Najlepsze lasty na 2018: jakie kierunki będą modne podczas letnich wakacji #2
BUŁGARIA – mam wrażenie, że kraj trochę niedoceniony, a powodów, aby właśnie tam wybrać się na wakacyjne last minute jest wiele.
Wspólnie z portalem turystycznym www.fostertravel.pl wybraliśmy 3 modne kierunki wakacyjnych wyjazdów w opcji last minute, które przedstawimy wam w trzech kolejnych artykułach.
Oferty last minute do Bułgarii znajdziecie tu: https://www.fostertravel.pl/wycieczki/bulgaria/
Złoty, miękki piasek, ciepła woda, słońce i sprzyjające wakacjom temperatury kuszą od maja do października.
5 powodów, by wybrać się do Bułgarii czyli nasze redakcyjne TOP 5:
PLAŻE
Chyba każdy słyszał o kurorcie Złote Piaski, który znajduje się w Parku Narodowym o tej samej nazwie. To doskonałe miejsce na rodzinne wakacje – wzdłuż plaży ciągną się spacerowe ścieżki, a Złote Piaski pochwalić się mogą sporą i zróżnicowaną bazą noclegową oraz źródłami leczniczymi w pobliżu. Kto szuka nocnych rozrywek może rozważyć również bardzo popularny Słoneczny Brzeg.
Jeśli wybierzecie się do mniej znanych kurortów ceny spadną, a naszym zdaniem atrakcyjność wakacji wzrośnie. Rodzinom z dziećmi z pewnością spodoba się Primorsko – z pozoru nieduże miasteczko oferuje dwie bardzo ładne plaże połączone promenadą, lub Sweti Wlas (Sveti Vlas), które znajduje się u podnóży gór. Otoczony zboczami jest też Obzor z piękną plażą, ale też np. rzymskimi ruinami. Tu doskonale odnajdą się też miłośnicy sportów wodnych.
Nasz typ wśród letnich miejscowości to Pomorie: miasteczko znajduje się na wąskim półwyspie – z jednej strony oblewane jest przez morze, z drugiej strony przez jezioro, co zapewnia długą linię pięknych plaż. Dodatkowo jezioro zapewnia właściwości lecznicze, znajduje się tu wiele sanatoriów, a mikroklimat pozwala na korzystanie z kąpieli słonecznych od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W poszukiwaniu dzikich plaż wybierzcie się w kierunku granicy z Turcją – tu widok turystycznych resortów zanika, a zastępują go klify, łąki, aż w końcu urocze, puste plaże (jeśli chcecie uciec od tłumów to sprawdźcie Carewo i Achtopol).
MIKS KULTUR
Burzliwa historia sprawiła, że dziś Bułgaria należy to bardzo ciekawych mieszanek kulturowych: styka się tu kultura bałkańska, słowiańska i arabska. Najprościej to zaobserwować, jak wybierzemy się na tzw. zwiedzanie – miejsce, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić to znajdujący się na światowej liście dziedzictwa kultury Nessebar: jedno z najstarszych miast położone jest na wyspie połączonej z lądem groblą, na której znajduje się stary wiatrak. Co jeszcze zachwyca? Mury obronne, wąskie uliczki, cerkwie (jest ich kilkadziesiąt) i przede wszystkim klimat miasta.
Ciekawa będzie też wycieczka do Burgas – tu obok katedry prawosławnej znajdziemy katedrę katolicką, a cerkiew obok kościoła armeńskiego. Samo miasto można stwierdzić, że do najpiękniejszych nie należy (delikatnie mówiąc), ale w Burgas znajdziemy też kilka całkiem interesujących muzeów, takich jak Historyczne czy Etnograficzne. Uroczy jest z kolei Sozopol, w którym widoczne są wpływy rzymskie, greckie i tureckie. Najpiękniejsza jest starówka z drewnianymi domami, malującymi artystami i wąskimi uliczkami.
Osoby lubiące obiekty sakralne mogą wybrać się do meczetu na Bałkanach: Tombuł Dżamija, a pałace do Pałacu i Ogrodu Botanicznego w Bałcziku.
JEDZENIE
Kuchnia bułgarska może się wydawać nieznajoma, jednak ma liczne podobieństwa do innych kuchni bałkańskich, w tym do kuchni greckiej. W Bułgarii, podobnie jak w Grecji w wielu potrawach znajdziemy słony, owczy ser – tu smakuje trochę inaczej niż feta i nazywany jest sirene. My zajadamy się sałatką szopską, ale można go również znaleźć panierowanego, jako farsz w bakłażanie lub zwyczajnie na desce serów. My polecamy również smażone szprotki, tarator (orzeźwiający szczególnie w upalne dni chłodnik na bazie jogurtu i ogórka), czorba (warzywna zupa głównie na bazie pomidorów) czy gjuwecz – gulasz w glinianym garnku.
Wspominając o bułgarskiej kuchni nie można zapomnieć o winach (cenione są ciężkie czerwone wina), a także o rakiji.
NATURA
W Bułgarii znajdziemy zachwycającą, momentami naprawdę dziką naturę – góry, jaskinie, wodospady, jeziora i wreszcie piękne plaże.
Kraj okazuje się też być rajem dla miłośników wędrówek (a zimą jazdy na nartach i snowboardzie rzecz jasna). Nas najbardziej zainteresowały góry w pobliżu Morza Czarnego, bo czy to nie idealny urlop, kiedy jednego dnia możemy zmęczyć się trochę podczas górskiej wędrówki, a kolejnego odpocząć na plaży? Zarówno na wędrówki, jak i na wycieczki rowerowe doskonałe okażą się niskie, ale stare Góry Strandża, to też świetne miejsce na biwakowanie.
Rezerwat Kamczija to miejsce, w którym największa rzeka wpada do morza: to wyjątkowe, spokojne miejsce, w którym znajdziemy urzekające krajobrazy: gęsty las, ujście rzeki, mokradła i wreszcie wydmy. Nic dziwnego, że obszar jest pod ochroną UNESCO.
Kto lubi spacery po lesie i wodospady, temu polecamy najwyższy na Półwyspie Bałkańskim tzw. Niebiański Wodospad (Raiskoto Praskalo) lub niemniej uroczy wodospad Krushunskiye, który tak naprawdę rozbija się na wiele małych strumieni wody.
CENY
W Bułgarii zachowany jest bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Co prawda wiele hoteli zachowało dawny komunistyczny klimat, ale obecnych jest też coraz więcej międzynarodowych sieci hotelarskich czy też wysokiej klasy hoteli (jeśli ktoś akurat takich szuka). 3-gwiazdkowy hotel ze śniadaniem w czasie wakacji można obecnie zarezerwować za nieco powyżej 1200 zł (z przelotem), natomiast 5-gwiazdkowy z opcją all inclusive za ok. 2500 tysiąca.
Więcej ciekawych ofert znajdziecie tu:
Dlaczego warto wybrać się do Grecji przeczytacie tu:
Najlepsze lasty na 2018: jakie kierunki będą modne podczas letnich wakacji #1
Submit a Comment