Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Styczeń 20, 2020

Scroll to top

Top

No Comments

Ślub w Rzymie

Ślub w Rzymie
Paulina Grabara

W białej sukni z welonem do ziemi idziemy przez kościół pod rękę z ojcem, dumne i pełne wzruszenia – czy wszystkie mamy podobne marzenia? Coraz popularniejsze stają się śluby na plaży czy wesela w prywatnych willach we Włoszech czy Hiszpanii. My sprawdziliśmy (na własnym przykładzie) jak to jest zorganizować kameralny ślub w Rzymie.

RFH Hotel de Russie - MEETING & EVENTS Garden Pergolato wedding table

 

Czy organizacja ślubu we Włoszech jest bardzo uciążliwa? Czy będzie nas to kosztowało zdecydowanie więcej niż w Polsce?

Jeśli chodził wam kiedyś po głowie pomysł organizacji ślubu we Włoszech, ale zastanawialiście się, czy nie byłby to zbyt duży wydatek, śpieszymy z odpowiedzią. Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy. Czy planujemy zawrzeć związek cywilny czy kościelny? Sprawdziliśmy kilka opcji – na początek ślub cywilny w urzędzie w toskańskim miasteczku Lucca.

Jeśli chodzi o przelot, to najtaniej jest polecieć tanimi liniami do Pizy, a tam wynająć samochod. W zależności od tego, ile osób planujemy mieć na weselu, możemy wybierać między agroturystykami, hotelami lub willami. Warto sprawdzić oferty na http://airbnb.pl. Piękną kamienną willę dla 10-12 osób można znaleźć za około 1500-2000 Euro za 4 noce. Taniej jest w równie uroczej co Toskania, a nieco mniej popularnej Umbrii.

Czytaj: Najpiękniejsze hotele, agroturystyki i wille w Toskanii

375166960c2fa55c9a9f5ce715a7e696641000

Zrzut-ekranu-2013-07-24-o-19.50.35-700x466

 

Co do samej ceremonii w urzędzie najtaniej jest rano, najdrożej w sobotę po południu – za tzw. opłatę rejestracyjną zapłacimy od 480 do ponad 1000 Euro).

Trudne jest zorganizowanie ślubu samemu z Polski – opieszałość włoskich urzędów, konieczność stawienia się osobiście w urzędzie, liczne opłaty i wiele dokumentów po włosku. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanej agencji, która będzie naszym wsparciem lokalnie. Koszt takiej usługi, wraz z tłumaczeniem dokumentów to ok. 2500 Euro (na przykładzie firmy Wedding in Tuscany).

Jeśli chodzi o ceremonię kościelną to najlepiej znaleźć polskiego księdza. Nie ma ustalonych opłat za ślub kościelny we Włoszech, należy jednak uiścić ofiarę na parafię. W przypadku ślubu kościelnego należy być w kontakcie z naszą parafią w Polsce, która dla strony włoskiej przygotuje wszystkie dokumenty. Poza ślubem kościelnym będziemy potrzebowali też ślub cywilny i tu najprościej jest wziąć go w Ambasadzie w Rzymie, lub po prostu w Polsce.

 

RZYM. Stolica Włoch. Moim zdaniem najpiękniejsze miasto Europy (wiem, to bardzo subiektywne).

IMG_3481-700x466

IMG_3494-700x466

 

To najlepsza opcja, dla tych, którzy chcą ślub zorganizować samemu, bez większych komplikacji. Na stronach polskiej ambasady w Rzymie znajdziemy wszystkie wymagane dokumenty (dla osób, które nie były wcześniej w związku małżeńskim wystarczy skrócony odpis aktu urodzenia oraz dowód osobisty). W Ambasadzie musimy się pojawić osobiście i podpisać dokumenty na 2 miesiące przed planowaną datą ślubu. Jeśli chodzi o terminy nie mamy dużego wyboru – śluby cywilne udzielane są jedynie w piątki, do wyboru o godzinie 12:00 lub 13:00. Koszt to 500 Euro. Potem już tylko pojawiamy się w Ambasadzie ze świadkami – ślub trwa około 20 minut. Możemy przynieść szampana (należy poinformować o tym wcześniej, wtedy zostaną przygotowane dla nas kieliszki) i na tarasie świętować z najbliższymi wstąpienie w związek małżeński.

IMG_3795

 

Po ślubie w południe nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać się na lunch (pamiętajmy, że pora lunchu we Włoszech kończy się o godzinie 15:00 i większość restauracji nie serwuje po tej godzinie jedzenia).
Dokąd wybrać się na pierwszy małżeński posiłek? To zależy od pogody, budżetu i liczby gości, jednak nieważne w ile osób jesteśmy – zarezerwujmy stolik! Najprościej, a bardzo pięknie i elegancko będzie skusić się na ślub korzystając na przykład z bufetu lunchowego w jednej z najlepszych restauracji w mieście. Nas zachwyciła restauracja, która znajduje się w Sekretnym Ogrodzie w 5-gwiazdkowym Hotel de Russie. Otoczone zielenią stoliki na podwórku hotelu zapewniają kameralność i bliskość natury w samym centrum. Niegdyś w hotelu bywały takie sławy jak Stravinsky, obecnie podczas pobytu w Rzymie zatrzymuje się tu m.in. Colin Farrel i rodzina Beckhamów. Restauracja mieści się w ogrodzie z romantycznymi alejkami, które pną się w górę aż po park Villa Borghese. Hotel specjalizuje się też w organizacji ślubów, tak więc całą ceremonię możemy mieć zorganizowaną przez najlepszych w Rzymie wedding plannerów.

SONY DSC

TAK1-700x525

IMG_3962

 

Rzymski ślub to cudowny długi weekend – idealnie jest zaplanować wylot w czwartek (ewentualnie przyszła młoda para może udać się wcześniej) i wrócić już jako małżeństwo w niedzielę.

Gdzie spać? Jeśli tylko budżet nam na to pozwoli warto skusić się na piękny apartament przy jednym ze słynnych placów lub w pobliżu Schodów Hiszpańskich czy Fontanny di Trevi.

A po ślubie … Włochy to piękny i różnorodny kraj – dlaczego więc od razu nie zostać na Miesiąc Miodowy? Nawet jeśli ma potrwać kilka dni.

Czytaj także:

STYLISHhotel: Hotel de Russie

STYLISHhotel: Casa Cau Rzym

STYLISH PAPER – Ślubne trendy

5 powodów, dla których Rzym zachwycił mnie po raz kolejny

Mini przewodnik po Rzymie – czyli gdzie udać się podczas pierwszej podróży do stolicy Włoch

 

 

Submit a Comment