Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Listopad 24, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Dlaczego tak lubimy skandynawski design?

Dlaczego tak lubimy skandynawski design?
Paulina Grabara

Co przez to rozumiemy i dlaczego tak chętnie sięgamy po inspiracje z tego kręgu kulturowego?

 

Na te pytania odpowiada w najnowszym numerze magazynu STYLISH PAPER Joanna Kulczyński, architekt wnętrz w pracowni Kulczyński Architekt i współtwórca domu handlowego MYSIA3.

„Mając do wyboru tyle estetycznych kierunków, to jednak tam najczęściej kierujemy swoje poszukiwania urządzając domy, ubierając się, czy nawet myśląc o idealnej edukacji dla dzieci. Kryje się za tym coraz bardziej popularne umiłowanie prostoty i funkcjonalności oraz poczucie bliskości z naturą.

Lubimy to, co naturalne, bo to sprawia, że żyjemy w harmonii z otoczeniem. Proste, drewniane formy, gładkie powierzchnie, delikatne barwy sprawiają, że dobrze się czujemy, a wnętrza pełne światła, bieli, drewna czy kamienia pozwalają nam na relaks i odprężenie.

Jesteśmy też coraz bardziej świadomymi klientami – szanujemy środowisko naturalne i szukamy takich marek i produktów, które wpisują się w taki światopogląd. We wnętrzach chcemy widzieć materiały naturalne – styl hi-tech jest w odwrocie – smartfony i tablety zaspokajają nasze potrzeby kontaktu z zaawansowaną technologią. Chętnie będziemy siedzieć na drewnianym tarasie, przy kamiennym kominku, patrząc w ogień otulimy się wełnianym kocem – z tabletem pod ręką oczywiście.

Pamiętajmy jednak, że Skandynawia jest również miejscem, gdzie rozwija się minimalizm i futuryzm, a powstające tam architektoniczne realizacje częstą są w światowej awangardzie. Skandynawowie to mistrzowie łączenia technologii, prostoty i natury.

Dla mnie skandynawski styl – to po prostu styl życia, w którym zawarty jest szacunek do przyrody, aktywny tryb życia i otaczanie się przedmiotami i meblami z wartością o jakiej stanowią: miejsce ich wyprodukowania, materiał z którego są zrobione i cel jakiemu służą”.

***

ARCHITEKTURA & DESIGN – SKANDYNAWSKIE INSPIRACJE

Projekt DOMU TĘŻNI powstał w pracowni architektonicznej Kulczyński Architekt. Autorem projektu jest Bogdan Kulczyński, a wnętrza projektowała właśnie Joanna Kulczyńska.

Dom schowany jest w lesie i stapia się z naturą dzięki użyciu naturalnych materiałów na elewacji takich jak lawa, drewniana konstrukcja z gałęziami tarniny czy modrzewiowe deski. Te materiały pojawiają się również we wnętrzach domu dając domownikom poczucie obcowania z naturą.

Jest to dom wielopokoleniowy – w którym obok siebie mieszkają rodzice, dzieci i wnuczek.

 

dom

_MG_0012

_MG_0015

_MG_0028_I

_MG_0190

_MG_0233

_MG_0238L

_MG_0270L

 

zdjęcia: Radek Wojnar

Save

Save

Save

Save

Submit a Comment