Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Łowicz na weekend

Łowicz na weekend
Anna Matyjewicz

 Podróżując po świecie często nie doceniamy, tego co mamy najpiękniejsze w Polsce. Postanowiliśmy trochę „poszperać” i odkryć polskie piękne miasta, zabytki i krajobrazy. Zaczynamy od Łowicza, który  jest jednym z najstarszych miast w Polsce. 

 

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Łowiczu pochodzi już z 1136 r, co więcej  w okresie bezkrólewia pełnił funkcję „drugiej stolicy” Rzeczypospolitej. Łowicz uzyskał prawa miejskie w 1298 roku. Początkowo był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Miasto rozwijało się w błyskawicznym tempie, miało na to wpływ bardzo wiele czynników, przede wszystkim  idealne położenie na szlaku handlowym z Torunia do Lwowa, liczne przywileje prymasowskie, królewskie i książęce oraz słynne w Polsce jarmarki Łowicz. W okresie renesansu Łowicz stał się wybitnym ośrodkiem myśli humanistycznej.

Dalszy rozwój miasta został niestety zagrożony. Okres rozkwitu przerwał najpierw „potop szwedzki”, a następnie okres  I i II Wojny Światowej. Ponowna odbudowa miasta nastąpiła w 1945 r. W tym czasie powstały nowe zakłady przemysłowe i przetwórcze. Historia miasta miała ogromny wpływ na obecną kulturę Łowicza, na którą składa się wiele elementów m.in słynne stroje ludowe – kolorowe, pasiaste, potocznie zwane „pasiakami”. Łowicz to także bogactwo folkloru, i zabytków przeszłości, stanowi jednocześnie stolicę żyznej krainy rolniczej, którą możemy podziwiać w dziełach Władysława Reymonta i Józefa Chełmońskiego.

Zwiedzanie Łowicza zdecydowanie należy rozpocząć od Starego Rynku. To serce miasta. Dookoła znajduje się pełno cennych zabytków architektury – bazylika katedralna, klasycystyczny ratusz, muzeum, renesansowa kamienica rodziny Cebrowskich, kamienica „Napoleona”, dawna dziekania oraz brama prymasowska. Jedną z ciekawszych budowli klasycystycznych w Łowiczu jest Ratusz Miejski. Budynek na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z wieżą, na której znajduje się zegar wybijający miejskie kuranty. W ratuszu ma swoją siedzibę jeden z najstarszych oddziałów PTTK w Polsce.

Spacerując Starym Rynkiem miniemy kamienicę zwaną Napoleońską – podobno to właśnie tutaj zatrzymał sie Napoleon, który kierował się do Warszawy, po zwycięstwie pod Jeną i Auerstedtem. We wschodniej części rynku mieści się Muzeum w Łowiczu – to barokowy gmach dawnego Seminarium Księży Misjonarzy. W muzeum znajdziemy dwie ekspozycje: historyczną i etnograficzną, które jeszcze bardziej pozwolą nam zapoznać się z kulturą i tradycją tego miasta.

Jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych jest Bazylika Katedralna. Historycy sztuki na pewno docenią tę imponującą  renesansowo-barokową  budowlę. W południowej wieży, na trzech poziomach utworzono Muzeum Diecezjalne, prezentujące dzieła zgromadzone ze skarbca katedralnego. Dopełnieniem ekspozycji jest galeria, którą przechodzi się pod sklepieniem nawy głównej świątyni oraz wieża widokowa, skąd można podziwiać panoramę miasta.

W Łowiczu powstała również Aleja Gwiozd Łowickich – to wmurowane  tablice z  wycinanką łowicką „Gwiozdą”. W taki sposób Łowicz honoruje wyjątkową działalność twórców ludowych.

Miasto słynie z licznych imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, a nawet światowym – takim jak Boże Ciało.

 

 

BOŻE CIAŁO W ŁOWICZU czyli POMYSŁ NA WYJĄTKOWY WEEKEND

Boże Ciało w Łowiczu to przede wszystkim piękna, kolorowa procesja. Obchody Bożego Ciała to uroczystość prowadzona przez łowickich biskupów, w której uczestniczy spora część społeczeństwa.

Wielu wiernych uczestniczących w procesjach na terenie całej Polski przynosi do swych domów gałązki roślin zdobiących ołtarze. Jest to często naśladowanie zachowań poprzednich pokoleń. Niewiele osób pamięta o znaczeniu tego zwyczaju, który dotyczył głównie zabiegów o charakterze agrarnym. Na terenie dawnego Księstwa Łowickiego gałązki z czterech ołtarzy kładziono w rogach stodół, aby chroniły zgromadzone zboże przed szkodnikami. Zatknięcie ich na brzegach pól i zagonów miało zapewnić wysokie plony. Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci – uderzenie rózgą miało je uspokoić oraz do ochrony domostw przed różnymi klęskami, na przykład pożarem. W tym celu wkładano rośliny z ołtarzy w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków. Wykonywanie tych zabiegów o magicznym charakterze należy już dziś do rzadkości, choćby dlatego, że coraz trudniej znaleźć można strzechę.

Wśród osób oglądających procesję spotkać można licznych obcokrajowców, dlatego też otrzymała miano święta światowego. Na początku lat 30. XX wieku „National Geographic” określiło łowicką procesję jako barwna paradę. To prawda, na procesji można zobaczyć stroje mieniące się kolorami tęczy, a w dekoracji kobiecych i męskich koszul – „bielonek”, królował ręczny haft krzyżowy o motywach kwiatowych.

Całość tworzy niesamowity obraz, który na pewno pozostanie w pamięci na długo, a Łowicz kojarzyć będziemy jako miasto o niebanalnej architekturze i kulturze, a także miasto kolorów!

Przyjazne kontakty:

Urząd Miejski w Łowiczu
Stary Rynek 1, 99-400 Łowicz
tel. 46 830 91 51, fax. 46 830 91 60
e-mail: umlowicz@umlowicz.pl

Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki
tel. 46 830 91 18, 46 830 91 49
e-mail: promocja@um.lowicz.pl , www.lowicz.eu

PTTK Oddział w Łowiczu
Stary Rynek 1, 99-400 Łowicz
tel./fax 46 837 32 69
pttklowicz@gmail.pl, www.pttklowicz.pl

 

Submit a Comment