Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 21, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

London Fashion in the 1980s: wystawa w Victoria&Albert w Londynie

London Fashion in the 1980s: wystawa w Victoria&Albert w Londynie
intopassion

 Do 16 lutego w muzeum Victoria&Albert w Londynie mamy okazję zobaczyć wystawę zatytułowaną Club to Catwalk: London Fashion in the 1980s, czyli eksplozję mody w Londynie w latach 80’tych. Ponad 85 projektów autorstwa takich osób jak John Galliano, Vivienne Westwood i Katharine Hamnett. Nie można tego przegapić!

Z wybiegu

Pierwsza część wystawy to prezentacja najmodniejszych i najbardziej kreatywnych projektantów pracujących w Londynie w latach 80’tych. Na wystawie zobaczymy  kurtki jeansowe Blitz wyprodukowane przez Levi Strauss & Co, zaprojektowane przez 22 londyńskich projektantów.

 

Wzornictwo włókiennicze zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę w modzie. Betty Jackson, ale także Jasper Conran rozpoczynają tworzenie luźnych rzeczy z odważnymi wzorami i śmiałymi nadrukami. W 1980 roku Katharine Hamnett wprowadza kolejną rewolucję na modę oversize a także wywołuję sporą dyskusję koszulkami z nietuzinkowymi hasłami.  Jej T-shirt z hasłem  ‚58% Don’t Want Pershing’, który założyła na spotkanie z  Margaret Thatcher w 1984 roku wywołuje ogromną sensację..

 

 

 

Wpływ klubów 

Londyńskie kluby w latach 80- tych były skupiskiem do rozwoju muzyki i mody, było to miejsce, gdzie ludzie mogli eksperymentować w tych dziedzinach i współtworzyć z ludźmi o podobnych gustach i zainteresowaniach. Na wystawie zaprezentowane zostały różnorodne style – tak jak w muzyce tak i modzie – od mieszanych, eklektycznych, po pełne ekspresji.

Kolejny czynnik to warunki ekonomiczne w Wielkiej Brytanii, które również miały wpływ na styl ubierania. Na ulicach widzimy wszechobecne Levi’sy, skóry, za duże buty i skarpetki. W sklepach panuje całkowita rewolucja. Sklep Michiko Koshino na  Covent Gardens całkowicie odzwierciedlał klimat klubowej sceny – gramofony i głośna muzyka wydobywająca się z głośników.

Kolejny styl muzyczny to kolejne odzwierciedlenie w ubraniach – metaliczne kolory, skóry, srebra i opancerzone kurki z ćwiekami to projekty Rifata Ozbeki Westwood.

Muzyka i moda rozwijały się na bardzo podobnych poziomach. Lata 80 w Londynie to mieszanka przeróżnych, bardzo odważnych stylów. To wszystko zobaczycie w Muzeum Victoria&Albert w Londynie!

Cromwell Rd, London SW7 2RL, Wielka Brytania

 

 

Czytaj także:

10 najbardziej interesujących sklepów w Londynie!

Weekend w Londynie

 

Submit a Comment