Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 16, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Lalka Barbie na przestrzeni lat

Lalka Barbie na przestrzeni lat
Paulina Kliś

Lalka Barbie to nie tylko ulubiona zabawka prawie każdej dziewczynki, ale też ikona kultury masowej. Kiedy 9 marca 1959 roku na nowojorskich targach zabawek po raz pierwszy pokazano światu lalkę Barbie, nikt nie spodziewał się, że stanie się ona najsłynniejszą i najlepiej sprzedającą się zabawką na świecie…

W 1958 roku Ruth Handler (założycielka firmy Mattel Creations, produkującej lalki Barbie) w swojej podróży po Szwajcarii kupiła swojej małej córeczce – Barbarze niemiecką lalkę Lilli. Wkrótce wraz ze swoim mężem Elliottem decydują się wykupić prawa do lalki przeznaczonej dla dorosłych i otworzyć swoją własną linię produkcji. Na cześć swojej córki nazywają lalkę: Barbara Millicent Roberts.

Ruth Handler z lalką Barbie

pierwsza lalka Barbie

 

Początkowo lalka kosztuje jedynie 3 dolary i nie zyskuje dużej sympatii. Wszystko zmienia się, kiedy przed Świętami Bożego Narodzenia 1959 roku w telewizji ukazuje się jej reklama – świat szaluje na jej punkcie… Przez te wszystkie lata popularność lalki wciąż rośnie. Pojawiają się projektanci tacy jak Calvin Klein, Cartier, Gucci, Galliano, Dolce&Gabbana, Gianni Versace , którzy decydują się zaprojektować specjalnie dla niej ubrania. W 2001 roku pojawia się pierwszy film animowany z lalką Barbie w roli głównej – „Barbie w dziadku do orzechów”. Jego ogromny sukces skutkuje powstaniem 30 kolejnych. 

 

lalka zaprojektowana przez Karla Lagerfelda

lalka zaprojektowana przez Louis Vuitton

lalka zaprojektowana przez Chanel

 

Aby sprostać oczekiwaniom klientów, na przestrzeni lat lalka przechodzi spore zmiany. Pojawiają się Barbie z ciemną karnacją lub ze skośnymi oczami. Jednak cały czas wyglądają one dosyć podobnie. Wszystkie mają długie nogi, nieproporcjonalnie wąską talię i sięgające do pasa bujne włosy… Aż do 2016 roku…

1 marca 2016 roku do sklepów stacjonarnych wchodzi nowa odsłona lalki Barbie. Tym razem pojawi się Barbie o drobnej budowie, z krągłościami, a także bardzo wysoka. Lalka będzie miała również więcej kolorów skóry i różne fryzury. Firma Mattel tym sposobem chce dać jasne przesłanie swoim małym klientkom, aby kochać siebie, takim jakim się jest i nie dążyć do z góry narzuconych ideałów. 

lalki Barbie (marzec 2016)

 

Tym, którzy nie chcą czekać do marca, polecamy zakupy przez oficjalną stronę firmy Mattel. Przedpremierowo można tam zakupić nowe lalki Barbie w cenie 9,99 $.

shop.mattel.com

Submit a Comment