Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 23, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Filmy z Holandią w tle

Filmy z Holandią w tle
Anna Matyjewicz

W tym tygodniu przenosimy się do filmowej, bajkowej Holandii.

Dziewczyna z Perłą

Na chwilę przenosimy się w czasie do siedemnastowiecznej Holandii. Siedemnastoletnia Griet wyprowadza się z rodzinnego domu i zostaje służącą u malarza Johanessa Vermeera. Dziewczyna jest świadkiem napiętej atmosfery panującej w tym domu. Vermeer odnajduje w Griet swoją bratnią duszę. Film zachwyca swoją subtelnością.

 

Borgman

Tytułowy Borgman, czyli włóczęga, wkracza do aroganckiej rodziny z wyższej klasy, zmieniając życie jej członków w psychologiczny koszmar. Borgman to najodważniejszy formalnie film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

 

Charakter

Akcja filmu toczy się Rotterdamie w latach międzywojennych. Urzędnik sądowy uwodzi swą służąca, ta zachodzi w ciążę. Kiedy ona odrzuca jego oświadczyny, on rozpoczyna okrutną grę. Charakter to utrzymany w dickensowskim stylu dramat opowiadający historię konfliktu odrzuconego syna z bogatym i wpływowym ojcem.

 

Przekleństwo Amsterdamu

W amsterdamskich kanałach zostaje popełnione makabryczne morderstwo na prostytutce. Jedyny świadek zdarzenia twierdzi, że zbrodni dokonał potwór zamieszkujący kanały. Śledztwa podejmuje się miejscowy detektyw oraz jeden z najlepszych nurków w Amsterdamie.

 

Matterhorn

Ustabilizowane życie samotnego wdowca Freda zostaje zakłócone, gdy trafia do niego biedny wędrowiec Theo. Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony Theo bez skrupułów zaburza spokój domu. Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka.

 

 

Submit a Comment