Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 17, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

INTOcities: Olsztyn

INTOcities: Olsztyn
intopassion

Turyści zazwyczaj robią tu krótki przystanek po drodze na Mazury. Niewielu z nich wie, ze stolica Warmii z jej 15 jeziorami ma naprawdę sporo do zaoferowania i warto tam spędzić kilka dni. Poza przyrodą znajdziemy tam wiele ciekawych restauracji i kawiarni aby miło spędzić czas.

ZWIEDZANIE

Będąc na wycieczce w Olsztynie na pewno nie można ominąć gotyckiego Zamku Kapituły warmińskiej z drugiej połowy XIV wieku. Na zamku znajduje się stała wystawa kopernikowska, najsławniejszego jego mieszkańca. Poza tym organizowane są liczne wystawy czasowe. W okresie wiosennym i letnim w amfiteatrze wybudowanym w fosie zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne. Najbardziej znana to Olsztyńskie Noce Bluesowe organizowane cyklicznie w lipcu.

 

 

W między czasie zwiedzania warto coś zjeść. Nasze propozycje na obiad i kawę.

 

JEDZENIE

Dziupla

Kultowe już miejsce w samym centrum olsztyńskiej starówki. Ten mały bar, usytułowany naprzeciwko starego ratusza, odwiedzają chętnie mieszkańcy miasta oraz turyści. Słynie on z tradycyjnej polskiej kuchni – przepyszne pierogi,  gołąbki czy zrazy. W chłodne wieczory warto spróbować ich przepysznego barszczu z uszkami.

Dziupla, ul. Stare Miasto 9/10

 

Corner Cafe

Trochę dalej od centrum znajdziemy wyśmienitą restaurację z kuchnią śródziemnomorską. Jej ciekawy wystrój pozwala poczuć się  gościom jak w prawdziwej włoskiej knajpce. W karcie znajdziemy szeroki wybór sałat, makaronów czy ryb. Co ważne wszystkie wykorzystywane w restauracji warzywa pochodzą wyłącznie z ekologicznych hodowli.

Corner Cafe, ul. Dąbrowszczaków 8/9b

 

Restauracja Przystań

Jeżeli już jesteśmy w Olsztynie to trzeba spędzić trochę czasu nad jeziorem. Jeżeli można odpocząć nad wodą a przy okazji dobrze zjeść to jest już idealnie. To właśnie oferuje swoim gościom Restauracja Przystań położona na wodzie z pięknym tarasem gdzie można odpocząć i złapać kilka promieni słońca. Znajdziemy tak kuchnię międzynarodową a także sushi. Warto wpaść także na kieliszek wina ponieważ restauracja słynie z ich dobrego wyboru.

Restauracja Przystań, ul. Żeglarska 3

 

Si Si Coffee

Jedno z najnowszych miejsc na mapie olsztyńskiej starówki. Kawiarnia usytuowana jest w kamienicy przy jednej z głównych ulic. Jej ciepły wystrój – duże fotele i kanapy, małe stoliki, sprawią że poczujemy się jak w domu. W kawiarni znajdziemy kawy z upraw faire traid i ekologiczne herbaty oraz duży wybór deserów. Naszym numerem jeden jest przepyszne latte (dawno się widziałam tak dobrze spienionego mleka) oraz torcik bezowy.

Si Si Coffee, Stare Miasto 28

 

Awangarda Bis

Kawiarnia filmowa, która została przeniesiona ze studyjnego kina  olsztyńskiego które zostało zamknięte. Miejsce mimo zmiany lokalu utrzymała słój klimat. Wybierając kawę będziemy się zastanawiać między słomianym wdowcem a pół żartem pół serio. Natomiast desery lodowe to np. epoka lodowcowa czy królowa śniegu. Poza tym możemy tam trafić na seans filmowy lub ciekawy koncert.

Awangarda Bis, ul. Staromiejska 13

 

Kultura

Teatr Stefana Jaracza

Olsztyński teatr działający od 1925 roku. Wystawiane tam są sztuki własne oraz jest wiele gościnnych występów. Najważniejszym wydarzeniem są marcowe Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które skupiają wiele grup teatralnych z Polski i Europy.

 

 

JARMARKI

Najważniejsze jarmarki odbywają się w Olsztynie dwa razy do roku. Pierwszy z nich to Jarmark Jakubowy – podczas niego możemy kupić regionalne potrawy, rękodzieło czy antyki oraz posłuchać wielu koncertów. Zimą natomiast odbywa się jarmark świąteczny, którego główną atrakcją poza potrawami świątecznymi czy grzanym winem jest lodowy ogród.

 

Czytaj także:

INTOcities: Łódź

INTOcities: Częstochowa

INTOcities: Kopenhaga

INTOcities: Pienza/Tuscany

INTOcities: Ljubljana/Slovenia

Submit a Comment