Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

TOP 5 miejsc, które warto zobaczyć w Filadelfii

TOP 5 miejsc, które warto zobaczyć w Filadelfii
intopassion

Filadelfia znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w stanie Pensylwania. Położona zaledwie 97 mil od Nowego Jorku, zajmuje 5 miejsce pod względem liczby ludności w USA i do momentu powstania Waszyngtonu, była stolicą kraju.

 

Miasto zachwyca wspaniałymi budynkami z ubiegłego wieku kontrastującymi z bardzo nowoczesną architekturą. Oto nasze subiektywne top 5 miejsc w Filadelfii, które warto zobaczyć.

1. City Hall – położony w samym sercu Filadelfii, zachwyca swoją monumentalnością. Sam budynek zaprojektował John McArthur, a jego budowa została ukończona w 1901 roku. Ratusz miasta mierzy 167 m wysokości, a na jego wieży znajduje się wspaniały zegar zajmujący średnicę 8 metrów.

 

 2. Eastern State Penitentiary – ruiny więzienia, okrzykniętego najdroższym w kraju. Budynek z 1829 roku został wyposażony w centralne ogrzewanie i bieżącą wodę, dużo wcześniej niż Biały Dom. Przebywali w nim najgroźniejsi przestępcy, a wśród nich amerykański gangster Al Capone.  Zasady, jakie panowały w więzieniu były bardzo rygorystyczne i największą udręką więźniów była całkowita cisza, jaka panowała wewnątrz murów. Strażnicy i więźniowie musieli chodzić w specjalnych nakładkach na buty, żeby całkowicie wyeliminować dźwięki podczas chodzenia. Taki zabieg miał spowodować, że więźniowie w całkowitej ciszy pozostawali „sam na sam” ze swoimi myślami. Obecnie w budynku dawnego więzienia zostało stworzone muzeum, które przyciąga ogromną liczbę zwiedzających.

 

Cela Al Capone.

 3. Philadelphia Museum of Art – jedna z największych galerii sztuki na świecie, która w swoich zbiorach posiada aż 225000 dzieł najwybitniejszych twórców. Architektura budynku mocno nawiązuje do starożytnych Greckich świątyń, a płaskorzeźba znajdująca się na samym szczycie przedstawia starożytnych bogów. W swoim wnętrzu muzeum skrywa 200 galerii. Spośród obiektów w muzeum największą liczbę turystów przyciąga Sunkaraku – klasyczna japońska herbaciarnia, w której odbywają się pokazy ceremonii picia herbaty.

 4. The Rocky Statue and the Rocky Steps – większość osób kojarzy film z 1976 roku o wspaniałym bokserze Rockym Balboa, ale niewiele osób wie, że jedna z pamiętnych scen została nakręcona na ogromnych schodach przez Museum of Art w Filadelfii. Flm zyskał dużą popularność, a miasto postanowiło w celu uczczenia tych pamiętnych scen obok budynku Museum of Art postawić monumentalny, dwutonowy posąg Rockiego, a na samym szczycie schodów znajdziemy ślady trampek Sylwestra Stalone odciśnięte w chodniku.

 

 5. Chinatown – jedna z dzielnic Filadelfii w której możemy poczuć się jak w małym chińskim miasteczku. Przechodząc przez ogromną, pięknie zdobioną bramę, znajdujemy się na ulicy, przy której aż roi się od małych chińskich restauracji, serwujących tradycyjne potrawy. Wchodząc do niepozornie wyglądających z zewnątrz sklepów, przenosimy się do miejsca, w którym znajdziemy wszystko, począwszy, od lampionów przez wielobarwne wachlarze kończąc na ręcznie malowanej porcelanie. Będąc w Filadelfii nie można zapomnieć wizycie w tym miejscu, naprawdę warto!

 

 

Tekst i zdjęcia: Beata Chowaniec

 

 

Submit a Comment