TOP warszawskich wydarzeń kulturalnych w kwietniu
Warszawskie wydarzenia kulturalne to synonim filmowych festiwali, wystaw inspirowanych przeszłością oraz koncertów z pogranicza jazzu i elektroniki. Sprawdziliśmy, na których być po prostu trzeba!
1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na seminarium Veroniki Metello zatytułowanego Od sztuki performansu do strategii transmisji. Potrugalia 1965 – 2015. W 2015 roku mija 50 lat odkąd grupa poetów i muzyków zainscenizowała w Lizbonie Concerto e Audição Pictórica w Galerii Divulgação, który uznaje się za pierwszy happening w Portugalii. Wydarzenie to łączy się z osobliwą i całkowicie zapomnianą historią sztuki performansu w Portugalii, od samego początku silnie osadzoną w szerszym kontekście międzynarodowym. Jak zmieniał się portugalski performens? Co miało na to wpływ? Odpowiedź na te wszystkie pytania dostanienie 2 kwietnia o godzinie 18! Widzimy się na miejscu!
Emilii Plater 51
2. Warszawska Opera Kameralna zaprasza 10 kwietnia o godzinie 19 na Operetkę Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Lacha pod muzycznym kierownictwem Przemysława Fiugajskiego. Operowa odsłona utworu pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat pozwoli twórcom ukazać prawdziwy dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Połączenie groteski i absurdu sprawia, że początkowo lekkomyślny śmiech zmienia się niepostrzeżenie w śmiech z bólu.
Al. Solidarności 76b
3. Festiwal Filmowy i Artystyczny Wiosna Ludów to wydarzenie poświęcone sztuce scenopisarstwa. Często zapominamy o tym, że bez dobrze przemyślanego scenariusza, wyraźnie nakreślonych, charakternych postaci obraz filmowy byłby nijaki. Wiosna Ludów to największe wydarzenie w Polsce, które ukazuje kunszt i wartość dobrze napisanego scenariusza. Przedstawiając publiczności najnowsze produkcje, z jednej strony pokazuje ich nietuzinkowy scenopis; z drugiej – przedstawia zasługi Polaków na tymże polu honorując wybitnych, polskich scenarzystów. Kino Praha zaprasza od 6 do 13 kwietnia! Będziemy i my!
Jagiellońska 26
4. Kino Luna organizuję nie lada gratkę dla fanów filmów architektonicznych i artystycznych – Beton Film Festiwal. Od 9 do 12 kwietnia będziemy mieli okazję obejrzeć w Warszawie takie dzieła jak Alpi. To reżyserowana przez Armina Linke – jednego z najważniejszych, współczesnych artystów związanych z kinematografią – 10 lat opowieść o górskim masywie alpejskim. Nie ma tu miejsca na sentymentalne malarskie landszafty. Alpi do doskonały, niejednoznaczny obraz dzisiejszego rozumienia pojęcia natury. Ponadto, w programie przewidziana jest także projekcja Taboor – niskobudżetowego science – fiction przedstawiającego koniec cywilizacji przez pryzmat historii motocyklisty mieszkającego w post – apokaliptycznym Teheranie. Przypominamy: 9 – 12 kwietnia KINO LUNA!
Marszałkowska 28
5. 19 kwietnia to jedna z ważniejszych dat dla Warszawy zapisanych przez historię. W tym roku przypada 72. rocznica Powstania w Gettcie Warszawskim. Jak co roku – z tej okazji – wolontariusze będą rozdawać mieszkańcom żonkile – symbol pamięci o bohaterach wydarzeń 1943 roku oznaczający szacunek, pamięć i nadzieję.
6. JAZZPOSPOLITA od chwili debiutu w 2012 niemal nieprzerwanie znajdują się w trasie koncertowej na terenie całej Europy. W związku z rosnącym zainteresowaniem utalentowanym kwartetem JAZZPO – jak nazywają ich fani – zapraszają warszawską publiczność do ich muzycznego, sensualnego i głębokiego świata. Tym razem 17 kwietnia o godzinie 20.30 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
Z. Modzelewskiego 59
7. Kwiecień to filmowy okres szczególnie dla Kina Praha, które staje się organizatorem kolejnego projektu: 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów 2015. Od 10 do 19 kwietnia właśnie w Kinie Praha będzie można zobaczyć najlepsze filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, a co więcej część z nich będzie do obejrzenia przedpremierowo! Filmy pogrupowane są w specjalne sekcje, które wyznaczają kierunek programu Festiwalu. Najważniejsze z nich to: Zwycięzcy międzynarodowych festiwali, Polskie kino na świecie, Docenione przez krytyków, Faworyci publiczności, Rewelacje międzynarodowych festiwali. My już nie możemy się doczekać!
Jagiellońska 26
8. Od 12 kwietnia do 17 maja w NEY Gallery&Prints będziemy mieli okazję zapoznać się z wystawą poświęconą wybitnemu kompozytorowi, wokaliście, instrumentaliście, felietoniście, poecie, twórcy grafik Czesławowi Niemenowi. Autorami prac są ludzie z bliskiego otoczenia artysty, pozostający z nim w bardzo bliskim kontakcie – między innymi jego żona Małgorzata Niemen czy Ryszard Horowitz. Każda z prac ma swój osobliwy charakter. Pokazuje inność relacji z Czesław Niemenem – ich wyjątkowość. Fotografie zostały wykonanie zarówno przy okazji specjalnie organizowanych sesji, ale także podczas prywatnych spotkań o charakterze czysto towarzyskim. To okazja do wejścia do świata Niemena – wy z tej okazji skorzystamy, a Wy?
Spokojna 5
9. Do 26 kwietnia w Muzeum Wojska Polskiego można oglądać wystawę Artura Grottgera Polonia i Lituania. Sceny przedstawione na kartonach Artura Grottgera zna chyba każdy. Reprodukowane są w wielu podręcznikach do historii, ale osób, które widziały te dzieła sztuki w oryginale jest niewiele. Ostatni raz pokazywane były równocześnie w 1988 r. na wystawie monograficznej Artura Grottgera w Krakowie. W ciągu tego 27 letniego okresu, na świat przyszło i zdążyło wejść w dorosłość nowe pokolenie Polaków. Do zobaczenia zatem!
Al. Jerozolimskie 3
10. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii, organizowany raz do roku w Warszawie. Tym razem organizatorzy zapraszają na 10. edycję. To okazja pozwalająca na bieżące obserwowanie rozwoju kontynentu w tym sektorze oraz przełamywaniu nieprawdziwego stereotypu, że Afryka jest kinową pustynią. Dotyczy to nie tylko dorobku ostatnich kilku lat, również przybliżaniu nieznanej, a wielce wartościowej twórczości klasyków tego regionu. Festiwal potrwa od 21 do 26 kwietnia.
Submit a Comment