Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Barcelona – stolica dumnej Katalonii i międzynarodowe centrum podróży.

Barcelona – stolica dumnej Katalonii i międzynarodowe centrum podróży.
Maja Zalewska

Malownicze miasto położone w północno-wschodniej części Hiszpanii zaskoczy swoją różnorodnością każdego podróżnika. Barcelona stała się metropolią o znaczeniu globalnym. Liczne tereny rekreacyjne, rozwinięta infrastruktura turystyczna, najlepsze plaże miejskie na świecie, zabytki z różnych epok, a także łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski stanowią o jej wyjątkowości na tle innych miast. Co ma do zaoferowania artystom? Świat sztuki uwielbia miejsca kolorowe, niepowtarzalne, nieoczywiste, a nawet niebezpieczne. Czy Barcelona jest miastem otwartym na poszukiwania twórców? O tym więcej w poniższym artykule…


 

Najsłynniejszymi artystami związanymi z miastem byli Antoni Gaudi  i Pablo Picasso. Ślady działalności mistrzów możemy odnaleźć przechadzając się ulicami miasta. Gaudi odcisnął swoje piętno na estetyce Barcelony, pozostawiając po sobie budowle organiczne, nieoczywiste, majestatyczne, a także niedoścignione pod względem stylistycznym. Projekty Gaudiego do dziś nie pozostawiają nikogo obojętnym. Jednych zachwycają i intrygują, innych – szokują i oburzają. Choć artysta nie był szczególnie ceniony za życia, obecnie jego budowle na stałe wpisały się w kanon architektury i stanowią wizytówkę samej Barcelony.

Pablo Picasso był jednym z prekursorów kubizmu, a jego obrazy, rzeźby i grafiki doprowadziły go na szczyty popularności i zapewniły mu tytuł jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Choć urodził się w Maladze, podkreślał, że Barcelona była jego rodzinnym miastem, gdyż to właśnie w Barcelonie rozwijał i kształtował swój talent. Jego życzeniem było założenie w jego ukochanym mieście muzeum z jego pracami z okresu katalońskiego (błękitnego).

Będąc z Barcelonie możemy wybrać się szlakiem życia i twórczości Antoniego Gaudiego i Pabla Picasso. Przemierzając Barcelonę ich śladami fundujemy sobie podróż pełną wrażeń i emocji. Poznajcie subiektywny ranking 10 najlepszych miejsc dla artystów w Barcelonie.


 

Muzeum Pabla Picasso

W Barcelonie istnieje największe na świecie Muzeum Pabla Picasso (jedno z 4 poświęconych tylko i wyłącznie jego dziełom). Muzeum zostało otwarte w 1963 roku i było spełnieniem życzenia samego artysty, który pragnął aby jego prace z okresu błękitnego zostały zaprezentowane w mieście, w którym artysta spędził najważniejsze lata swojej młodości.  To właśnie wtedy wykształcił się jego styl. Picasso był bardzo silnie związany z Barceloną przez całe swoje życie.

Muzeum mieści się przy Carrer de Montcada. Zbiory zawierają kolekcje wyrobów ceramicznych, prób malarskich, szkiców i obrazów. Najwięcej prac pochodzi z wczesnych lat twórczości artysty (głównie z lat 1895-1904), ale nie tylko. Znajdziemy tu również prace z 1917r. oraz zbiór prac z ,,Las Meninas’’ z 1957r., obrazy z okresu surrealistycznego, a także jeden z najsłynniejszych obrazów Picassa – ,,Guernica’’. Atrakcją muzeum są również jego budynki i nastrojowe dziedzińce.

Bilet wstępu na wystawę główną i czasowe kosztuje 11 euro. Muzeum jest czynne w godzinach od 9-19:00 (w czwartki do 21:30), od wtorku do niedzieli.

 

picasso-1691133_1920

 

Pracownie Pabla Picasso

Barcelona umożliwia przemierzanie miasta śladami twórczości Picasso i zwiedzanie jego pracowni artystycznych. Każda z pracowni mieści się na innej ulicy. Nie wszystkie przeznaczone są do zwiedzania – w niektórych nie zobaczymy prac artysty, jednak warto przejść się uliczkami, przy których się znajdują. Taka wycieczka umożliwia podziwianie przedwojennej, artystycznej części Barcelony.

Pracownie Picasso znajdują się na starym mieście przy ulicach:

– Carrer de la Plata 3

– Carrer d’Escudellers Blancs

– Reira de Sant Joan 17 (nieistniejąca ulica, znajdowała się w pobliżu obecnej Via Laietana)

-Nou de la Rambla 10

-Carrer de Comerc 28

 

art-canvas-close-up-1645795

 

Sagrada Familia

Świątynia Świętej Rodziny w Barcelonie. Magnum opus Antoniego Gaudiego, które nadal pozostaje nieukończone. Planowane zakończenie prac nad świątynią jest przewidywane na rok 2026. Majestatyczna budowla o organicznych, zaokrąglonych kształtach. Pokryta jest płaskorzeźbami z motywami natury oraz kolorowymi płytkami. Chociaż architekt za życia często spotykał się z krytyką, Sagrada Familia stała się wizytówką Barcelony. Budowla została zaprojektowana w połączeniu stylów gotyckiego i Art Nouveau. Cały czas powstają nowe wieże kościoła, których łącznie ma być 18.

Zwiedzanie świątyni jest dość kosztowne, dlatego warto kupić bilety online. Pieniądze ze sprzedaży biletów są przeznaczone na budowę kościoła. Istnieje możliwość wjechania na taras widokowy, który umożliwia podziwianie widoków na miasto.

 

sagrada-familia-1028930_1920

sagrada-familia-3746024_1920 (1)

 

Park Guel

Park zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego, zlecony przez katalońskiego przedsiębiorcę Eusebi’ego Guell’a, który był największym entuzjastą prac Gaudiego i powierzył mu wiele dużych projektów. Pierwotnie na miejscu parku miało powstać nowe osiedle z bogatymi willami, jednak żaden mieszkaniec Barcelony nie był zainteresowany posiadaniem domu w tym miejscu. W jednym z dwóch wybudowanych pałacyków zamieszkał sam architekt, a w drugim przedsiębiorca. Resztę terenu wypełnia malowniczy park z widoczną panoramą miasta i budynki pokryte kolorowymi mozaikami, układanymi przez samego Gaudiego. Budynki zaprojektowane przez architekta są surrealistyczne, a fasady ozdobione różnokolorowymi płytkami nadają im baśniowego charakteru. Miejsce to stało się wizytówką miasta i popularną atrakcją turystyczną. Chociaż ,,turystyczna’’ część parku jest bardzo zatłoczona, reszta parku umożliwia kontakt z naturą i pozwala na chwilę wytchnienia pod palmami.

Turystyczna część parku Guell jest płatna, a wizyta kosztuje 8 euro do godziny 18:00.

 

park guel2

park guel

 

La rambla – ulica artystów

Niezwykła i gwarna ulica ciągnąca się od Kolumny Krzysztofa Kolumba, do Placu Katalońskiego. Jest podzielona na kilka odcinków o uroczych nazwach, takich jak Aleja Kwiatów, Aleja Ptaków itd. Ulica oferuje wiele atrakcji i można na niej trafić na niecodzienne ciekawostki. Magiczna fontanna de Canalets, niebywały targ ptaków – dziś już nieczynny, jedyna niegdyś ulica w Barcelonie, na której można było sprzedawać kwiaty (i robi się to do dzisiaj), to tylko nieliczne z intrygujących miejsc jakie oferuje La rambla. Ostatnim fragmentem alei jest ogromna futurystyczna mozaika, po minięciu której wstępujemy do kulturalnego raju: Rambla de Santa Monica – ulica na której znajdziemy teatry i muzea oraz spotkamy lokalnych artystów.

 

la rambla 3

la rambla

 

Dzielnica Gotycka

Barri Gotic, to sieć wąskich uliczek pamiętających czasy starożytnego Rzymu. Jest to część starówki Barcelony, która przez wieki była rozbudowywana i wzbogacana. Dominującym stylem architektonicznym dzielnicy jest gotyk. Barcelona w epoce gotyku osiągnęła prawdziwą doskonałość kulturalną i polityczną. Przechadzając się ulicami Barri Gotic możemy podziwiać to dziedzictwo. Przechadzając się ulicami Barri Gotic napotkamy nietypowe sklepy, kawiarnie i restauracje. Spotkamy również miejscowych artystów, rzemieślników, muzyków i aktorów. Dobrym miejscem na obiad jest Placa Sant Josep Oriol. Następnie możemy zwiedzić polityczne centrum miasta z Casa de la Ciutat (ratuszem) i Palau de la Generalitat, siedzibą autonomicznego rządu Katalonii.

 

dzielnica gotycka

 

Street art w Barcelonie: Three Chimney Urban Park

Odchodząc od klasyki i zmierzając w stronę bardziej współczesnych trendów w sztuce, warto udać się w stronę dzielnic El Raval i Poblenou.  Znajdziemy tam liczne murale, wlepki i graffiti. Podobno po zmroku dzielnica potrafi być niebezpieczna, jednak jest to subiektywne odczucie niektórych turystów. Three Chimney Urban Park umożliwia podziwianie różnych form streetartu, istnieje także możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem śladami najlepszych murali dzielnicy.

 

graffiti

 

Labirynt w Horta

Miejsce inspirujące, niepokojące i piękne – niczym ze świata baśni. Wciąż jeszcze stosunkowo mało popularne wśród turystów. Park w Horta, to miejsce przywodzące na myśl ,,Tajemniczy ogród’’. Na 9 hektarach zieleni będziemy mieli okazję zagubić się w prawdziwym labiryncie, spełniając marzenie z czasów dzieciństwa. W samym sercu ogrodu zobaczymy rzeźbę Erosa, boga miłości. Warto tam dotrzeć!

Za wstęp zapłacimy 2,5 euro (za darmo w środy i niedziele). Godziny otwarcia: kwiecień od 10-20, maj/wrzesień od 10-21, marzec/październik 10-19, listopad/luty 0d 10-18

 

Parc del Laberint dHorta

 

Base Elements

Galeria Sztuki współczesnej położona w Dzielnicy Gotyckiej. Wiodąca przestrzeń kreatywna ukazująca sztukę uliczną, miejską oraz graffiti. Założona w 2003 roku przez Roberta Burt’a szybko przyciągnęła uwagę lokalnej społeczności streetartowej. Base Elements umożliwia poznawanie nowych założeń i stylów miejskiej sztuki współczesnej. Jest to również platforma dla artystów, pozwalająca im na przeniesienie twórczości z ulic miasta do domów pasjonatów sztuki i globalnych kolekcjonerów. Na niższym poziomie piwnicy znajduje się miejsce do organizowania eventów i studio, w którym będziemy mieli okazję zobaczyć fascynujący proces twórczy artystów. W galerii można zobaczyć niesamowitą kolekcję prac na płótnie, papierze, ale także książki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

15_barcelona-base-elements-art-gallery-owner

 

Galeria Cosmo

Kreatywna kawiarnia  przyjazna weganom i wegetarianom oraz wystawiająca dzieła sztuki. Bardzo modne i polecane miejsce w Barcelonie. Kawiarnia do przygotowywania posiłków wykorzystuje produkty pochodzące od lokalnych hodowców, rolników i rybaków, działających w promieniu 100 km od kawiarni. Nie znajdziecie tu dań, w których wykorzystano produkty modyfikowane genetycznie. Za to smaczne, wymyślne i zdrowe opcje bez glutenu i innych alergenów. Kawiarnia korzysta z sezonowych produktów, dlatego menu różni się w zależności od pór roku. Wieczorami można tu wypić miejscowe piwo IPA oraz wino i koktajle. Cosmo kusi również pięknymi ilustracjami na ścianach, niebanalnymi kolorowymi dekoracjami wnętrza, a przyjazny personel zadba o wasz komfort. Cóż za możliwości delektowania się pysznym jedzeniem i sztuką jednocześnie!

 

COSMOCAFE

cosmo-food-and-drinks-1024x683

 

Barcelona udowadnia, że jest idealnym miejscem dla poszukiwań artystów, ale nie tylko. Każdy turysta odnajdzie w niej możliwość wzbogacenia się kulturalnie w najdogodniejszy wybrany dla siebie sposób.

 

 

Submit a Comment