Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

BERLIN LATEM

BERLIN LATEM
Magdalena Gościk

Jeżeli wybieracie się tego lata do Berlina, podpowiadamy wam, gdzie pójść, co zrobić i zobaczyć oraz gdzie zjeść. Oto 10 pomysłów na to, aby nawet krótki weekend w tym mieście, był niezapomniany.

 

Berlin, jak większość europejskich miast, odżywa latem. Wystarczy jeden promień słońca, aby mieszkańcy zapełnili bary, parki i ławki nad kanałami. W gąszczu nowych miejsc, wydarzeń kulturalnych, dopiero co otwartych barów i restauracji, bardzo łatwo się zgubić. Dlatego stworzyliśmy listę, na której umieściliśmy najciekawsze, letnie propozycje (oczywiście według nas), aby wykorzystać berlińskie lato w pełni.

 

 

1. Wypożycz rower.
Berlin jest wprost stworzony do przemieszczania się na rowerze. Mnóstwo ścieżek rowerowych, parkowych uliczek ułatwia i uprzyjemnia nam podróżowanie. To także najlepszy sposób na poznanie miasta i bardzo szybkie przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie.
Nie znajdziemy tu rozbudowanej sieci miejskich wypożyczalni (jak Veturilo w Warszawie), ale w wielu sklepach rowerowych oraz specjalnych punktach możemy bez problemu wypożyczyć rower.

Info:
1. Fat Tire Bike Rentals – www.berlinfahrradverleih.com
2. Alex bike rentals – www.alex-rent-a-bike.de
3. Bikefix – https://www.facebook.com/pages/BIKEFIX

 

 

2. Kino pod chmurką.
Ciepłe wieczory i filmy oglądane pod gołym niebem na leżaku, to przepis na wieczór idealny wielu z nas. Latem w Berlinie otwartych jest kilka kin pod chmurką, w których każdy z filmowych miłośników znajdzie coś dla siebie. Szczególnie polecamy letni kino na Krezuberg. Działa do 30 sierpnia, a w repertuarze znajdziemy zarówno nowości, jak i klasyki historii kino. Pamiętajcie, aby bilety zarezerwować wcześniej przez stronę internetową, dlatego że zdobycie wejściówek na miejscu graniczy z cudem.

Info:
Freiluftkino Krezuberg – http://www.freiluftkino-kreuzberg.de

 

 

3. Wystawa „Genesis” Sebastiao Salgado w C/O Berlin.
Przepiękna, wyjątkowa, zapierająca dech w piersi. Można użyć wielu przymiotników, by opisać wystawę tego brazylijskiego fotografa. W kilku salach znajdziemy zdjęcia z podróży do najbardziej oddalonych zakątków świata. To hołd oddany naszej pięknej planecie. Na fotografiach możemy ujrzeć krajobrazy, niesamowite zwierzęta oraz portrety zapomnianych plemion. Dla każdego miłośnika piękna!

Info:
„Genesis” Sebastiao Salgado
C/O Berlin, Amerika Haus . Hardenbergstraße 22–24 . 10623 Berlin
www.co-berlin.org/en/sebastiao-salgado
Wystawa otwarta do 16 sierpnia

 

 

4. Dzień na plaży.
Berlin otoczony jest wieloma jeziorami. Jeżeli chcemy uciec od zgiełku miasta, wystarczy niedługa podróż rowerem czy kolejką, aby znaleźć się nad wodą. Większość z jezior ma publiczne plaże, na których znajdziemy bary oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Szczególnie polecamy plażę Wannsee, która stworzona została z piasku przywiezionego znad Morza Bałtyckiego. Warto wybrać się tam a dzień pracujący, ponieważ w weekendy plaża oblegana jest przez spragnionych wakacji mieszkańców Berlina.

Info:
Stranbad Wannsee, Wannseebadweg 25, 14129 Berlin – Nikolassee
Dojazd kolejką S1 oraz S7 do przystanku S-Bhf. Nikolassee
Bilet całodniowy : 5,5 EUR

 

 

5. Berliński street food nad rzeką.
Mnóstwo stoisk z jedzeniem, zimne drinki i muzyka na żywo. „Bite Club” co kilka tygodni przyciąga mnóstwo miłośników street foodu. Znajdziemy tu wszystko: od przysmaków z grilla, burgerów do wegańskiego jedzenia i baru z whisky. Najlepszy sposób, by rozpocząć piątkowy wieczór.

Info:
Bite Club – http://biteclub.de
Najbliższa impreza odbędzie się 31.07.2015

 

 

6. Wodospad w środku miasta.
Zabieramy koc, jedzenie, książkę i udajemy się na piknik. A jeżeli do tego dodamy szum wody i widok na całe miasto, to cel naszej wyprawy jest jeden: Viktoriapark. Park znajduje się na Kreuzberg i spośród innych berlińskich oaz zieleni wyróżnia go jedno: wodospad. Każdy, kto tu dociera, chociaż przez chwilę może poczuć się, jak w górach. Warto urządzić kilkunastominutową wspinaczkę na szczyt, by móc podziwiać panoramę całego Berlina.

Info:
Viktoriapark, Kreuzbergstraße, 10965 Berlin

 

 

7. Berlin Art Week.
W tym roku odbywa się od 15 do 20 września. Podczas 6 dni możemy obejrzeć mnóstwo ciekawych wystaw, wziąć udział w specjalnych dyskusjach czy targach sztuki. W wydarzeniu uczestniczy ponad 20 instytucji kulturalnych. Warto przejrzeć program wcześniej, ponieważ wybór jest ogromny.

Info:
www.berlinartweek.de

 

 

8. Lodowe ochłodzenie.
Ile lodziarni, tyle opinii. Każdy z mieszkańców Berlina ma swojego faworyta i toczone są prawdziwe wojny o to, która z lodziarni powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Nasza ulubiona to Fraulein Frost w dzielnicy Neukolln. Wybór lodów jest ogromny- od wegańskich sorbetów do najlepszych pod słońcem lodów pistacjowych. Lodożercy, przygotujcie się na stanie w długiej kolejce.

Info:
Fraulein Frost
Friedelstrasse 39, 12047 Berlin
Otwarta w dni pracujące od 13, w weekendy od 12

 

 

9. Drink z widokiem na Berlin.
Trafić tam to nie lada wyzwanie. Najpierw krążymy wokół budynku, później próbujemy windą oraz schodami na parkingu wielkiego sklepu. Ale naprawdę warto! „Klunkerkranich” (nawet nie próbujcie wymawiać tej nazwy, można połamać sobie język) to bar znajdujący się na dachu centrum handlowego. Podłoga wyłożona drewnem, różne poziomy, bar z zimnymi drinkami, a do tego przepiękna panorama miasta. Pamiętajcie, późnym wieczorem miejsce jest już wypełnione po brzegi.

Info:
Klunkerkranich, Karl-Marx-Straße 66, 12043 Berlin
www.klunkerkranich.de

 

 

10. Piękne rzeczy.
„The Store” w berlińskim Soho House to miejsce wyjątkowe. Concept store, w którym znajdziemy najnowsze kolekcje projektantów, przepiękne albumy, wyselekcjonowaną muzykę, a nawet rzeczy do domu. Warto wybrać się dla samego wnętrza sklepu. A jeżeli jesteście posiadaczami karty Soho House możecie udać się na ostatnie piętro i spędzić dzień nad basenem. Przy odrobinie szczęścia towarzyszyć wam będą gwiazdy niemieckiego kina.

Info:
The Store x Soho House
Torstraße 1, 10119 Berlin
http://thestore-berlin.com

 

 

 

 

Submit a Comment