Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Bielsko-Biała miasto, które trzeba odwiedzić

Bielsko-Biała miasto, które trzeba odwiedzić
Anna Matyjewicz

Bajeczne krajobrazy i piękna architektura. Bielsko-Biała nazywane Małym Wiedniem zachwyca nie tylko malowniczym położeniem i szeroką ofertą turystyczną, lecz także górskimi szlakami oraz wachlarzem propozycji kulturalnych.

Dlaczego warto odwiedzić Bielsko-Białą? Na atrakcyjność miasta ogromny wpływ ma jego położenie na południu Polski, u stóp Beskidów, na pograniczu polsko-czesko-słowackim. To właśnie Bielsko-Biała jest połączeniem przepięknych górskich krajobrazów, wzgórz, szlaków turystycznych i architektury. Wiedeński styl szybko odnajdujemy w pięknych kamienicach i reprezentacyjnych gmachach takich jak: ratusz, teatr, dworzec i poczta z XVIII i XIX wieku.

 

foto: Lucjusz Cykarski

 

Górskie atrakcje

 

Góry to największe bogactwo naturalne Bielska-Białej. Nie ma w Polsce drugiego tej wielkości miasta, które posiadałoby w swoich granicach kilka szczytów górskich. Wystarczy kilkanaście minut, aby znaleźć się w rejonie beskidzkich szlaków prowadzących na: Kozią Górę, Klimczok, czy Szyndzielnię. Nie da się ukryć, że to raj dla narciarzy. W mieście poszusować można na stoku Dębowca, gdzie na szczyt wwiezie narciarzy nowoczesna kolej kanapowa.

Teraz miasto żyje zimowym klimatem – królują tu narty, snowboard, kuligi. Nie można jednak zapomnieć o lecie. Stoki przeradzają się wtedy w miejsce wypraw rowerowych, a pobliskie jeziora to raj dla żeglarzy.

 

foto: Elżbieta Lesiak

Jest pysznie, czyli gdzie zjeść w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała jest miastem, które dynamicznie się rozwija i to nie tylko pod kątem infrastruktury, ale też usług. Stary Rynek wypełniony jest nowoczesnymi kawiarniami, restauracjami i barami.

Jakie restauracje warto odwiedzić?

Naszą uwagę zwróciła restauracja Nowy Świat – miejsce, w którym śródziemnomorski wystrój połączony z autorskim menu opiera się wyłącznie na oryginalnych składnikach. Lokal przyciąga gości dobrym jedzeniem, ale też wyjątkową atmosferą.

Miejscem, którego nie można pominąć na kulinarnej mapie Bielska-Białej jest Dworek New Restaurant. To miejsce z tradycją. Na restaurację przekształcona została odrestaurowana siedziba rodziny Zippers z 1830 r. Skosztujemy tu kuchni polskiej, ale w nowoczesnej odsłonie, przygotowywanej w oparciu o europejskie tradycje. Polecanym specjałem są wędliny dojrzewające w stylu śródziemnomorskim własnej produkcji.

 

foto: DworekNewRestaurant

 

Na wieczór idealnie sprawdzi się ulica Piwowarska. Tam mieści się Browar Miejski. To restauracja z minibrowarem i ekspozycją związaną z historią bielskiego browarnictwa. Można tu zobaczyć cały proces produkcji piwa Bielitzer, jak również skosztować świeżego piwa oraz regionalnych specjałów.

 

foto: Radosław Sobik

 

 

 Miasto kultury

 

Bielsko-Biała obfituje w liczne wydarzenia kulturalne. Bogata scena muzyczna co roku przyciąga rzeszę fanów festiwali. To właśnie tutaj odbywa się popularny LOTOS JAZZ FESTIVAL. Kolejna, już 17 edycja, odbędzie się 23 lutego. Siedem dni koncertów, czyli spora dawka muzyki w jednym miejscu.

Lato to chyba najbardziej gorący kulturalnie okres w mieście. Dlaczego? Już od czerwca Bielskie Centrum Kultury organizuje DNI BIELSKA-BIAŁEJ, czyli koncerty gwiazd organizowane w różnych miejscach miasta. Tego lata miasto gościć będzie dwie ikony światowej muzyki – Chick Corea i Bobby Mc Ferrin wystąpią wspólnie na jednej scenie.

 

foto: Lucjusz Cykarski

 

foto: Lucjusz Cykarski

 

Do kalendarza imprez należy FESTIWAL MIAST PARTNERSKICH – „POZNAJMY SIĘ”. To jedno z najbardziej barwnych wydarzeń muzycznych. Na Rynku, wśród kawiarnianych ogródków występują zespoły muzyczne i taneczne prezentujące różne gatunki muzyczne od folkloru, przez rock aż po muzykę klasyczną.

 

Nie zapominamy o jednym z ważniejszych, artystycznych wydarzeń Bielska-Białej. FOTOARTFESTIVAL  skupia najwybitniejszych fotografów z wszystkich kontynentów. Prace mistrzów fotografii prezentowane są w najważniejszych galeriach w centrum Bielska-Białej. Festiwal odbywa się co dwa lata, a tegoroczna edycja będzie miała miejsce w październiku. Szeroka oferta kulturalna jak i turystyczna sprawia, że Bielsko-Biała na stałe wpisuje się do naszego katalogu miast, które na pewno trzeba odwiedzić!

 

Submit a Comment