Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Zamki nad Loarą

Zamki nad Loarą
Anna Matyjewicz

Dolina Loary może poszczycić się ogromnym dziedzictwem kulturalnym. Znajduje się na prestiżowej liście zabytków kultury i przyrody. To kolebka cudownych widoków i wspaniałych zabytków historii. Dolina Loary liczy również ogromną ilość zamków położonych wzdłuż biegu rzeki. Niesamowite widoki. Polecamy!

Sześć zamków i sześć różnych historii..

 

Chambord

To jeden z najważniejszych zabytków Renesansu i budynek, który dotrwał do naszych czasów bez żadnych głębokich zmian w stosunku do pierwotnej koncepcji. Król Franciszek I zlecił budowę zamku, jednak przebywał w nim jedynie kilka tygodni. Zamek był raczej obiektem pokazowym, dzięki czemu król demonstrował swoją władzę. Trzeba przyznać, że robi wrażenie..

 

Zamek królewski w Amboise

Niedaleko Paryża mieści się cudowny zamek. Kwintesencja francuskiego stylu życia. Amboise zajmuje bardzo ważne miejsce w historii Francji –  był siedzibą dworu królów Karola VIII i Franciszka I. W okresie Renesansu na zamku gościło wielu europejskich pisarzy i artystów, w tym Leonardo da Vinci!

 

Chenonceau

Ten zamek to oaza spokoju – piękna przyroda i woda wokół której jest usytuowany. Perełka Renesansu. W zamku zgromadzone są arcydzieła sztuki – wyjątkowa kolekcja gobelinów, obrazów i mebli. Ten zamek był miejscem spotkań filozofów i artystów. Miejsce słynęło z uczt organizowanych przez Katarzynę Medycejską. To w tym miejscu artyści wymieniali się swoimi poglądami..

 

Zamek Królewski w Blois
Była to ulubiona rezydencja królów Francji. Zamek jest odzwierciedleniem architektury i historii Zamków nad Loarą. Odmienne style architektoniczne, monumentalne schody, punkt w Dolinie Loary, który trzeba odwiedzić!

 

Chaumont-sur-Loire

Ten zamek nazywany jest centrum sztuki i przyrody. Park znajdujący się na terenie posiadłości zaprojektowany został przez  Henriego Duchêne. Na terenie posiadłości odbywa się Międzynarodowy Festiwal Ogrodów. Wzdłuż ścieżek można podziwiać instalacje licznych współczesnych artystów i wystawy wielkich fotografów. Zamek jak z bajki..

 

Clos Lucé – Park Loeonarda da Vinci

To właśnie tutaj zamieszkał Leonardo da Vinci, przybyły do Francji na zaproszenie króla Franciszka I. Mistrz był niezwykle aktywny w swoim warsztacie w Clos Lucé, o czym świadczą liczne szkice i rysunki zrealizowane w tamtym okresie. W tym miejscu Leonardo organizował dla króla wystawne przyjęcia z genialnymi scenografiami.

źródło zdjęć: http://zamkiloara.pl/

Czytaj również:

Paris I Love you!

Najpiękniejsze miejsca we Francji

 

Submit a Comment