Japońska moda na ulicach Warszawy
Joanna Hawrot – polska projektantka, zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE w konkursie Hush Selected 2014. Od 2008 wyznacza modowe trendy inspirowane estetyką japońską. Swoje kolekcje przedstawia w formie multimedialnych inspiracji, realizując filozofię FROM FASHION TO ART. Dla INTOpassion opowiada o swojej inspiracji Japonią, o pasji i modzie japońskiej w Polsce.
JESTEM
wyznawczynią filozofii FROM FASHION TO ART.
PASJA TO
namiętne realizowanie swoich wewnętrznych potrzeb, marzeń i wizji. To także świadome podążanie za intuicją i talentem.
INSPIRUJĘ SIĘ
przestrzenią wolną i otwartą na bodźce. Staram się, aby moje atelier było takim miejscem, służącym sztuce i wymianie inspiracji. Realizujemy tu wizje artystyczne klientek, będące odzwierciedleniem ich duszy. Trafiają do nas barwne osoby i takie też są nasze wspólne projekty.
INSPIRACJA PODRÓŻAMI
Japońska estetyka polaryzacyjna oraz sposób myślenia o modzie są bliskie mojemu sercu od wielu lat. Z uwagą studiuję formę klasycznego kimona, tworząc jego autorskie warianty i przenosząc je na grunt współczesnej Europy. Imponuje mi japoński sposób patrzenia na formę i konstrukcję stroju, podejście do tkaniny. Stanowi to mocny filar mojej twórczości. Dla nas, Europejczyków, to bardzo orientalne i wciąż fascynujące, gdyż mamy zupełnie inną modową percepcję. Miłość do tego kraju zaszczepiło we mnie krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. We wrześniu tego roku wyjeżdżam do Japonii reprezentować Polskę na dwóch międzynarodowych festiwalach sztuki współczesnej – “Eye on Poland” i Biwako Biennale 2016. Cieszę, że moja inspiracja Dalekim Wschodem została doceniona u źródeł. Inicjatywę bardzo wspiera Instytut Polski w Tokio. Dzięki tym wydarzeniom dołączam do grona projektantów przecierających szlaki na arenie międzynarodowej. Tamtejszy odbiorca jest bardzo zainteresowany polską modą i chcemy mu ją udostępnić.
ULUBIENI ARTYŚCI
Ostatnio zafascynowana jestem japońską kaligrafią, stąd realizacja dużego projektu z mistrzynią kaligrafii Biho Asai. Efektem tej kolaboracji jest najnowsza kolekcja #SHODO (z jap. “droga pisma”). Tworząc kolekcje poszukuję niebanalnych rozwiązań, ciekawych postaci, związanych niekoniecznie z Japonią.
KAWAŁEK JAPONII W POLSCE TO
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz nasze atelier w Warszawie przy Kopernika 8/18, gdzie można zamówić jedyne w Polsce personalizowane kimono, a także zażyć inspiracji wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni. Od lat konsekwentnie interpretuję japońską sztukę współczesną, realizując multimedialne projekty z pogranicza mody i sztuki.
PYTANIE OD REDAKTORKI: Czy Polki są gotowe na modę japońską?
Polki, tak jak wszystkie kobiety, cenią sobie dobry design, unikatowość i oryginalność. Moda japońska jest bardzo dobrze rozpoznawalna na rodzimym gruncie. Polki kochają kimona i azjatycką estetykę ubrań. Nasze kolekcje, tworzone w duchu WEARABLE ART, dedykujemy wszystkim kobietom ceniącym niepowtarzalność oraz indywidualizm.
Tekst: Aleksandra Malinka
Submit a Comment