Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Malkovich Malkovich Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

Malkovich Malkovich Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii
Paulina Grabara

Dziś wybraliśmy się do domu handlowego MYSIA3 z okazji eventu Mała Skandynawia. Nasze rozczarowanie większością wystawców zrekompensowała świetna wystawa w Leica Gallery. Jutro ostatni dzień, więc warto ruszyć się z domu – polecamy!

 

Inspiracją do projektu Millera stała się kolekcja wybitnych fotografii portretowych z XX wieku, które artysta pieczołowicie odtworzył, obsadzając w roli swojego modela Johna Malkovicha.

Projekt Millera z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia, z drugiej pokazuje niezwykłą plastyczność i kunszt aktorski Johna Malkovicha. Wystawa nawiązuje do słynnego filmu Being John Malkovich z 1999 roku.

Na wystawę składa się 35 prac, zarówno barwnych, jak i czarno-białych, różniących się formatem, techniką wykonania oraz oprawą, inspirowanych dziełami jak: Andy Warhol „Zielona Marlyn”, Albert Watson „Alfred Hitchcock z gęsią, Annie Leibovitz „John Lennon i Yoko Ono” czy „Maryl Streep”, Dorothea Lange „Matka tułaczka”, Richard Avedon/Ronald Fischer „Pszczelarz” czy Irving Penn „Truman Capote”.

Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman.

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne (jak ten prezentowany na wystawie w Leica 6×7 Gallery) i filmowe (m.in. miniatury Ecstasy i Malkovich Butterflies).

Wstęp na wystawę płatny: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł

 

IMG_20160618_204203 IMG_20160618_204454 IMG_20160618_204551

 

Submit a Comment