Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Oktoberfest czyli święto piwa

Oktoberfest czyli święto piwa
Anna Matyjewicz

Koniec września i początek października to w Monachium największe święto browara. Oktoberfest bo o nim mowa to festiwal który odbywa się regularnie od  1810 roku.

Oktoberfest to jedno z największych festynów ludowych w Niemczech. To święto z 200-letnią tradycją. Początkowo festiwal miał charakter sportowy i odbywał się w ramach wyścigów konnych. Impreza cieszyła się ogromnym powodzeniem, dlatego władze Monachium zdecydowały o powtarzaniu festiwalu co roku o tej samej porze. Tak narodziła się tradycja Oktoberfestu.

 

 

Na Oktoberfest piwo serwowane jest tylko przez tradycyjne monachijskie browary, które muszą być zgodne z Bawarskim Prawem Czystości. Będąc na Oktoberze mamy do wyboru 14 hal piwnych, w każdej hali znajduje się jeden rodzaj któregoś z piw:

– Spaten-Franziskaner-Bräu

– Augustiner

– Paulaner

– Hacker-Pschorr

– Hofbräu

– Löwenbräu

 

W czym tkwi sekret tej imprezy? Przede wszystkim w świetnej zabawie i wspólnym celebrowaniu tego święta. Oktoberfest zaczyna się zazwyczaj od godziny 10 rano i trwa do 11 wieczorem. Całodniowej zabawie towarzyszy muzyka na żywo ustawiona na środku każdego namiotu. W całym namiocie ustawione są drewniane ławy. Zabawa podzielona jest na kilka części, kiedy zespół zaczyna grać muzykę –  wstajemy, wznosimy toast i tańczymy na drewnianych ławach! Wraz z końcem grania muzyki zaczyna się czas smakowania browaru i lokalnego jedzenia – świeże precle, do tego Wurst i obazda – serowa pasta. Wokół namiotów poustawiane są drewniane budki z pysznym jedzeniem. Kto nie miał okazji musi chociaż raz wziąć udział w tym wydarzeniu. 

 

Submit a Comment