Pomysł na rodzinny weekend: Festiwal Legend Lubelskich
Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić ostatni weekend wakacji, to mamy dla Was super propozycję: ruszajcie do Lublina. Tam czekają na Was legendy, sztuka, muzyka i zabawa.
Cześć, nazywam się Paulina. Jeśli masz ochotę być na bieżąco, zapraszam Cię na: FB intopassion, IG intopassion.pl.
Możesz też stać się częścią STYLISH PAPER (Gazety w formacie A3, którą wydaję KLIK po więcej informacji) i intopassion – jeśli MASZ OCHOTĘ OTRZYMAĆ NOWY, LETNI NUMER STYLISH PAPER, wesprzyj mój projekt na patronite.pl/intopassion.
Od 26 do 29 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie odbywać się będzie Festiwal Legend Lubelskich. Głównym celem wydarzenia jest przybliżenie mieszkańcom i turystom miejskich legend i historii miasta w nowoczesnej, familijnej formie: za pomocą gier miejskich, spacerów historycznych, opowieści i spektaklów teatralnych.
Wśród licznych atrakcji na gości czekają:
- spektakle teatralne oparte na lokalnych legendach i opowieści improwizowane,
- warsztaty manualne z animatorami kultury,
- spacery z przewodnikami po historycznych miejscach Lublina,
- animacje,
- gry miejskie,
- instalacje artystyczne.
Wydarzenie jest idealne dla rodzin z dziećmi. Jeśli chcecie się dowiedzieć o czym śnił Leszek Czarny, wziąć udział w warsztatach plastycznych czy dźwiękowych, musicie się wybrać na Stare Miasto w Lublinie.
Wszystkie atrakcje są bezpłatne, a na spacery, warsztaty i gry miejskie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły na www.legendy.lublin.eu.
Serdecznie zapraszam Was do przeczytania wywiadu z Barbarą Wybacz, Koordynatorką Festiwalu Legend Lubelskich.
Opowiedz proszę, co będzie się działo w najbliższy weekend w Lublinie?
Na zakończenie lata w Lublinie odbędzie się święto Starego Miasta. A to za sprawą Festiwalu Legend Lubelskich. Jest to kolejna odsłona wydarzenia, które w różnych formach jest obecne w przestrzeni naszego miasta. W 2019 roku odbyła się edycja związana z realizacją projektu transgranicznego z miastem partnerskim Łuck w Ukrainie o wdzięcznej nazwie „Nowe życie Starego Miasta”. Także obecna edycja jest realizowana dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Festiwal Legend to wydarzenia familijne, którego głównym założeniem jest stworzenie i podkreślenie baśniowego klimatu historycznej części miasta, prezentacja i upowszechnianie walorów kulturowych i dziedzictwa niematerialnego Lublina.
Myślę, że każdy, kto przyjedzie do Lublina zachwyci się Starym Miastem. Choć niewielkie, ma w sobie wiele uroku. Czuć i widać jego autentyczność. Jest także świetną scenografią dla ulicznych działań performatywnych. Warto wspomnieć, że lubelskie Stare Miasto regularnie przeobraża się w plan filmowy.
Dlaczego warto przyjechać do Lublina na Festiwal Legend Lubelskich?
Do Lublina zawsze warto przyjechać, bo to piękne miasto, w którym jest wiele do odkrycia.
Podczas Festiwalu Legend Lubelskich staramy się zaprezentować walory Lublina i pokazać nieoczywistą stronę miasta. Dzięki zaplanowanym aktywnościom: warsztatom, spacerom z przewodnikami i grze miejskiej, będzie można zwiedzić miasto, nauczyć się czegoś nowego i kreatywnie spędzić wolny czas. Bardzo zależy nam na pokazywaniu familijnego wizerunku Lublina, dlatego atmosfera jest tak ważna. W ciągu dnia w zaułka Starego Miasta będzie można spotkać lubelskich wajdelotów, czyli opowiadaczy legend. Zaplanowane jest ponad 20 wydarzeń edukacyjnych, a popołudniami i wieczorami będzie czuć ducha teatru. Co więcej, zachęcamy zarówno mieszkańców jak i turystów do wspólnej zabawy i założenia kostiumu na sobotnią potańcówkę na Placu po Farze. Kolorowe i przyjazne miasto – taki Lublin zastanie każdy, kto przyjedzie na Festiwal Legend.
Na jakie wydarzenia warto się wybrać? Do kogo jest skierowany ten Festiwal?
Program angażuje odbiorców przez cały dzień. Na pewno polecam udział w warsztatach – jest ogromna różnorodność aktywności, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieciaki spędzą świetnie czas na przykład na warsztatach teatralnych z Małgorzatą Adamczyk z Teatru Andersena. Jest też propozycja dla młodych – warsztaty Żywe Rzeźby, które są połączeniem zajęć ruchowych z elementami teatru tańca (te prowadzi Anna Żak z Lubelskiego Teatru Tańca), kostiumografii i charakteryzacji. Uczestnicy warsztatów będą przeobrażali się w postaci z lubelskich legend, a później wezmą udział w Legendarnej Paradzie, która jest częścią premierowego spektaklu w wykonaniu Improv Teatru „Poławiacze Pereł”.
Z kolei tych, którzy wolą spokojniej spędzać czas, codziennie zapraszamy na spacery po Lublinie. Można również wybrać się na wyprawę po Lublinie samodzielnie – na sobotę i niedzielę przygotowaliśmy Grę Miejską. Wystarczy przyjść do Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie na ul. Jezuicką 1/3 i pobrać pakiet startowy. Szlak gry miejskiej prowadzi po ciekawych zakątkach Starego Miasta, a na wszystkich uczestników, którzy rozwiążą postawione zagadki czekają festiwalowe gadżety oraz inne niespodzianki. Codziennie również można zobaczyć spektakl w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego „Kamień Nieszczęścia – Dintojra” w podstawie tekstu Marcina Wrońskiego.
Jak można dostać się na wydarzenia? Czy są płatne wejściówki?
Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Legend Lubelskich są bezpłatne. Na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy i limity miejsc. Wejściówki są dostępne na stronie evenea.pl oraz na spektakle – w Centrum Inspiracji Turystycznej. Ale trzeba się spieszyć, bo bilety rozchodzą się jak ciepłe cebularze.
Co w poprzedniej edycji cieszyło się największym zainteresowaniem odwiedzających Festiwal Legend Lubelskich?
Niewątpliwe największą atrakcją dla zwiedzających Stare Miasto był Żmij, który opanował Trybunał Koronny. Wielkoformatowa instalacja w przestrzeni miasta pojawi się również w tym roku. Na Placu po Farze stanie Koziczart – rzeźba multimedialna, która nawiązuje do dwóch legend lubelskich – o powstaniu herbu Lublina oraz Sądu Diabelskiego. Warto przyjść szczególnie po zachodzie słońca, aby zrobić sobie zdjęcie w wyznaczonym instaspocie. Dodatkową atrakcją będzie możliwość samodzielnego sterowania instalacją.
W trzech słowach: dlaczego warto być na Festiwalu Legend Lubelskich?
Lublin to żywa legenda – bądź częścią i twórz z nami historię miasta No może to nie są trzy słowa, ale naprawdę warto!
Submit a Comment