Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Grudzień 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Kino afrykańskie

Kino afrykańskie
Anna Matyjewicz

Bawią nas amerykańskie komedie romantyczne, zachwycamy się i kochamy kino francuskie, ubóstwiamy Almodóvara,  ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jak wygląda kino afrykańskie? Dorobek afrykańskich twórców filmowych jest znacząco pomijany, kultura niedoceniana, pomimo, że tak naprawdę to właśnie oni stanowią o obliczu na przykład kina francuskiego. Dlatego też naszą uwagę zwróciła nazwa Afrykamera, czyli Festiwal Filmów Afrykańskich, którego głównym zadaniem jest prezentacja afrykańskiego wkładu w rozwój światowej kinematografii.

AfryKamera powstała z myślą o prezentowaniu najważniejszych zjawisk kulturowych i kinematograficznych w Afryce, ale z punktu widzenia lokalnego. Na festiwalu zaprezentowane zostaną najlepsze obrazy wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat. Warto wspomnieć, że Afryka to obecnie szybko rozwijający się region świata, również pod kątem kulturowym, w tym kinematografii, rozwój następuje w takich regionach jak  RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal.

Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. My postawnowiliśmy wybrać kilka pozycji, które ukażą się na festiwalu, i na które oczywiście bardzo chętnie się wybierzemy:

 

1.Yema

Akcja filmu toczy się w środku algierskiej wojny domowej lat 90-tych. Oaurdia to samotna wdowa mieszkająca w izolacji na wsi, dokonuje pochówku najstarszego syna, Tarika, zabitego przez islamistów żołnierza w wojskach rządowych. Gospodarstwo wdowy to bolesne odbicie całej wojny domowej. Mimo wszystko Oardia próbuje zbudować swoje życie na nowo.

 

2.Materiał 

Tym razem komedia.  W roli głównej występuje Riaad Moosa  – jeden z najsławniejszych południowoafrykańskich komików. Film opowiada o młodym Kassimie, który prowadzi podwójne życie, pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami, a z drugiej strony prowadzi potajemne życie komika. Oczywiście jako muzułmanin nie może pozwolić sobie na taki zawód. Kassim zdaje sobie sprawę z nieuniknionej konfrontacja z rygorystycznym ojcem.  międzyczasie wciąż jednak wymyka się nocami z domu, żeby występować na deskach klubów w Durbanie. Czy jednak w Islamie jest miejsce na śmiech i autorefleksję?

 

3. Półżywy w Nairobi

Wśród wielu tytułów na festiwalu zobaczymy również kandydata do Oscara 2012 – Półżywy w Nairobi,  Kandydat Kenii w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film pokazuje losy i perypetie młodego chłopaka Mwas z prowincji Kenii, który marzy o zostaniu sławnym aktorem na miarę Bruce’a Willisa. Aby zrealizować marzenie, opuszcza swoją wioskę i wyjeżdża do Nairobi. Zostaje on jednak obrabowany z całego swojego dobytku, a następnie zaprzyjaźnia się z szefem małego lokalnego gangu, który wciąga go w świat przemocy.

 

4. Wyprawa nadziei

Film opowiada historię starszego brata reżysera, Joanny, który mając zaledwie 14 lat także wyjechał w 1978 roku z kraju. Po pewnym czasie słuch o nim całkowicie zaginął. Reżyser Michel K. Zongo wyrusza w prywatną podróż, mając nadzieję na odnalezienie jego śladów. Podczas wędrówki odkrywa losy wielu pokoleń emigrantów. Szukając prawdy o swoim bracie przedstawia ciekawy obraz życia ekonomicznych tułaczy.

 

5.Dzisiaj

„Dzisiaj” pokazuje ostatni dzień z życia Satché , młodego Senegalczyka, który powraca do kraju, aby umrzeć. Film bazuje głównie na pokazaniu fragmentów z jego codziennego życia. To przede wszystkim bardzo głęboki i filozoficzny obraz, którypróbuje uchwycić ostatni dzień życia umierającego człowieka i jego walkę w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju.

 

Już VIII edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 odbędzie się już 10-14 kwietnia w Warszawie. Pokazy odbędą się również w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Białymstoku.

Program festiwalu będzie bardzo rozbudowany. Wydarzeniom towarzyszyć będą spotkania z twórcami z Afryki, a także spotkanie z Andrzejem Muszyńskim – reportażystą, który przybliży nam nieznane krajobrazy Afryki. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również koncert Paco Sarr, który napisał muzykę do dokumnetu, który również będzie wyświetlany podczas festiwalu – Madame Tyson.

więcej na: http://www.afrykamera.pl/

 

Submit a Comment