Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Parki Naturalne Toskanii

Parki Naturalne Toskanii
PEOPLEs TUSCANY

Przyroda Toskanii jest niezwykle różnorodna. Ze względu na otoczenie zarówno morzem jak i górami region ten to przekrój odmiennych form flory takich, jak gęste lasy, pola porośnięte zbożem, bagna.

 

Osoby kochające przyrodę z pewnością ucieszy informacja, że prawie 10% terenu Toskanii to obszary specjalnie chronione, a wśród nich są aż 3 Parki Narodowe, 3 Parki Regionalne i ponad 100 innych rezerwatów. My ze wszystkich wybrałyśmy te 3, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

 

1. Regionalny Park Alp Apuańskich

Alpy Apuańskie to według nas najdziksza z części Toskanii. Chyba tylko tutaj można znaleźć miasteczka, w których mieszkańcy są zdziwieni na widok turysty. Park Regionalny, położony  między prowincjami Lukki i Massa Carrara, to przekrój głębokich dolin, stromych ścian, a także wzgórz porośniętych lasami. Najwyższy szczyt Pisanino ma wysokość 1947 m. n.p.m. Tak zróżnicowane środowisko sprawia, że Alpy Apuańskie to wymarzone miejsce wszystkich wielbicieli wspinaczki i długich wędrówek górskich. To także cel osób jeżdżących na rowerach górskich. Rwące rzeki przyciągają także wędkarzy. Nie można również zapomnieć o wielu wyjątkowych grotach, z których wiele jest otwartych dla zwiedzających. Szczególnie warto zobaczyć jaskinię „Antro del Corchia”. A na sam koniec aktywnego dnia najlepiej jest zaplanować piknik na jednej z wielu polan, gdzie odnosi się wrażenie, że jesteśmy na końcu świata.

 

crazy-clouds-1403143

 

 

2. Park Narodowy Wysp Toskańskich

Archipelag Wysp Toskańskim na Morzu Tyrreńskim to 7 wysp o łącznej powierzchni ok. 294 km²    . Największa i najbardziej znana z nich to Elba. To tutaj przebywał na wygnaniu Napoleon. Willa, w której mieszkał, jest dzisiaj jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. Każda z 7 wysp charakteryzuje się wysokimi klifami, z który rozciąga się widok na morze i ląd. Przy dobrej widoczności w oddali dostrzeżemy Korsykę. Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi wyspy porośnięte są wiecznie zielonymi lasami, w których żyje wiele wyjątkowych gatunków zwierząt. Oprócz wycieczek po lasach, możemy odwiedzić tutaj wiele urokliwych miasteczek oraz odkryć ruiny z czasów Etrusków.

 

cloudy-sunset-over-the-italian-sea-elba-1394273

 

 

3. Park Regionalny Maremmy

Park ten to pomieszanie lasów iglastych z bagnami, pastwiskami i piaszczystymi plażami. Ciągnie się on wzdłuż Morza Tyrreńskiego między Principina a Mare, Alberese, aż do Talamone. Wybrzeże to przede wszystkim strome klify, z których dostrzeżemy Wyspy Toskańskie. Oddalając się od morza docieramy do niewysokich gór Uccellina. To kolejny toskański raj wspinaczkowy. Bagna w okolicy Trappola to z kolei jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez ornitologów ze względu na ogromną ilość rzadkich gatunków ptaków. W parku wyznaczonych jest aż 14 tras do pieszych wędrówek. Chcąc poznać teren trochę szybciej możemy skorzystać z opcji zwiedzania na rowerze.

 

pine-1390993_1280

Submit a Comment