Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Wrzesień 11, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Najwspanialsi projektanci na srebrnym ekranie cz.3: Yohji Yamamoto

Najwspanialsi projektanci na srebrnym ekranie cz.3: Yohji Yamamoto
intopassion

W tym cyklu pojawili się już bardzo znani projektanci Francuscy i Włoscy. Pora na chwilę opuścić Europę i udać się w podróż do kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii. To tam właśnie spotkamy niesamowitą postać ze świata mody – Yohji Yamamoto projektanta, którego wizytówką są obszerne ubrania w dominującej czarnej barwie.

Yohji Yamamoto: This Is My Dream (2011), reż. Theo Stanley

Notatki o strojach i miastach/ Aufzeichnungen zu Kleidern und Städten (1989), reż Wim Wenders

Urodzony w Tokio w 1943 roku, wychowywany przez matkę krawcową (ojciec poległ na wojnie) młody Yohji nie planuje kariery projektanta. Wybiera studia prawnicze na Uniwersytecie Keio, które z powadzeniem kończy. Jednak doznaje natchnienia obserwując klientki w sklepie swojej matki. Jest wściekły widząc kobiety, które za wszelką cenę chcą wyglądać jak modelki w magazynach. Ich jedynym celem w życiu jest podniecanie mężczyzn, którzy uwielbiają panie wyglądające sztucznie, niczym puste lalki. Ten gniew prowadzi do tego, że Yamamoto pragnie tworzyć i to coś zupełnie innego. Rozpoczyna naukę w prestiżowej japońskiej szkole kreatorów mody Bunka Fukusō Gakuin, którą kończy w 1968 r. Później przez kilka lat pracuje w sklepie matki, aż wreszcie tworzy własną markę – Y’s Inc.

6a00e54ef964538834014e600404e9970c-500wi

„Gdy zacząłem tworzyć ubrania dla mojej linii Y’s w 1977 roku, wszystko, co chciałem to to, aby kobiety zaczęły nosić męskie ubrania. Zaprojektowałem więc serię płaszczy. Ideą jaka mi wtedy przyświecała było to, żeby płaszcz bronił i skrywał ciało kobiety. Chciałem je chronić przed czymś –może przed wzrokiem mężczyzn, może przed zimnym wiatrem..” – tłumaczy Yohji Yamamoto.

Tworzy on też linię dla mężczyzn, a marka staje się popularna w Tokio i zostaje zaprezentowana także na pokazach w Nowym Jorku czy Paryżu. Po tym sukcesie w 1989 r. Wim Wenders, jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina niemieckiego, zaprasza Yamamoto do współpracy przy filmie dokumentalnym, pt. Notatki o strojach i miastach. Film ma na celu pokazanie analogii miedzy tworzeniem filmów i ubrań. Wenders dokumentuje pracę projektanta w Paryżu i Tokio, reżyser snuję także refleksję na temat świata natury mody i filmu.

02

yohji-yamamoto-heavy-fabrics-silhouette

Prace Yamamoto znane są na całym świecie, również dzięki jego współpracy z innymi markami, takimi jak tym Adidas (Y-3), Hermes, Mikimoto i Mandarina Duck i artystami z różnych gatunków, między innymi Tiną Turner, Sir Eltonem Johnem, Placebo, Takeshi Kitano, Piną Bausch i Heinerą Müller.

W życiu prywatnym jego partnerką jest projektantka Rei Kawakubo. Mają córkę Limi Yamamoto, która poszła w ślady ojca i także zajmuje się projektowaniem ubrań.

Jeśli zaciekawiła was historia Yamamoto, musicie koniecznie zobaczyć film Yohji Yamamoto: This Is My Dream. Niezwykła estetyka tego obrazu idealnie koresponduje z awangardowym stylem projektanta posługującego się asymetrią i męskimi formami.

Dokument powstał w dziesiątą rocznicę istnienia marki Y-3 –linii ubrań, która zistniała przy współpracy Yamamoto z Adidasem. Akcja rozgrywa się na przełomie lata i jesieni 2009 roku i skupia się na pokazaniu pracy nad kolekcją wiosna-lato 2010. Możemy prześledzić życie prywatne i zawodowe wizjonera i udać się z nim w niezwykłą podróż od Tokio po Nowy Jork podglądając proces twórczy tego wizjonera mody, uhonorowanego nawet prestiżową nagrodą CFDA.

Yohji-Yamamoto

yamamoto_summery_i_1670754a

img-information

0152

Tekst: Kamila Jamrożek

 

 

Submit a Comment