Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 24, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Życie w czasach zarazy – co ciekawego można robić w domu

Życie w czasach zarazy – co ciekawego można robić w domu
Paulina Grabara

A, co gdyby wszystkie relacje towarzyskie przenieść do internetu? Na taki pomysł już kiedyś wpadł Mark Zuckerberg tworząc portal społecznościowy Facebook. Od ponad tygodnia budzimy się w nowej rzeczywistości, w świecie, w którym wiele przyjemności przestało istnieć – nie możemy podróżować, delektować się nowymi smakami w restauracjach, z przyjaciółką iść po pracy na jogę czy z ukochanym do teatru.

Współpraca przy tekście: Valeriia Honcharuk, Paulina Wójcik 

Wspierając nas na Patronite, można otrzymać od nas drukowany numer gazety o podróżach STYLISH PAPER, w którym znajdziecie wiele ciekawych artykułów. 

Bądź na bieżąco: FB: intopassion, IG: into_passion oraz IG Natalki hellofromnatalia

erik-mclean-tQ5QE587veU-unsplash

 

W domu zawsze jest co robić, ale w tym tekście nie będę pisała, że możecie posprzątać w szafie, wypróbować przepisy, na które zawsze nie było czasu, poprzesadzać kwiatki, wystawić na sprzedaż niepotrzebne produkty czy przeczytać zaległe książki. W tym poście będzie o przyjemnościach, którym możemy oddać się na naszej kanapie lub generalnie w mieszkaniu.

Jeśli znacie inne ciekawe inicjatywy online, dajcie znać w komentarzach.

 

Muzea online

Nigdy nie dotrzemy w każdym zakątek świata, nigdy nie znajdziemy czasu, by odwiedzić wszystkie galerie i muzea. Ale teraz siedząc na własnej sofie możemy odkryć niezwykłe kolekcje i wystawy, przykładowe poniżej:

 • Luwr Kto nie marzy, by zobaczyć Wenus z Milo czy Mona Lisę? Luwr to jedno z największych muzeów na świecie, także nawet jeśli je już odwiedziliście, prawdopodobnie zabrakło Wam czasu na obejrzenie wszystkich jego dzieł
 • British Museum
 • Swedish Design Museum w Sztokholmie
 • Design Museum w Londynie
 • Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Muzeum Powstania Warszawskiego Teraz polska placówka zachęca do wirtualnego zwiedzania. Na Facebooku emitowane są dwa bloki tematyczne lekcji historii: poranny, który skierowany będzie do dzieci oraz popołudniowy – przeznaczony dla studentów i dorosłych.
 • Auschwitz-Birkenau, Kraków Tutaj możesz zobaczyć nie tylko panoramę z lotu ptaka, ale również obejrzeć rampę kolejową, oraz budynki obozu Oświęcim i Brzezinka. Znajdziesz tu również fotografie i dokumenty z obozu.

 

Teatry online

Spektakl na kanapie? Dlaczego nie. Aby wybrać to, na co mamy ochotę, bardzo pomocna wydaje mi się strona NINATEKA. Znajdziecie tu duży wybór spektakli z różnych teatrów.

Kilka ciekawych propozycji:

 • założony przez Borysa Szyca i Jarosława Kuźniara teatr online TheMuBa KLIK
 • Teatr Łaźnia Nowa, spektakl „Wszystko o mojej matce” KLIK
 • TR Warszawa na FB w ramach akcji „#zostańwdomu, nie wychodź z teatru” zaprasza na pokazy live, więcej na ich FB www.facebook.com/trwarszawa
 • podobnie Nowy Teatr – FB www.facebook.com/MCKNowyTeatr

 

Zwiedzanie z kanapy

Jeśli lubicie podróżowanie leżąc na sofie (nie sądzę, że to możliwe, ale teraz warto próbować różnych rzeczy), to możecie trochę czasu spędzić na google street view czy oglądając przekaz z kamer na żywo.

Kilka przydatnych linków:

 

Najznakomitsze opery w Twoim domu

Nowojorska METropolitan Opera zaprasza na live streamingi. Również wiedeńska Staatsoper przygotowała swoje najważniejsze tytuły w wersji online. Bez propozycji nie pozostawił nas również Teatr Wielki – na stronie vod.teatrwielki.pl znajdziecie m.in. Toscę, Halkę, Straszny Dwór, a także specjalny repertuar dla dzieci.

 

Grupa na FB Kultura w kwarantannie

Pomysłodawcą grupy jest Stowarzyszenie Folkowisko, a na celu ma łączenie odbiorców i artystów on-line.

Więcej: www.facebook.com/kulturawkwarantannie/

 

Facebook Millennium Docs Against Gravity

Każdego dnia znajdziecie tu rekomendacje filmów z poprzednich edycji festiwalu, które dostępne są na VOD!

Więcej: https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity

 

Short Waves Festival

Festiwal został przeniesiony do internetu, a na jego Facebooku każdego dnia prezentowane są nowe filmy. Warto zajrzeć!

https://www.facebook.com/festiwalshortwaves

 

Pakiet Empik Premium

Sieć Empik w obliczu pandemii koronawirusa zdecydowała się udostępnić bezpłatnie super pakiet Premium na dwa miesiące. Dzięki temu będziecie mogli skorzystać m.in. z tysięcy audiobooków i e-booków oraz słuchowisk w aplikacji Empik Go. Dodatkowo firma organizuje e-spotkania autorskie i zaprasza dzieci na warsztaty naukowe online.

Więcej informacji: empik.com/czas-w-domu

 

Szkolenia z parzenia kawy

Kto z nas nie lubi kawy? No dobra, wiem, że tacy są 😉 Ale ja kawę uwielbiam i co więcej – dobra kawa pasuje do wielu domowych czynności: przy kawie lepiej zaczyna się dzień, czyta, ogląda czy pracuje. Sieć super kawiarni Etno Cafe przeniosła swoje szkolenia online i zaprasza na pierwszy filmik na Youtube (KLIK) Parzenie kawy w kawiarce i spienianie mleka w domu.

 

Joga online

Wiele osób praktykuje ćwiczenie jogi, pilatesu czy innych ćwiczeń w domu. Obecnie, gdy macie zamknięte siłownie, pozostaje nam bieganie lub jazda na rowerze przy ładnej pogodzie lub ćwiczenia w domu. Parterem mojej jogowej przygody od zawsze był Youtube i Boho Beautiful. Bardzo lubię ich zajęcia, mają duży wybór jogi i pilatesu na różnych poziomach plus trochę medytacji. Inne strony, które warto odwiedzić to:

 

Kursy i szkolenia

 • na stronie PARP znajdziecie tu naprawdę niezły wybór kursów i szkoleń, od marketingu internetowego przez szkolenia z dziedziny prawa, po kursy interpersonalne, więcej: www.parp.gov.pl
 • ponad 2500 kursów online przygotowanych przez najlepsze instytucje, jak Harvard, MIT, Berkeley czy Politechnika z Hong Kongu, więcej: www.edx.org

Źródło kulturalnych inspiracji

Jeśli nie wiecie, co robić i szukacie inspiracji, to polecam Wam platformę Google Arts and Culture. Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów, m.in. Włoskie zabytki, które możesz odkryć z domu, 11 niezwykłych widoków z góry znanych budynków, Australijskie Narodowe Muzeum Surfingu ze swoją wystawą online. Polecam bardzo!

 

Serial „home made” #zostańwdomu

Świetny pomysł. W rolach głównych Marta Żmuda Trzebiatowska i Małgorzata Kożuchowska. Pierwszy (niestety tylko dwuminutowy) odcinek „W rodzinie siła i dobra rada”.

https://www.youtube.com

Submit a Comment