Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

INTOinternet czyli najciekawsze w sieci no11

INTOinternet czyli najciekawsze w sieci no11
Paulina Grabara

Życia na granicy to egzystowanie w policentrycznym świecie. Powódź i przesunięcie koryta rzeki Rio Grande skomplikowały i tak problematyczną granicę między Stanami a Meksykiem. Świetny tekst w New Yorkerze. W The Guardian wskazówki jak robić dobre zdjęcia jesienią, którą Albert Camus określił jako drugą wiosnę, podczas której każdy liść jest kwiatem.

 

Oto najciekawsze artykuły, które znaleźliśmy w sieci w ostatnim tygodniu:

1.

EDITOR’S LETTER – list redaktora CN Traveler, październik 2014

Wstępniak w październikowym numerze CN Traveler porusza kwestię żałowania (lub nie) tego co mogliśmy zrobić lub tego się stało. Życie dyktowane tym czego się żałuje, czego się pragnie – dziecięce podniecenie, które wypełnia nasze życie.W lekki sposób naczelna magazynu wyśmiewa wszystkich, którzy twierdzą, że żyją tak, że niczego nie żałują – sama wspomina choćby mężczyznę, z którym spędziła najbardziej romantyczną noc, a który nie szukał tej jednej jedynej, rzeczy, które powiedziała i które miały swoje konsekwencję. Najbardziej jednak żałuje, że nigdy nie zamieszkała w Nowym Jorku.

Czytaj: www.cntraveller.com/magazine

 

 

2.

Otwarcie ostatniej części High Line

High Line nie będzie nigdy ukończona – można przeczytać w nymag. Otwarcie ostatniego fragmentu jest świetnym pretekstem aby wspomnieć o jednej z najznakomitszych rewitalizacji na świecie – nowojorskie High Line to park, który powstał wśród magazynów, na dawnych torach kolejowych. Dziś przyciąga miliony turystów oraz mieszkańców Nowego Jorku: ławki, dzikie kwiaty, wszechobecna sztuka i stoły piknikowe. Dziennikarze zauważają, że na High Line wpływ ma otoczenie – dlatego jest on wciąż kształtowany, wraz ze zmieniającym się miastem.

Czytaj: high-lines-last-section-opens-tomorrow

 

 

3.

Jesienne krajobrazy – wskazówki jak robić świetne zdjęcia

Rady jak robić dobre zdjęcia oraz najlepsze miejsca w Wielkiej Brytanii – na stronach The Guardian przeczytamy jak uchwycić jesień – porę roku, którą Albert Camus opisał jako ‚drugą wiosnę, kiedy każdy liść jest kwiatem’. Fotograf sugeruje wykorzystać tzw. złote godziny, kiedy jest najlepsze światło: zaraz po wschodzie i przed samym zachodem słońca. Ciepłe i miękkie światło dodaje magii. Chłodniejsze noce powodują także mgły w niższych partiach, co stworzy krajobraz cieni, pół widoczne drzewa oraz mgłę, przez którą przebijają się promienie słońca.

Czytaj: autumn-expert-tips-travel-photo

 

 

4.

Co robić w Mediolanie

Kiedy Mediolan jest na językach wszystkich ze względu na fashion week, dziennikarze magazynu Dolce&Gabbana swide.com dzielą się wskazówkami dotyczącymi miasta. Wejście do EXPO, Castello Sforzesco, Villa Reale … do tego knajpa z piadiną Eataly Piadeneria, sklep Rigadritto z pudełkami retro i designem czy Pinacoteca di Brera – jedna z najciekawszych kolekcji sztuki z dziełami Leonardo, Tiziana czy Rubensa.

Czytaj: best-things-to-do-in-milan-insiders-tips-from-swide-team

 

 

5.

Zmieniająca się granica z Meksykiem

Rio Grande wyznaczające granicę pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem nie ułatwia wystarczająco problematycznej sytuacji granicznej. Przesuwające się koryto rzeki, a co za tym idzie jurysdykcja czy system podatkowy dotyczący nowych terenów, stawiają pytania. Życie na granicy w The Chamizal to policentryczny świat: zakupy po stronie meksykańskiej, telenowela obejrzana w Stanach i wizyta u rodziny w Meksyku. Dzień z życia. I historia między dwoma krajami pod działaniem sił natury.

Czytaj: moving-mexican-border

 

 

Zobacz również poprzednie podsumowania tygodnia.

 

Submit a Comment