Sztuka na ulicy
Street art, czyli sztuka ulicy. To hasło oznaczające sztukę przedstawianą i tworzoną w publicznej przestrzeni miejskiej. Termin zawiera w sobie różne działania artystyczne takie jak plakat, mural, instalacje, rzeźby. Sztuka uliczna trafia przede wszystkich do szerokiej grupy odbiorców, a krytykiem może być tak naprawdę każdy z nas. To forma sztuki która zachwyca, ale też wzbudza kontrowersje.
Street art od zawsze jest tematem wzbudzającym dyskusje. Dla jednych to dzieła sztuki, które ozdabiają miasto, dla innych wandalizm. Do dnia dzisiejszego nie możemy się opędzić od licznych głosów krytyki, które dostrzegają w pracach ulicznych artystów raczej przejaw barbarzyństwa i zakłócania porządku miasta, niż sztukę. Dlatego nikogo nie dziwi, że prace najsłynniejszego street-artowca Banksy’ego z jednej strony wzbudzają zachwyt, z drugiej wciąż drażnią i nadal poddawane są krytyce.
Street art miał swoje początki w Stanach Zjednoczonych, a także Europie Zachodniej w latach siedemdziesiątych. Jedną z najbardziej popularnych form było graffiti. Wielki boom rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych po spopularyzowaniu farb w sprayu. Był to również jeden z filarów kultury hip-hopu. Do subkultury graffiti należała przede wszystkim młodzi mieszkańcy gett. Pomimo krytyki i sprzeciwów sztuka ta została wkrótce doceniona na na wystawie Aesthetics of Graffiti w San Fransisco – czyli jednej z pierwszych wystaw poświęcona graffiti.
Kolejną formą są murale – które w skrócie oznaczają dzieła dekoracyjnego malarstwa ściennego. Murale przede wszystkim miały na celu reklamę jakiegoś produktu – jak łódzkie murale, poświęconej wielkoformatowym reklamom z czasów PRL-u, jak i te które możemy spotkać obecnie będące impresją odbiorcy.
Kilka ulubionych street artowych dzieł!
Nie da się ukryć, że Berlin wiedzie prym w tej dziedzinie…
O ulicznym graffiti czytaj też: Fantazje w miejskim stylu
Berlin:
Bruksela:
Nowy Jork:
Londyn:
Manchester:
Barcelona:
Gdańsk:
Warszawa:
Submit a Comment