Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Gombit Hotel/ Bergamo/Italy

Gombit Hotel/ Bergamo/Italy
stylish travellers

Oszlifowany diament. Nowoczesny w formie, nie tracący swojego naturalnego uroku. GombitHotel to historia i uroki średniowiecznej wioski wydobyte dzięki niezwykłej kreatywności i sztuce współczesnej.

 

Zaledwie kilka kroków od Piazza Vecchia. Z pokoju na najwyższym piętrze można podglądać życie wśród wąskich uliczek Citta Alta w Bergamo. Zbudowany wewnątrz wysokiej na 52 metry średniowiecznej Torre del Gombito hotel wygląda ponad dachami urokliwego starego miasta. Idealnie wpasowany w jedną z najładniejszych włoskich starówek wypełnioną małymi sklepikami czy delikatesami z lokalnymi przysmakami (polenta także na słodko, sery, i włoskie ‚salumi’) wykorzystując urok średniowiecznej wioski (w architekturze wnętrz wyeksponowano stare mury) zachwyca wystrojem i wszechobecnymi pracami sztuki współczesnej.

Właściciel jest osobą prywatną i mieszka w pobliżu hotelu – kupił budynek, aby stworzyć tu swój dom. Potem nadeszła potrzeba dzielenia się nim z lokalną społecznością, która w połączeniu z gościnnością w 2010 roku doprowadziła do otwarcia GombitHotel. Odrestaurowanie miejsca nie było łatwe – budynek był bardzo zaniedbany (przez lata nie był zamieszkały), a dodatkowo we Włoszech prawo chroni stare kamienice, które opowiadają historię miejsca. Massimo – manager hotelu (wcześniej pracował w znanym mediolańskim hotelu Straf) opowiada z uśmiechem na twarzy, że kilka miesięcy trzeba było czekać na zgodę, aby umieścić tabliczkę z nazwą hotelu przed wejściem.

Hotel zaprojektował pochodząca z Monza Gio Pozzi, która miłość do detali wyniosła z pracy w modzie. W GombitHotel, podobnie jak w swoich innych projektach, prowadzi dialog z historią, tworząc ‚szyty na miarę’ projekt, w którym zachwyca dbałość o detal.

Włoskie piękno, sztuka i design, a także wyjątkowa gościnność pozwalają poczuć się jak w domu, choć wnętrza przenoszą nas do galerii sztuki współczesnej zlokalizowanej w XII- wiecznych murach. Hotel jest eksperymentalnym laboratorium i galerią, w którym znajdziemy prace przede wszystkim młodego, uzdolnionego artysty z Lombardii – Stevena Cavagna. Ekspozycje są zmieniane, hotel jest wiecznie udoskonalanym dziełem, choćby w przypadku najmniejszych detali.

W lobby znajdują się liczne kanapy, bar oraz biblioteka z ciekawymi pozycjami, warto więc znaleźć chwilę czasu na ‚bycie’ i cieszeniem się wnętrzem i książkami przy filiżance aromatycznej kawy.

Poza pracami, instalacjami i meblami w hotelu działa bardzo interesująca inicjatywa wymiany książek – zachęcani do pozostawienia książek na półkach w pokoju możemy trafić na ciekawych nieznanych nam autorów i zaskakujące pozycje przywiezione przez innych gości.

 

 

GombitHotel jest jedynym w Bergamo, jak i w całej prowincji, członkiem DesignHotels – marki, która wyróżnia wyjątkowe projekty architektoniczne hoteli zlokalizowane na całym świecie.

 

13 pokoi na 4 piętrach łączy minimalizm i łagodna tonacja barw. Każdy z nich jest jednak odrębnym architektonicznym dziełem, w którym podstawą jest szarość i biel (w zależności od pokoju w tym kolorze są meble, szaro-brązowe drewniane podłogi, ściany) rozbijane przez ostrzejsze barwy (w naszym pokoju pomarańczowy), a wykończenia to szlachetny len i inne wysokiej jakości materiały. Doskonałe jest też oświetlenie – idealnie nie rzucające się w oczy, dopasowane perfekcyjnie do podświetlenia i eksponowania każdego z elementów. Geometria, starożytne mury i współczesny design – to czyste włoskie piękno.

 

 

 

W hotelu serwowane są doskonałe (zasługujące na entuzjastyczny aplauz) śniadania – szynka bezglutenowa, pachnące świeże ciasta, bułki i rogale, aromatyczna oliwa, którą zjemy z ciemnymi bułeczkami. Sery, owoce i musli. Opcja dla każdego, a to ważne bo przecież Włochy to kraj przyjemności, a jedzenie i odpowiadające nam smaki odgrywają kluczową rolę. Dlatego na lunch czy kolację polecamy wybrać się do urokliwych restauracyjek w wąskich uliczkach Citta Alta lub na na przykład na uroczym placu w Citta Bassa czyli na dolnym mieście.

 

 

 

Co nam się podobało:

– imponująca architektura miejsca łącząca tradycję i historię z nowoczesnymi rozwiązaniami i sztuką współczesną

– prostota i funkcjonalność tworzące minimalistyczne wyrafinowanie

– przywiązanie uwagi do detalu (książki na oknach na klatce schodowej, miękkie kapcie przyszykowane przy łóżku)

– śniadania i sala, w której były serwowane (spektakularny żyrandol, prace sztuki współczesnej, drewniany sufit i zabytkowe zdobienie przy suficie

– obsługa – pomocna i bardzo życzliwa (jesteśmy wdzięczni za świetne rekomendacje kulinarne i bardzo ciekawe informacje na temat Bergamo)

– przestrzeń artystyczna (book crossing zone czyli miejsce wymiany książek i wszechobecna sztuka współczesna)

 

Zobacz także: INTOdesign: GombitHotel w Bergamo

 

 

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment