Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 21, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Matka Polka na Malcie – subiektywny przewodnik po wyspie cz.1

Matka Polka na Malcie – subiektywny przewodnik po wyspie cz.1
Paulina Grabara

O śródziemnomorskiej wyspie wiedziałam bardzo niewiele – pamiętałam, że w czasach liceum organizowano tam letnie kursy języka angielskiego. Z pomocą przyszedł Instagram: niebieska grota, czerwone budki telefoniczne jak w Londynie, zachwycające forty i miasto z piaskowca.

W końca znalazłam Agnieszkę Hańczuk – Weber, która podpowiedziała nam, co warto zobaczyć na wyspie i została bohaterką mojego tekstu (IG: matka_polka_na_malcie).

Polecam śledzenie Agnieszki na jej blogu i Instagramie, a jak wybierzecie się na Maltę, warto umówić się z nią na spacer.

matkapolkanamalcie.wordpress.com, IG: matka_polka_na_malcie

Mój subiektywny przewodnik po wyspie przeczytacie TU.

 

Screen Shot 2019-03-23 at 20.18.24

Lokalna przewodniczka

Przyjechała na wyspę prawie 3 lata temu. “Chcieliśmy z mężem zmiany i najpierw był krótki epizod w Londynie, ale zupełnie się tam nie widzieliśmy z naszą kilkumiesięczną córeczką. Mąż wymyślił przeprowadzkę na Maltę. Był tam, spodobał mu się klimat i na dodatek angielski jest językiem urzędowym. Ja nie byłam wcześniej na Malcie, ale dość dobrze znałam południe Włoch i stwierdziłam, że się pewnie tam odnajdę. Dokonaliśmy odważnej decyzji. Ja po ośmiu latach prowadzenia własnej działalności, przekazałam ją mojej pracownicy i postanowiłam rozpocząć nowy, spokojniejszy rozdział w życiu. Nie żałujemy. Dziś jesteśmy już rodziną czteroosobową”.

Agnieszka zaczęła ostatnio także nowy rozdział w życiu zawodowym – jest lokalnym przewodnikiem, który oferuje zwiedzanie i sesję zdjęciową. “Malta jest ciekawym miejscem pod względem turystyki i odwiedziła nas już cała masa znajomych. Oczywiście zależało mi, by pokazać im najciekawsze miejsca, by zauroczyć ich tak, jak mnie ten kraj zauroczył. Moja siostra stwierdziła, że mogłabym tak dorabiać, bo opowiadam ciekawe rzeczy z pasją. Do tego rozwinęłyśmy pomysł, by połączyć to z sesją fotograficzną. Ja zawsze uwielbiałam robić zdjęcia i przez lata uczyłam się także fotografii w szkole” – opowiada Agnieszka i dodaje “Jestem takim nietypowym przewodnikiem. Z mamy zajmującej się dwójką dzieci czasem mogę wskoczyć w inną rolę, która mnie pasjonuje. Jestem magistrem sztuki i znajomość historii sztuki na pewno mi pomaga. Spotykam się w umówionym miejscu z turystami i podczas spaceru opowiadam im różne ciekawostki o „moim podwórku”, robiąc im przy okazji zdjęcia w pięknej scenerii. Myślę, że to fajna pamiątka i zwiedzanie bez nudnych, suchych faktów”. Zdecydowanie. Agnieszka i nam podpowiada przed wyjazdem, jak najlepiej zaplanować nasz krótki czas na wyspie.

Screen Shot 2019-03-24 at 13.02.09

 

TOP 10 wg. Agnieszki czyli Matki Polki na Malcie

  1. Pałaszowanie lodów siedząc na kamiennych schodach obok lodziarni Fior di Latte w Mdinie
  2. Podziwianie zachodu słońca na ławeczce obok kapliczki St.Mary Magdalene przy klifach Dingli
  3. Cappuccino w kawiarence na Upper Barrakka Gardens w Valletcie
  4. Zajadanie się grillowaną ośmiornicą w rybackim miasteczku Marsaxlokk, a konkretnie w restauracji Il Terrone
  5. Spacer latem w cieniu drzew w San Anton Gardens w Attard
  6. Spacer zimą po wybrzeżach koło Ghajn Tuffieha
  7. Leniwie spędzany czas z rodziną w miasteczku Popeye Village
  8. Pikniki w Buskett Gardens
  9. Wieczory w pięknym Teatru Manoel w Valletcie
  10. Mój ogród w Madlienie, gdzie mieszkam (dzielony z sąsiadami) – mam ciszę, spokój, widok na morze i basen, więc sezon turystyczny nad morzem mi nie straszny 😉

 

Mieszkanie na Malcie

Mieszkanie na Malcie to zupełnie inne doświadczenie niż kilku czy kilkunastodniowy pobyt na wyspie. Agnieszka mówi, że Malta zaskoczyła ją pod wieloma względami i nie były to tylko przyjemne rzeczy. “Najbardziej mnie zdumiewa ich budownictwo, tanim kosztem, przez co zima na Malcie jest słabym doświadczeniem”. Tłumaczy, że w budynkach jest zimno i bez odwilżacza powietrza po prostu nie da się tam mieszkać. Przez kilka miesięcy grzyb na ścianie jest tu normą. Jednak większość roku jest słonecznie i najlepiej wyjść z domu, by się wygrzać. “Kolejną sprawą, która nas zaskoczyła są stale rosnące ceny wszystkiego” mówi i dodaje “Rekompensuje nam to widok z okna na morze i słońce. Dla dzieci jest tu wiele atrakcji, więc póki co się stąd nie ruszamy”.

Agnieszka ma już swoje ulubione miejsce na wyspie – są to wybrzeża przy Ghajn Tuffieha. Gdy nie ma upałów to można tam wybrać się na piękny spacer wśród natury z niesamowitymi widokami, a następnie zakończyć go piknikiem na plaży. Drugim jej wyborem jest Mdina, która jest jej ulubionym miasteczkiem na Malcie. “Mała średniowieczna perełka, w której można przenieść się nieco w czasie” – zachwyca się Agnieszka. To właśnie w Mdinie najchętniej umawia się z turystami na spacer.

 

Jedzenie

Kiedy pytam Agnieszkę o ulubione jedzenie to … wybiera pierogi ru-skie. Ale udaje nam się znaleźć i coś bardziej lokalnego, bo Agniesz-ka uwielbia też owoce morza. Spodziewała się, że skoro są tu tak powszechne, to ceny będą dużo niższe. ,,Niestety codziennie się nie mogę objadać krewetkami i ośmiorniczkami.”

 

Minusy życia na Malcie

Poza wspomnianym budownictwem i chłodnymi, wilgotnymi zimami, Agnieszka nie lubi, w jaki sposób na Malcie kieruje się pojazdami. “Większość ma swoje własne zasady, przez co stwarzają często duże zagrożenie na drodze. Wiele osób prowadzi auto po kilku drinkach – nikt tego nie kontroluje. Do tego strasznie dużo się tu buduje, przez co jest głośno, krajobraz usiany jest dźwigami, a do tego generuje to korki. Te ostatnie też muszę wymienić, bo są straszne. Całe szczęście jest więcej rzeczy, które mi się podobają, więc jeszcze tu mieszkam”. Zastanawiam się, czy jest coś, za czym Agnieszka tęskni. “Na pierw-szym miejscu to oczywiście rodzina i przyjaciele, ale także lasy i zielone łąki a nawet trawniki. Latem dominuje tu złoty kolor skał i błękit morza oraz nieba” i dodaje “Zieleni mi zawsze mało”.

lee-dobson-45042-unsplash

ostap-senyuk-762143-unsplash
malta-292181_1920

 

Wesprzyj nas na www.patronite.pl/intopassion – zostań patronem naszej gazety, bloga, a także kanału na youtube (wpłaty od 5zł, można jednorazowo).

Śledź nas także na FB: intopassion i IG: into_passion

Submit a Comment