Poznaj ikony: Top 10 atrakcji Gdańska.
Sieć Grano Hotels zakończyła akcję marketingową „Top 10 Atrakcji Gdańska”. W ramach cyklu filmów wyemitowanych na kanale YouTube pokazano najciekawsze miejsca na mapie stolicy województwa pomorskiego – miasta z ponad 1000-letnią historią. Każdy lm został zrealizowany przez zespół podróżników PolandbyLocals, a wystąpiła w nich Przewodniczka Turystyczna Katarzyna Czaykowska.
Bądź na bieżąco: FB intopassion, IG intopassion.pl, Stań się częścią STYLISH PAPER i intopassion – jeśli MACIE OCHOTĘ OTRZYMAĆ NOWY, WIOSENNY NUMER STYLISH PAPER, wesprzyjcie projekt na patronite.pl/intopassion.
1. Fontanna Neptuna
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Gdańska. Początkowo w miejscu fontanny znajdywała się studnia. Na początku XVII wieku, z inicjatywy burmistrza Bartholomaeusa Schachmanna podjęto działania zmierzające do budowy bardziej okazałego obiektu. Projekt gury przedstawiającej Neptuna stworzył architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke. Podstawowym źródłem strumieni wodnych jest trójząb trzymany przez władcę mórz. (Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna).
2. Dwór Artusa
Kryje w sobie i swojej historii wiele tajemnic. Czy wiecie, że swego czasu to miejsce było nazywane „najdroższą piwiarnią nad Bałtykiem”? Zabytek ten umiejscowiony jest na Długim Targu. Początki Dworu Artusa sięgają średniowiecza. Dawniej było to miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, a obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Gdańska.
3. Ulica Długa
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdańsku. Podziwiana jest zarówno przez turystów, jak i mieszkańców tego pięknego miasta. Nic dziwnego, to miejsce kryje w sobie wiele tajemnic! Czy wiecie, że ulica Długa była najprawdopodobniej najdłuższym ciągiem komunikacyjnym średniowiecznej Europy? Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Drogę Królewską. (Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna).
4. Bazylika Mariacka
Była wznoszona przez 159 lat. To jedno z takich miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Historyczna fara Głównego Miasta Gdańska, zwana również „Koroną Gdańska”, zachowała niemal w pełni gotycką architekturę. Z Wieży Mariackiej rozpościera się widok na niemal cały Gdańsk. (Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna).
5. Zabytkowy dźwig portowy Żuraw
To jeden z symboli Gdańska. Z jego pomocą wyładowywano niegdyś załadunek ze statków i nie tylko. Uważamy, że był największym w por-tach średniowiecznych żurawiem załadowczo-wyładowczym. Najpiękniejszy widok na Żurawia rozciąga się z wyspy Ołowianka. Dziś Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego. (Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna).
6. Sołdek
Konstrukcja jego kadłuba jest częściowo spawana, a częściowo nitowana. Statek stoi przymocowany przy wyspie Ołowiance. Jeden z 6 rudowęglowców, odbył ponad 1400 rejsów, zawijając do 60 portów. Statek Sołdek stał się oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Warto go odwiedzić, bo zachowały się m.in. robione z drewna kabiny.
7. Park Oliwski
Dzisiaj park, kiedyś ogrody cysterskie. W XVIII wieku stworzono tu francuski ogród barokowy. W parku znajduje się także dawny Pałac Opatów. Utworzono tu m.in. Aleję Lipową, po której po jednej stronie znajduje się staw, w którym pływają wielkie karpie, a po drugiej ogród nazwany rajem oraz groty szeptów. W XIX wieku ogród przearanżowano – dodano palmiarnię oraz alpinarium. Znajduje się tu także katedra pocysterska – najdłuższy pocysterski kościół w Polsce. (fot. Karol Stańczak/GZDIZ i Gdańska Organizacja Turystyczna).
8. Westerplatte
Symbol wybuchu II wojny światowej. To niezwykle ważne miejsce w historii Polski. Czy wiecie, że historia Westerplatte sięga aż XVII wieku? Oprócz wartości historycznej, to miejsce bardzo urokliwe, doskonałe na spacer w przyjemnym, zalesionym otoczeniu.
9. Europejskie Centrum Solidarności
To miejsce upamiętnienia wydarzeń ze Stoczni Gdańskiej i zwycięstwa „Solidarności” w latach 80. To niezwykle ważne miejsce na mapie Trójmiasta i w historii Polski. Nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności otwarto 31 sierpnia 2014 roku czyli w 25 rocznicę odzyskania wolności i 34 rocznicę podpisania w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina Porozumień Sierpniowych.
10. Muzeum II Wojny Światowej
To jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce, warte odwiedzenia i zapamiętania. Mury tego miejsca kryją w sobie wielką historię. Podstawową misją muzeum jest upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej, ukazywanie polskiej perspektywy na największy konflikt w dziejach ludzkości, a także kultywowanie pamięci o ofiarach i bohaterach walk o wolność wielu narodowości.
GDZIE SPAĆ: HOTEL GRANO w Gdańsku
Hotel Grano funkcjonuje w ramach sieci Grano Hotels, do której należą również Hotel Number One by Grano oraz Grano Apartments. Wszystkie trzy obiekty zostały zrealizowane przez Grupę Dekpol i są zlokalizowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów w prestiżowym sąsiedztwie Starego Miasta i jego licznych atrakcji.
Barwna historia Wyspy Spichrzów od samego początku wpleciona jest w koncepcję Hotelu Grano, zarówno na poziomie architektury, jak i designu, a nawet samej nazwy. Grano po włosku znaczy ziarno, a to właśnie wysokojakościowe zboże przechowywano w spichlerzach, którymi niegdyś zabudowana była wyspa. Jeden z nich znajdował się przy ul. Pszennej 3, w miejscu gdzie dziś stoi Hotel Grano. Mury dawnego spichlerza, którego powstanie datowane jest na przełom XVII i XVIII wieku, stanowią serce budynku hotelu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pierwszy z nich – monumentalny ceglany mur zachodni został wykorzystany we wnętrzu lobby i teraz stanowi główny akcent, który wita hotelowych gości. Kolejny z murów spichlerza – relikt muru północnego, został wykorzystany na wewnętrznym zielonym dziedzińcu budynku. Na tym jednak nie poprzestano. Zarówno inwestorowi, jak i twórcom hotelu bardzo zależało na tym, aby jego architektura nawiązywała do dawnej zabudowy Wyspy Spichrzów. Dlatego budynki całego kompleksu Grano odwzorowują swoim kształtem i konstrukcją dachu typowe gdańskie spichlerze. Perfekcyjnie zadbała o to pracowniaPana Marcina Kozikowskiego – KD Kozikowski Design.
Wyróżnikiem Hotelu Grano jest także unikatowy design wnętrz, autorstwa renomowanego studia Ideograf – Paulina Czurak, którego motywami przewodnimi są z kolei kwiaty i wino.
Hotel Grano oferuje 136 komfortowych pokoi, w tym luksusowe apartamenty oraz pokoje typu “junior suite” czy “studio deluxe”, które zapewniają wypoczynek na najwyższym poziomie. Wszystkie pokoje są wyposażone w nowoczesne rozwiązania high-end m.in. indywidualnie sterowaną klimatyzację czy telewizory Smart TV z systemem iLumio oraz możliwością korzystania z platformy Netflix. Goście mogą dostać się do pokojów zarówno za pomocą tradycyjnej karty, jak i specjalnej aplikacji wyposażonej w wirtualny klucz. Prawdziwą dumą kompleksu jest strefa SPA&Wellness obejmująca basen, siłownię oraz gabinety zabiegowe. Wśród licznych udogodnień na uwagę zasługuje również autorska restauracja „Młyn”, która serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej w nowej, zaskakującej odsłonie. Lokal może pomieścić do 120 gości.
Hotel Grano posiada ważną certyfikację – Dekra Standard Trusted Fa-cility. Ocena ta dowodzi, że Hotel Grano spełnia ścisłe wytyczne sanitarne rekomendowane przez WHO oraz regulacje krajowe. W praktyce oznacza to, że obiekt może z powodzeniem prowadzić działalność, stale przestrzegając ścisłych, uznawanych na całym świecie, standardów higieny i bezpieczeństwa. Ocena dotyczy m.in. stosowania środków zapobiegawczych oraz konkretnych działań w obszarach: obsługi gości, klientów oraz zachowań pracowników; czyszczenia, dezynfekcji oraz sprzątania prania i konserwacji; higieny i zasad serwowania posiłków oraz budowania systemów bezpieczeństwa i działań komunikacyjnych. Ocena wystawiana jest na podstawie szczegółowego audytu przeprowadzanego przez specjalistów DEKRA – spółki o niemalże 100-letniej historii, będącej światowym ekspertem w zakresie inspekcji.
Więcej informacji na temat Hotelu Grano znajduje się na stronie www.granohotels.pl
Submit a Comment