Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe
intopassion

Zastanawiacie się jak spędzić listopadowe i grudniowe weekendy? Szukajcie biletów i w drogę! Kolorowe, nastrojowe, pełne zapachów i smaków jarmarki bożonarodzeniowe w Europie czekają na Was nie tylko w Wiedniu czy Pradze.

Tekst: Izabela Woźniak

 

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne

Tej zimy odkryj najpiękniejsze kiermasze Europy i udaj się na poszukiwanie wyjątkowych prezentów dla najbliższych na świątecznych jarmarkach. Zakupy przy melodii kolęd i zapachu choinek są o wiele przyjemniejsze niż zatłoczone centra handlowe. Nie sposób wybrać jeden najpiękniejszy jarmark, w całej Europie są one nieodłączną częścią świątecznej tradycji i każdy z nich jest wyjątkowy.

Budapeszt jest stolicą świąt na Węgrzech, unoszące się nad Placem Vörösmarty zapachy choinek i pierników tworzą niesamowitą świąteczną atmosferę. Jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie, znajdują się w wielu częściach miasta, ale ten najbardziej okazały znajdziemy na Rynku Staromiejskim. Stragany przepełnione są przysmakami, grillowanymi serami, a także rękodziełem i ozdobami choinkowymi.

 

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Magia świąt odczuwalna jest także na niemieckich jarmarkach, gdzie tradycja adwentowa od lat przyciąga zwolenników grzanego wina czy pieczonych jabłek z orzechami i cynamonem. W sercach wielu miast i miasteczek stają kolorowe stragany a te najbardziej znane znajdują się w Kolonii, Lipsku, Berlinie czy Dreźnie. Nad straganami unoszą się zapachy goździków i cynamonu, zmarźnięci przechodnie ogrzewają się grzanym winem a dzieci biegają pomiędzy straganami wybierając lizaki i słodycze. Iście bajkowy klimat poczujemy także w Rothenburg ob der Tauber – średniowieczne miasto na kilka tygodni przemienia się w bajkową zimową wioskę ozdobioną tysiącami kolorowych świateł.

Magiczny Rathaus, czyli budynek ratusza góruje nad lodowiskiem i jarmarkiem w Wiedniu, gdzie stoiska oferują tradycyjne austriackie wypieki, rękodzieło, grzane wino a tylko kilka kroków stąd znajdują się kolejne kiermasze przy Maria-Theresien Platz czy na głównym placu pod katedrą Świętego Szczepana. Wiedeń przepełniony jest magiczną atmosferą, karuzelami, światełkami, straganami a elementy świąteczne znajdziemy w wielu zakątkach miasta. Wiedeńczycy przemierzają stragany w poszukiwaniu dekoracji choinkowych i prezentów dla najbliższych a turyści w przerwie od zwiedzania ogrzewają się świątecznym ponczem.

Szukający promieni słońca mogą odwiedzić jarmarki na południu Europy, w Wenecji, Mediolanie, Sewilli czy Madrycie, gdzie, chociaż bez śniegu i mrozu atmosfera świąteczna jest na równi bajeczna jak na północ.

 

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Także w Polsce na czas Adwentu Rynek Główny w Krakowie czy Targ Węglowy w Gdańsku zapełniają się kolorowymi straganami z rękodziełem, biżuterią czy smakołykami. Co roku polskie miasta prześcigają się w świątecznych dekoracjach, a wizyta na kiermaszu w naszym mieście może być niezapomnianym momentem tych świąt.

 

alisa-anton-168612

christmas-market-563199_1920

christmas-market-579083_1920

christmas-market-1864241_1920

jez-timms-175639

 

 

Submit a Comment