Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 16, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Jak zostać wodnym aktywistą?

Jak zostać wodnym aktywistą?
Paulina Kliś

Mimo, że dostęp do wody i sanitariatów od 2010 roku znajduje się na liście Praw Człowieka to według ostatnich danych 748 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Jest to prawie tyle, ile wynosi ogólna liczba mieszkańców Europy. W Somalii, gdzie woda gruntowa znajduje się około 300 m pod ziemią (to tyle ile wynosi wysokość Pałacu Kultury i Nauki) i Sudanie Południowym problem dotyczy większości społeczeństwa. Jednak musimy sobie zdawać sprawę , że tylko 40 % osób dotkniętych brakiem dostępu do wody mieszka w Afryce. W Indiach z tym problem zmaga się na co dzień 97 milionów ludzi, natomiast w Chinach- aż 119 milionów. Aby przyczynić się choć w minimalnym stopniu do likwidacji tego zjawiska możemy kierować się w życiu kilkoma małymi zasadami.

 

  1. Ogranicz konsumpcję! Do produkcji jednej pary jeansów potrzeba takiej ilości wody, która zmieściłaby się w cysternie, natomiast 1 komputer, aż 160 tysięcy litrów wody. Dlatego przed każdym zakupem należy się zastanowić, czy na pewno potrzebujemy tego produktu i czy przypadkiem nie podążamy za modą.

 

  1. Kupuj produkty o niskim składzie wodnym- mniej przetworzone, lokalne, roślinne. Produkty mleczne i mięso są produktami, do których wytworzenia zużywa się setki tysięcy litrów wody. Dodatkowe litry wody pochłania sprzęt, transport i opakowanie.

 

  1. Wybieraj firmy, które dbają o zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji. Coraz więcej produktów, szczególnie tych zagranicznych marek ma na metce lub etykiecie zaznaczone zużycie wody przy produkcji.

 

  1. Dowiaduj się, w jakich warunkach powstają Twoje ulubione produkty i reaguj, jeśli nie spełniają kryteriów zrównoważonego rozwoju- wysyłaj pisma do firm z pytaniami i żądaniami zmian, jeśli dana produkcja odbywa się kosztem mieszkańców lub w miejscach o niskich zasobach wodnych.

 

  1. Wspieraj organizacje, których celem jest poprawa dostępu do wody lokalnych społeczności.

 

Sudan, fot. Ben Curtis

Sudan Poludniowy, 2010 rok, fot. Wojciech Grzedzinski

 

Wykaz międzynarodowych organizacji zajmujących się problemem dostępu do wody:

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): http://www.who.int/en/

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF): www.unicef.pl/

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP): www.undp.org.pl

WaterAid: www.wateraid.org/uk/

Global Water Partnership (GWP): www.gwp.org/en/

Polska Akcja Humanitarna (PAH): pah.org.pl

 

Powyższe wskazówki zostały oparte o materiały sporządzone przez Polską Akcję Humanitarną.

Submit a Comment