Spacer po ulicy Francuskiej
Rozpoczynająca się przy Placu Przymierza, a kończąca tuż pod Stadionem Narodowym Francuska uznawana jest za najbardziej reprezentacyjną ulicę Saskiej Kępy. Jej nazwa stanowi rodzaj hołdu dla sojuszu między Polską, a Francją zawartego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, doskonale oddaje jednak także ducha okolicy.
Powstałe w latach trzydziestych, otoczone zielenią wille i kamienice przywołują na myśl spokojne, melancholijne paryskie uliczki. Spacerując Francuską można odnieść wrażenie, że czas stoi w miejscu. Niska, praktycznie niezniszczona przez wojnę zabudowa, restauracje i sklepy o niepowtarzalnym klimacie pozwalają odetchnąć od znajdujących się po drugiej stronie Wisły nowoczesnych drapaczy chmur i toczącego się w nich wyścigu.
W słoneczny wiosenny dzień warto oderwać się od codziennych obowiązków i wybrać na wycieczkę w poszukiwaniu uroków Saskiej Kępy. Przedstawiamy Wam miejsca, do których powinniście zajrzeć podczas spaceru ulicą Francuską.
Think Love Juices, ul. Francuska 14
Weganom i entuzjastom zdrowego żywienia na pewno spodoba się w Think Love Juices – miejscu świetnym zarówno na śniadanie, jak i obiad czy wieczorne wyjście. Każde danie przygotowane jest tu z naturalnych, ekologicznych produktów. Stosunkowo nowy lokal zdążył już zasłynąć z pysznych, świeżo wyciskanych soków oraz koktajli. To prawdziwe witaminowe bomby dające energię na cały dzień. Pomysłodawczynią koncepcji, na której opiera się działanie restauracji jest znana modelka – Anna Jagodzińska.
Atelier Shabatin, ul. Francuska 19 m.5
Polskie firmy z branży modowej mają się coraz lepiej. Przekonamy się o tym, jeśli zajrzymy do atelier Ewy Szabatin. Shabatin to marka wyrazista, odznaczająca się odwagą i bezkompromisowością. Projektantka buduje rodzaj pomostu między modą a sztuką. Różnorodne wzory zestawia z prostymi, minimalistycznymi krojami, uzyskując nieszablonowe połączenia. To propozycja dla tych, którzy modę traktują jako narzędzie ekspresji.
Cedzak, ul. Francuska 25
Pod numerem 25 znajdziemy nietypowe delikatesy. W Cedzaku próżno szukać produktów znanych nam z pólek w supermarketach. Kupimy tu starannie wyselekcjonowane wyroby lokalne – wędliny z Podlasia, sery korycińskie, wiejskie jaja czy domowe zupy, pierogi i ciasta. Poza smakiem liczy się też ekologia – nie wszystkie produkty posiadają wprawdzie eko certyfikat, większość jednak pochodzi z polskich rodzinnych manufaktur i hodowli.
Lilou, ul. Francuska 27
Jeśli szukacie biżuterii, koniecznie zajrzyjcie do Lilou. Marka oferuje produkty dla osób, które lubią śledzić najnowsze trendy i bawić się modą. Piękno bransoletek czy łańcuszków oferowanych przez firmę nie przemija jednak po jednym sezonie. W Lilou dużą wagę przywiązuje się do personalizacji – każdy produkt może stać się nośnikiem wspomnień i emocji. Prezentowana w salonie biżuteria to idealny pomysł na prezent.
Francuska Trzydzieści, ul. Francuska 30
Gdzie na Saskiej Kępie podaje się najlepszą kawę? Na Francuskiej Trzydzieści! Do napoju polecamy zamówić ciasto. Warto też wybrać się na lunch – menu komponowane jest ze świeżych i naturalnych produktów – do wyboru, między innymi quiche, tortille i sałatki. Wieczorem lokal zaprasza na drinki oraz piwa. Wszystkich dań próbować możemy siedząc pod kompozycją z parasoli.
Baobab, ul. Francuska 31
Baobab to jedyna w Polsce restauracja, w której zetkniemy się z kuchnią z Senegalu. Wizyta w lokalu daje możliwość odbycia egzotycznej podróży dla zmysłów. Kraj położony w zachodniej części Afryki przyciąga niesamowitą ferią barw, tajemniczymi zapachami i niecodziennymi połączeniami smaków. Poszukujący gastronomicznych wrażeń koniecznie spróbować muszą pączków z fasoli.
Croque Madame, ul. Francuska 45
Francuskich wypieków skosztujemy w Croque Madame. Bagietkę zabierzemy do domu, a na miejscu zjemy kanapkę lub słodką przekąskę. Wszystko w otoczeniu mebli i dodatków w stylu prowansalskim. Nie zabraknie też polskich akcentów – w porze lunchu zamówimy tu na przykład zupę ogórkową lub kaszę gryczaną z delikatnym mięsem.
Zapiexy Luksusowe, ul. Francuska 50
Zapiekanki to typowo polski, powstały w okresie PRL-u rodzaj fast-foodu. Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby tego prostego dania. W Zapiexach Luksusowych podłużną bułkę z pieczarkowo-cebulowym farszem posypaną serem serwuje się w kilkunastu wariantach. Każdy z nich uzupełnić możemy o sos domowej roboty. By przypomnieć sobie smak dzieciństwa zapiekankę popijmy klasyczną oranżadą.
Tekst: Anna Har
Submit a Comment