Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Sierpień 19, 2017

Scroll to top

Top

No Comments

Filmy z Holandią w tle

Filmy z Holandią w tle
Anna Matyjewicz

W tym tygodniu przenosimy się do filmowej, bajkowej Holandii.

Dziewczyna z Perłą

Na chwilę przenosimy się w czasie do siedemnastowiecznej Holandii. Siedemnastoletnia Griet wyprowadza się z rodzinnego domu i zostaje służącą u malarza Johanessa Vermeera. Dziewczyna jest świadkiem napiętej atmosfery panującej w tym domu. Vermeer odnajduje w Griet swoją bratnią duszę. Film zachwyca swoją subtelnością.

 

Borgman

Tytułowy Borgman, czyli włóczęga, wkracza do aroganckiej rodziny z wyższej klasy, zmieniając życie jej członków w psychologiczny koszmar. Borgman to najodważniejszy formalnie film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

 

Charakter

Akcja filmu toczy się Rotterdamie w latach międzywojennych. Urzędnik sądowy uwodzi swą służąca, ta zachodzi w ciążę. Kiedy ona odrzuca jego oświadczyny, on rozpoczyna okrutną grę. Charakter to utrzymany w dickensowskim stylu dramat opowiadający historię konfliktu odrzuconego syna z bogatym i wpływowym ojcem.

 

Przekleństwo Amsterdamu

W amsterdamskich kanałach zostaje popełnione makabryczne morderstwo na prostytutce. Jedyny świadek zdarzenia twierdzi, że zbrodni dokonał potwór zamieszkujący kanały. Śledztwa podejmuje się miejscowy detektyw oraz jeden z najlepszych nurków w Amsterdamie.

 

Matterhorn

Ustabilizowane życie samotnego wdowca Freda zostaje zakłócone, gdy trafia do niego biedny wędrowiec Theo. Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony Theo bez skrupułów zaburza spokój domu. Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka.

 

 

FacebookTwitterPinterest

Submit a Comment