Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Kraj Basków

Kraj Basków
Monika Wtulich

Czy istnieją jeszcze w Europie tajemnicze, piękne i niezadeptane przez turystów miejsca? Euskadi – Kraj Basków położony w północnej Hiszpanii nad wybrzeżem atlantyckim jest na pewno jednym z nich. Zaskakuje swoją odmiennością, malowniczymi krajobrazami, eksplozją smaków i różnorodnością.

Wiele osób pytało mnie dlaczego wybrałam taki niestandardowy kierunek na wakacje. Cóź… Pewnego dnia przeglądając zdjęcia na Instagramie, natrafiłam na fotografię wybrzeża, które przykuło moją uwagę. Nie było to zwykłe wybrzeże. Nie wiem czy można to wyrazić słowami, ale było tam niewyobrażalne piękno wody, gór, piasku i roślinności w jednym. Wyglądało to nieziemsko i miało w sobie jakąś tajemniczość. Sprawdziłam lokalizację zdjęcia i było to wybrzeże Kraju Basków. Wtedy oczarowana tym miejscem powiedziałam sobie „muszę tam kiedyś pojechać” i teraz potwierdzam, że absolutnie było warto.

Kraj Basków to przepiękne plaże oferujące doskonałe warunki do uprawiania surfingu, ale również budzące respekt Pireneje z masą trekkingowych szlaków. To miasta z promenadami, ze sztuką i kulturą oraz urokliwe wioski ukryte gdzieś wysoko w górach. To przede wszystkim życzliwi i gościnni Baskowie tworzący klimat tego miejsca. Życie płynie tu spokojnie. Zawsze jest czas, aby zjeść smakowite pintxos (tapas) i napić się wina txacoli w ulicznym barze. Kontakt z naturą jest na wyciągnięcie ręki. Każdy znajdzie coś tu dla siebie i chyba na tym polega magia tego miejsca. Trzeba to przeżyć. Poniżej tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Kraj Basków.

 

Muzeum Guggenheim w Bilbao

Hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej zaprojektowane przez Franka Gehry powstało w 1997 roku w sercu starej przemysłowej części miasta Bilbao. Nie można przejść obok niego obojętnie. Kontrastuje z tradycyjną przestrzenią miejską i wywołuje szok. Blacha tytanowa, szkło i wapień składają się na dynamiczną bryłę budynku. Płynna forma, pofalowane linie i powyginane elementy tak charakterystyczne dla twórczości Gehry obecne są również tutaj. Oprócz 11 tys m2 powierzchni wystawowych podzielonych miedzy 19 galerii, na zewnątrz muzeum stoją liczne instalacje i rzeźby takich artystów jak Jeff Koons (Puppy, Tullips), Louise Bourgeois (Maman), Anish Kapoor’s (Tall Tree & Eye) czy Fuyiko Nakaya (Fog Sculpture).

IMG_4262

Pintxos i wino Txakoli

Pintxos to po prostu baskijska wersja hiszpańskich tapas. Perfekcyjny pintxo powinien mieć wyborny smak, wyrafinowany wygląd i być na maksymalnie „dwa gryzy”. Pintxos są w Kraju Basków wszechobecne. Mieszkańcy jedzą je na śniadanie, lunch i kolację, po prostu w kółko. Najczęściej są to kromki bagietki, na których piętrowo ułożone są różne dodatki, jak na przykład dojrzewająca szynka, anchovies (bardzo popularne w Kraju Basków), tuńczyk, owoce morza, marynowana papryka, różnego rodzaju sery czy oliwki. Jeszcze lepiej pintxos smakują z regionalnym baskijskim winem txacoli, które charakteryzuje się niską zawartością alkoholu, jest lekkie i delikatnie musujące. Praktycznie wszystkie tego typu wina są białe i należy je pić młode.

IMG_4104

Donostia – San Sebastian

San Sebastian jest obowiązkowym postojem dla miłośników jedzenia. Posiada najwięcej restauracji z gwiazdką Michelin na osobę niż każde inne miasto na świecie. Playa de la Concha uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż miejskich. Potrafi być tłoczna, jednak kąpiel w ciepłej turkusowej wodzie rekompensuje wszystko. Spacer ponad kilometrową promenadą jest zjawiskowy. Urzeka wszystko, od ozdobnej balustrady, karuzeli w stylu vintage, po staruszków chwytających promienie słońca na kolorowych leżakach. Amatorzy zachodów słońca powinni wybrać się na wzgórze Monte Igueldo.

IMG_4696

IMG_4695

Surfing

Oprócz tego, że posiada przepiękne piaszczyste plaże, Kraj Basów ze swoją bezkonkurencyjną 200 km linią brzegową nad Atlantykiem jest ważnym ośrodkiem surfingu w Europie. Przyciąga rzesze miłośników fal. Posiada wiele walorów jak dobrze rozwinięta baza noclegowa, gastronomia, a temperatura wody jest tu wyższa niż w sąsiedniej Portugalii. Mundaka uznawana jest za baskijską mekkę surferów. To niewielkie rybackie miasteczko słynie z jednej z najlepszych lewostronnych fal na świecie. Kolejnym ważnym spotem jest Zarautz, ze swoją prawie 3 km plażą oraz Playa de Zurriola w Donostia-San Sebastian, gdzie fale można łapać praktycznie w ciągu całego roku.

IMG_3831

Muzeum Cristobal Balenciaga w Getaria

W niewielkiej wiosce rybackiej Getaria, w pobliżu San Sebastian, 21 stycznia 1895 roku urodził się wybitny projektant mody Cristobal Balenciaga. „Mistrz nas wszystkich” jak mawiał o nim Christian Dior, dokonał rewolucji w podejściu do kształtu w modzie damskiej. Spod jego ręki wyszły historyczne modele jak sukienka-worek, fason baby doll czy balonowa. Balenciaga lubił zaskakiwać. Był pionierem w haute couture, jeśli chodzi o odważne barwy tkanin, nietypowe połączenia kolorów (np. czarny z brązem). Tkaniny to był jego świat. Potrafił wykonać sukienkę tylko z jednym szwem lub płaszcz w ogóle ich pozbawiony. Kwintesencją jego twórczości jest jego cytat „projektant mody musi być architektem designu, rzeźbiarzem formy, malarzem koloru, muzykiem harmonii i filozofem powściągliwości”. Muzeum Cristobal Balenciaga opowiada historię życia i twórczości tego wspaniałego projektanta.

IMG_4516

Trekking

Kraj Basków to z jednej strony wspaniała linia brzegowa, a z drugiej skaliste surowe góry Pireneje w głębi lądu oraz zachwycające Parki Narodowe. Jest to raj dla miłośników wspinaczki górskiej czy spacerów. Jedną z atrakcji regionu jest położona w Zatoce Baskijskiej mała malownicza wysepka San Juan de Gaztelugatxe, nazwana od Jana Chrzciciela, który według wierzeń pozostawił na niej odcisk. Na wysepkę prowadzi kamienny most oraz masa krętych schodów (tylko dla wytrwałych i z odpowiednim obuwiem). Ludzie pielgrzymują w tamtym kierunku, aby trzykrotnie pociągnąć za sznur dzwonnicy kaplicy i wypowiedzieć prośbę, którą ma rzekomo spełnić święty.

IMG_4012

IMG_4303

Laguardia 

Przecudowne średniowieczne miasteczko położone na wzgórzu. Zachwyca surową formą architektoniczną, którą emanują gotyckie kościoły (np. Iglesia de Santa Maria de los Reyes z XIVw.) czy mury obronne. W ciągu dnia panuje tu błoga cisza, którą czasem przerywa szum drzew. Polecam wejść na wieżę Torre Abacial, z której roztacza się przepiękny widok na miasteczko i okolicę. Laguardia, ze względu na swoje sąsiedztwo z winnym regionem Hiszpanii, La Rioja, otoczona jest wieloma winnicami. Na pewno warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich.

IMG_4015

IMG_4105

 

Submit a Comment