radzimy zajrzeć do Kunstraum Kreuzberg / Bethanien, czyli centrum sztuki współczesnej ukryte w starym szpitalu. Galeria znajduje się w środku parku, a wstęp do niej jest darmowy. Idea ulokowania sztuki w tym budynku narodziła się już w latach 70, trzy lata po tym, kiedy szpital został zamknięty. Można by pomyśleć, że tego typu zaaranżowanie przestrzeni jest klasyczne dla niekonwencjonalnej dzielnicy Kreuzberg. W środku znajduje się 450 dzieł sztuki, w tym dzieła Hansa Baluscheka, Ericha Büttnera oraz innych artystów, mieszkańców Kreuzberga tj. Hanefi Yeter, Akbar Behkalam, Luise Grimm, czy Christa Eichler.

AUFBAU HAUS

aufbau

 

aufbau 2

Moritzplatz, Prinzenstraße 85, 84

zdj. barkowleibinger.com ; archdaily.com

Zagospodarowanie starych, niepotrzebnych budynków i przerobienie je w centrum kultury to najwyraźniej domena Kreuzberga. Aufbau Haus był niegdyś starą fabryką, od 2011 roku budynek wypełniony jest galeriami, artystycznymi butikami, klubami, kawiarniami. Warto zerknąć do Teatru TAK, gdzie młodzi ludzie wystawiają swoje własne sztuki, a także gdzie prowadzona jest wymiana kulturowa z krajem arabskim. Wcześniej Aufbau Haus zajmował jedynie powierzchnię budynku nr 85, obecnie mieści się także w sąsiadującym budynku nr 84, gdzie swoje centrum kulturowe założyli przedstawiciele etnicznej grupy etnicznej Sinti (krewniacy Romów, pochodzą z Półwyspu Indyjskiego).

 

TARGI VINTAGE

 

pchli targ

 

Prinzessinnnengarten, Moritzplatz

ogrod

zdj. natureofcities.com ; stillinberlin.de

 

Pozostając na Moritzplatz warto odwiedzić jeden z wielu berlińskich pchlich targów. Ten jednak ulokowany został w wyjątkowym miejscu, czyli ogródku Prinzessinnengarten. Ogródek jest jednym z największych miejskich projektów, przepełniony roślinnością, co ciekawe sadzoną wyłącznie w doniczkach. Rośliny, zioła i kwiaty można kupić na miejscu i posadzić samodzielnie w domu, czy na działce. W tym otoczeniu, w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca, od marca do października, odbywa się tam pchli targ. Berlin stoi modą vintage i oryginalnymi kreacjami, więc polowanie na tego typu perełki to pozycja obowiązkowa dla każdej wielbicielki mody, odwiedzającej Berlin. Na miejscu można zaopatrzyć się także w płyty winylowe, rękodzieło, sztukę, biżuterię. Do tego mała knajpka, gdzie można się zdrowo i lokalnie posilić, czy napić się piwa, kawy oraz często rozbrzmiewająca muzyka na żywo.

 

MARKETHALLE NEUN

Eisenbahnstraße 42-43

 

zdj. pinterest ; berlinlovesyou.com

markethalle

To ogromny market, czy też hala targowa, warszawiakom mogąca odrobinę przypominać Halę Mirowską — w znacznym powiększeniu. Berlin jest jednym z europejskich miast z największym boomem i nastawieniem na lokalną, zdrową, nieprzetworzoną żywność (znajduje się tam też najwięcej wegan i wegetarian). Takie właśnie zasady wytycza Markethalle Neun, twierdząc, że jest przyjazny ludziom, zwierzętom i środowisku naturalnemu. Otwarty we wtorki, piątki i soboty; wypełniony aromatycznymi zapachami i specjałami z całego świata — wegańskim serem, nordyckimi rybami, tajskimi i izraelskimi daniami, a nawet polskimi pierogami! Przypomina ogromny zjazd foodtracków pod dachem. Odbywają się tam także warsztaty gotowania dla dzieci.

 

TRESOR

tresor 2
Köpenicker Strasse 70

zdj. europegratest.com ; pinterest 

Kreuzberg stoi nocnym życiem. Nagle ulice robią się jeszcze bardziej gwarne, przepełnione imprezowiczami i niezwykle popularnym w Berlinie techno. Bardziej zaznajomieni z tematem z pewnością słyszeli o dwóch najpopularniejszych techno klubach, czyli o osławionym, pełnym przepychu Berghain, jak i właśnie o Tresorze. Ogromne kolejki i spora selekcja przed klubem robią swoje — to miejsce warte całonocnej imprezy. Osoby pragnące zabawy na świeżym powietrzu i mniejszego ścisku, lub szukające afterparty, mogą udać się do Club Der Visionaere — lokalu z luźną atmosferą, położonym na barce tuż nad rzeką.

Tekst: Aleksandra Danielewicz

 

Submit a Comment