LIZBONA – subiektywny przewodnik, Lizbona z dzieckiem
Jedni zakochują się w uroczych zakamarkach i przyjaznych ludziach, skrada ich serce i staje się ich ulubionym miastem. Inni zrażeni rozpadającymi się budynkami, brudem i tłumem turystów czują się rozczarowani.
Dla mnie Lizbona jest jak zakochanie, kiedy trochę patrzymy przez różowe okulary. Uwodzi, zachwyca, zaskakuje. Zawieszona na wzgórzach, z nieco rozpadającymi się kamienicami i zaniedbanymi azulejos, ma w sobie magię niczym lekko zakurzone skarby znalezione u babci na poddaszu. Kreatywna przestrzeń w starych fabrykach LX Factory kontrastuje z pięknym w swym gotycko-renesansowym połączeniu Klasztorem Hieronimitów, jedno z najnowocześniejszych w Europie Oceanariów to inna forma spędzania czasu niż spacery na liczne tarasy widokowe, a most i tramwaje jak w San Francisco są wyjątkowe w lizbońskim wydaniu.
LX FACTORY
Artystyczne serce Lizbony, a zarazem moje ulubione miejsce w mieście. Warto tu przyjść na targ, na jedzenie (można jeżdżąc na rowerze samemu wycisnąć sobie sok), podziwiać sztukę uliczną (jest tu słynna rzeźba ze śmieci Bordalo II). Miłośnicy sztuki czas mogą spędzić w galerii, wielbiciele słodyczy w pięknej Landenau Chocolate, która słynie z najlepszego ciasta czekoladowego w mieście. Można tu poobserwować lokalnych mieszkańców czy przejrzeć książki w najbardziej Instagramowej księgarni w mieście Ler Devagar. LX Factory to projekt portugalskiego architekta João Pires da Fonte. Pierwotnie fabryka wytwarzała okablowanie, tkaniny, wyroby bawełniane. Z biegiem czasu fabryki wchodzące w skład LX Factory zaczęły upadać. Kompleks zyskał nowe życie dopiero w 2008 roku, kiedy to grupa MainSide postanowiła przemienić dawne manufaktury w centrum artystyczne. Główną architektką nowego pomysłu była Portugalka Filipa Baptista. Centrum artystyczne wraz z upływem czasu coraz bardziej się rozwijało i obecnie tętni życiem.
PUNKTY WIDOKOWE, AZULEJOS I ZABYTKOWE TRAMWAJE
Położona na 7 wzgórzach Lizbona zachwyca o każdej porze dnia, a jej urok można podziwiać z wielu punktów widokowych. Dachy położonych kaskadowo domów, zabytki, kręte uliczki, rzeka Tag czy parki, w których leniwie czas spędzają mieszkańcy miasta, stanowią zachwycającą panoramę. Miradouro de Santa Luzia to chyba najpopularniejszy punkt widokowy i zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście z uroczym tarasem wyłożonym płytkami zwanymi azulejos. Nieco wyżej zlokalizowany jest chyba najbardziej oblegany punkt w całej Alfamie – Portas do Sol, dwupoziomowy taras widokowy. Znajduje się tu też piękna kawiarnia, z której podziwiać możemy kościół i klasztor São Vicente, kopułę Panteonu Narodowego, kolorowe kamienice, czerwone dachy dzielnicy Alfama, rzekę Tag i jej drugi brzeg.
Miradouro da Graça rozpieszcza nas widokiem na dzielnice Baixa, Chiado, Rossio i Bairro Alto, na rzekę Tag i most 25 Kwietnia. A to wszystko w sąsiedztwie jednego z najstarszych lizbońskich kościołów Igreja da Graça z 1271 roku. Innym ciekawym punktem widokowym jest Miradouro de São Pedro de Alcântara, gdzie dostaniemy się zabytkową kolejką Elevador da Glória.
Będąc w Lizbonie nie można odmówić sobie podróży tramwajem – przypominają nieco te z San Francisco. Są bardzo klimatyczne, stare, z drewnianym wykończeniem w środku. Kierowcy mknąc po krętych uliczkach pozdrawiają się serdecznie. Najpopularniejsza jest linia 28, która przejeżdża przez Alfamę, Chiudo i Baixa. Inną atrakcją są wagoniki, tzw. Elevadores, które służą niczym winda (idealny transport na punkt widokowy). Żółte wagoniki pokryte graffiti świetnie oddają klimat całego miasta.
NIE TYLKO DLA DZIECI: ZOO I OCEANARIUM
Oceanarium w Lizbonie to jest naprawdę coś (to trzecie największe akwarium w Europie). Żyje tam ponad 25 tysięcy stworzeń morskich pochodzących z całego świata. Wystawa jest podzielona na cztery akwaria, gdzie znajduje się fauna i flora Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy. Główną atrakcją jest olbrzymi zbiornik, w którym z kilku poziomów możemy podziwiać różne gatunki zwierząt żyjących w oceanach, m.in. rekiny, tuńczyki oraz wargaczowate. Można tu też podziwiać ekosystemy lądowe, w których żyją np. monokury i pingwiny, świat bezkręgowców (rozgwiazdy, meduzy) czy płazów i ssaków. W Oceanarium odbywają się też wystawy okazjonalne.
Lizbońskie zoo też jest warte odwiedzenia – żyją tu reprezentanci 300 gatunków. Największe wrażenie robi Dolina Tygrysów – to specjalny teren, podzielony na trzy części: Kompleks Tygrysów Syberyjskich, kompleks Tygrysów Sumatrzańskich oraz środkową część, świątynię, przeznaczoną dla odwiedzających, w której przewodnik przekazuje turystom ciekawostki na temat tych gatunków tygrysów. Właśnie – warto skusić się na przewodnika, bo to niesamowita wartość dodana wyciecz-ki. Przewodnik zamiast suchymi faktami, zasypuje nas ciekawostkami i anegdotami. Jedną z najnowocześniejszych i majestatycznych instalacji w zoo, jest świątynia ssaków naczelnych, także wasze spotkanie z szympansami czy orangutanami będzie wyjątkowe. Podczas wizyty w zoo spotkacie też mniej popularne w innych ogrodach zwięrzęta, np. pandę małą, okapi, bongo czy koalę australijskiego. Warto wybrać się też na pokaz lotów ptaków, karmienie pelikanów, na Dziecięcą Farmę oraz przede wszystkim na naprawdę świetny pokaz delfinów. Zoo możemy też zwiedzić z góry, podróżując kolejką linową.
PLAŻE W OKOLICACH LIZBONY
W pobliżu Lizbony odkryjemy najwspanialsze plaże Portugalii. Niektóre z nich są dzikie i w sam raz nadają się do surfingu, a niektóre przystosowane bardziej dla rodzin, położone są blisko wspaniałych wypoczynkowych miejscowości. Do jednych dotrzemy pociągiem w kilkadziesiąt minut z dworca w centrum Lizbony, w przypadku innych konieczny jest samochód. My pociągiem podróżowałyśmy kilka razy na Praia de Carcavelos, to szeroka piaszczysta plaża z pełną infrastrukturą (płatne łóżka plażowe, bary i restauracje). Są tu niezłe fale, idealne na naukę surfingu. Pociągiem dotrzemy też do plaży w okolicach Cascais i Estroil. Jeśli jesteście zmotoryzowani to wybierzcie się na plażę Guincho, Praia da Ursa czy na plaże na Costa da Caparica.
Submit a Comment