Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Maj 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

NAMIBIA 4×4

NAMIBIA 4×4
Paulina Grabara

Marzyliście kiedyś o Afryce? Mamy dla Was pomysł na niezwykłą wyprawę, podczas której odkryjecie afrykańskie bezdroża prowadząc Toyotę Hilux.

 

Namibia nazywana jest Szwajcarią Afryki. To jedno z najmłodszych afrykańskich państw – oficjalnie powstało dopiero w 1990 roku. Namibia nazywana jest krajem kontrastów: niski drzewostan na sawannie i brak roślinności na pustyni pozwala podziwiać pustkę i piękno krajobrazu. To obrazy, które zobaczymy w bardzo niewielu miejscach na świecie, na co wpływ ma również fakt, że Namibia 2.5 razy większa od Polski ma jedynie 2 miliony mieszkańców. Podczas drogi można podziwiać malownicze wioski i piękne kobiety w tradycyjnych strojach, a także dzikie zwięrzęta na wolności, które nie raz niespodziewanie przebiegną naszą drogą.

 

Co warto zwiedzić?

Sesriem Canyon – kanion znajdujący się na pustyni Namib, jedna z największych atrakcji regionu. Wyżłobione przez rzekę w skale ma w niektórych miejscach zaledwie 2metry szerokości. W jego części wciąż znajduje się woda, przy której zbierają się zwierzęta.

Sossusvlai – park, w którym wrato zobaczyć Martwą Dolinę, słynącą z wyschniętych akacji wkomponowanych w wyschniętą nieckę otoczoną najwyższymi wydmami świata (miejsce uznane za top3 wg. National Geographic).

Namib Naukluft Park – Park Narodowy zajmujący powierzchnię 50 000km2. Na tym trudnym obszarze spotkamy wiele roślin i zwierząt, które przystosowały się do ekstremalnych warunków. Pustynię warto przemierzyć drogami szutrowymi (po drodzę przemierza się Zwrotnik Koziorożca). Warto też zatrzymać się w kilku punktach widokowych, na przykład: Gaub Pass, Kuiseb Pass, Kuiseb Canyon. Na terenie parku znajdują się opsiane wyżej atrakcje: największe wydmy Sossusvlai i Seriem Canyon.

Cape Cross– przylądek dziś znany głównie z ogromnej populacji fok (podziwiać możemy ponad 200 000 stado fok) oraz kamiennego krzyża postawionego przez portugalskiego odkrywcę Diago Cao w 1486, ku czci Króla Portugalii.

Spitzkoppe – góra znajduje się w Damaraland – regionie zamieszkiwanym przez plemię Damara. Położona w środku niekończącej się równiny jest widoczna z bardzo daleka. Spitzkoppe jest rajem wspinaczki górskiej.

Palmwag – Rezerwat dzikich zwierząt – uznaje się, że to największe na świecie skupisko dzikich zwierząt, które żyją na wolności.

– Opuwo – po drodze pojawiają się malownicze wioski ludu Herero (warto zwrócić uwagę na kobiety w wiktoriańskich sukniach i specjalnie splatanych chustach na głowach). Okolice Opuwo to wioski Himba (mimo, że ich mieszkańcy są bardzo życzliwi, najlepiej wybrać się do nich z lokalnym przewodnikiem).

Epupa Falls – to aż 38 wodospadów wzdłuż rzeki przy granicy z Angolą. Okolice to bajkowe miejsce, które stanowi esencję zachwycającej Afryki: imponujące baobaby, zachycające krajobrazy, malownicze wioski i piękne kobiety Himbu.

Etosha Park – park, którego wielkość można porównywać z obszarem Holandii. Spotkamy tu wiele gatunków dzikich zwierząt, doskonale obserwuje je się nocą przy wodopoju. Spotkamy tu słonie, które mierzą 4 metry wysokości! 25% parku pokrywa „Wielkie białe jezioro”, które jest suchym zbiornikiem, ktorego dno tworzy wyschnięta sól i glina.

– Caprivi – wąskie, liczące około 400km pasmo Namibii, gdzie kraj ten w jedynym miejscu sąsiaduje z 4 państwami: Angolą, Botswaną, Zambią i Zimbabwe. Caprivi otoczone jest też przez 4 wielkie rzeki, w tym Zambezi, na której w niewielkiej odległości od granicy znajduje się wodospad Wiktorii. Pas ten charakteryzują lasy, rolnictwo (na przyrodę wpływają liczne jak na Namibię opady), a także wiele gatunków zwierząt i ptaków.

 

Wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani offroadem po Namibii, zapraszamy na stronę Nautica Travel

http://nauticatravel.pl/Namibia-Botswana-Zimbabwe

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment