Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 18, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Czarnogóra – Gdzie góry spotykają się z morzem

Czarnogóra – Gdzie góry spotykają się z morzem
intopassion

Czarnogóra wita nas słońcem i morską bryzą. Chociaż plażami otoczonymi kamienistymi zboczami i pięknymi wzgórzami mogą pochwalić się także sąsiadujące z Czarnogórą Albania czy Bośnia i Hercegowina, kraj ten ma w sobie coś szczególnego, co czyni go idealnym przystankiem na bałkańskim szlaku.

Tekst i zdjęcia: Izabela Woźniak

 

Co warto zobaczyć:

W Czarnogórze każdy znajdzie coś dla siebie. Szukający szaleństw do białego rana zatrzymają się w Budvie, gdzie gwarne ulice zapełnione są miłośnikami zabawy i czarnogórskiego wina. Miejscowość znajduje się na obleganej przez turystów Riwierze Budvańskiej i słynie z przepięknej malutkiej starówki otoczonej murami obronnymi. Nowa część miasta oferuje mnóstwo restauracji i sklepów, w których każdy zakupoholik znajdzie coś dla siebie. Na starym mieście można zagubić się w małych i krętych uliczkach i skosztować czarnogórskich przysmaków i owoców morza.

 

Budva
 

budva1
 
budva2

 

Leżący zaraz przy granicy z Chorwacją Herceg Novi jest idealny dla podróżników szukających chwili wytchnienia. Chociaż jest jednym z najmłodszych miast leżących nad Boką Kotorską zachwyci widokami z jednej z trzech twierdzy otaczającymi miasto. Miasto nazywane jest także miastem kwiatów ze względu na piękną i ciekawą roślinność. Urocza starówka leżąca na zboczu wzgórza zachwyca spokojem i zachęca do zatrzymania się na małych placykach oraz zwiedzenia twierdzy i świątyń.
 
Herceg Novi
 
Herceg Novi2
 
Herceg Novi3
 
Szukający luksusu zatrzymają się w Sveti Stefan na Wyspie miliarderów, w kompleksie hotelowym położonym na skalistej, kiedyś rybackiej, wyspie. Wstęp na wyspę nie jest dla każdego, piaszczysta mierzeja prowadząca do kompleksu jest pilnie strzeżona przez ochronę, aby zapewnić spokój gościom, którzy za prywatność potrafią dużo zapłacić. Kontrastem dla ekskluzywnej wyspy jest spokojna miejscowość Sveti Stefan znajdująca się na wzgórzach, z których widnieje przepiękny widok na wyspę i plaże. Na schodkach prowadzących na wybrzeże starszy Pan w cieniu drzew sprzedaje figi, a z uroczych, przystrojonych kwiatami restauracji roztacza się przepiękny widok na Adriatyk.
 
Sveti Stefan
 
SvetiStefan
 
Podążając wzdłuż skalistego wybrzeża napotkamy największy port czarnogórskiego wybrzeża – Bar. Z portu możemy dopłynąć promem także na włoską stronę Adriatyku do miejscowości Bari. Warto także wspiąć się na wzgórza murów obronnych Starego Baru skąd roztaczają się przepiękne widoki na gaje oliwne i miasto.

 

Czarnogóra – najpiękniejsze plaże

Miłośnicy sportu kierują się w pobliże granicy Albańskiej, gdzie znajduje się miejscowość Ulcinj z typową dla Czarnogóry urokliwą starówką oraz nietypową jak na ten kraj długą, piaszczystą plażą. Miejscowość jest znana wśród miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing, z powodu dopisującej wietrznej pogody. W okolicach Wielkiej Plaży znajdują się szkółki windsurfingu i kitesurfingu, a plażą spacerują surferzy w oczekiwaniu na korzystne porywy wiatru.

Oddalając się od nadmorskiego wybrzeża napotkamy miejsce, które zaspokoi potrzeby każdego miłośnika kotów. Kotor, portowe miasteczko z trzech stron otoczone wzgórzami, zachwyca architekturą starego miasta i nazywane jest miastem kotów. Spacery wąskimi i krętymi uliczkami można urozmaicić spotkaniami z kotami śpiącymi w każdym zakamarku miasta, znajdziemy tutaj także sklep dedykowany kotom, a także poświęcone im muzeum. Miasteczko jest tak urokliwe, że nie chce się z niego wyjeżdżać, turyści powoli spacerują kamienistymi uliczkami mieszając się z miejscowymi, którzy zawsze chętnie przystaną i zagają krótką rozmowę na temat historii miasta i umiłowania do kotów.
 
Kotor
 
kotor6
 
kotor5
 
Kilka kilometrów od Kotoru leży przepełniona spokojem miejscowość Perast i dwie wysepki u jej brzegów Sveti Dordje oraz gospa od Skrpjela z pięknymi kościołami i widokiem na zatokę kotorską. Wartym odwiedzenia jest także cała Zatoka Kotorska, wzdłuż której brzegów odpoczniemy na kamienistych plażach lub skosztujemy ryb i owoców morza w małych lokalnych restauracjach. Na każdym kroku widoki zapierają dech w piersiach, a promienie południowego słońca umilają kąpiele w turkusowej wodzie.

Czarnogóra, chociaż niepozorna ze względu na niewielki rozmiar, zaskakuje na każdym kroku pięknem, gościnnością i różnorodnością. Jej burzliwa historia sprawiła, że jej mieszkańcy miłują wolność, ale pozostają otwarci i przyjaźnie nastawieni wobec nowych przybyszów. Góry łączące się z błękitnym morzem Adriatyku oraz przepiękna śródziemnomorska roślinność zachwycą nawet najbardziej wybrednych podróżników. Jest to kraj, który można zwiedzić ze szczerym uśmiechem na ustach i lampką czarnogórskiego wina w dłoni.

Submit a Comment