Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Grudzień 23, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Before the flood – dokument Leonardo di Caprio

Before the flood – dokument Leonardo di Caprio
Paulina Grabara

Wszyscy powinniśmy o tym wiedzieć, rozmawiać i przede wszystkim próbować coś zrobić, bo zmiany klimatyczne to fakt, który dotyczy coraz więcej ludzi na świecie. Dokument wyprodukowany przez amerykańskiego aktora można obejrzeć za darmo między innymi na youtube.com.

Czy Leonardo Di Caprio wraz z reżyserem Fisherem Stevensem stworzyli dokument o klimatycznych zmianach, aby obudzić tych, którym wydawało się, że zmiany te ich nie dotyczą? Czy tych, którzy świadomi, odsuwają problem, bo pochłania ich codzienne życie?

Podnoszenie się wody w oceanach, powodzie, pożary, topienie lodowców – sceny pokazane w filmie przypominają jakiś koszmar, a są rzeczywistością dla wielu ludzi. Sprawa zmian klimatycznych jest jedną z najważniejszych i przede wszystkim najpilniejszych, bo będą optymistą można uwierzyć niektórym, że szkody może udać się cofnąć. Katastrofalne skutki naszych działań dotyczą już wiele osób na całym świecie. Jutro będą dotyczyły nas samych i naszych dzieci. Jak zapobiec zagładzie?

W swoim dokumencie Di Caprio zabiera nas w podróż – najpierw do świata swojego dzieciństwa, w którym podziwiał obraz Hieronima Boscha, potem do spotkania z Alem Gorem, ówczesnym wice prezydentem USA, kiedy po raz pierwszy usłyszał o zmianie klimatycznej. W końcu z aktorem ruszamy w podróż po świecie – zobaczymy nieszczęścia ludzi spowodowane przez powodzie, dowiemy się, że w Indiami 300 milionów ludzi wciąż żyje bez elektryczności, i że kiedyś nadejdzie czas, kiedy wszyscy zapalą przysłowiową żarówkę.

Di Caprio zabiera nas także na spotkania z prezydentami i uczonymi, na posiedzenia ONZ, na Grenlandię, do lasu deszczowego w Indonezji, do wdrażających zmiany Chin i przerażająco zagrażającym naszej planecie Indiom.

W dokumencie zobaczymy ogrom zniszczeń, które spowodowane są naszym dużym zapotrzebowaniem na wszelkiego rodzaju paliwa, od ropy przez węgiel, po gaz. Samochody, samoloty, elektryczność – wszystko to prowadzi do emisji co2 do atmosfery, a w rezultacie do ocieplenia klimatu.

Di Caprio w swoim filmie rozczarowuje mnie jednak stwierdzeniem, że rozwiązaniem nie może być zmiana stylu życiu Amerykanów, którzy są jednymi z największych emitentów CO2. Czy są aż tak wygodni, egoistyczni i leniwi? Dlaczego amerykański aktor nie wierzy w zmianę wewnątrz swojego narodu? To ludzie mają największą moc. Zostało to pokazane w filmie. To my wpływamy na zdanie polityków – to właśnie my, rozumiejąc i angażując się, możemy i musimy być motorem zmiany, zaczynając od siebie.

Jakie odpowiedzi padają w dokumencie di Caprio? Powinniśmy jeść więcej kurczaków niż wołowiny, bo ich uprawa przyczynia się zdecydowanie mniej do niszczenia środowiska, unikać produktów zawierających olej palmowy, który powoduje ogromne zniszczenia lasów deszczowych, a jest wykorzystywany głównie przez pragnących zysku producentów.

Czy to dobry film? Na pewno prosty do zrozumienia, który jest bardzo zręcznie zmontowany, z niesamowitymi zdjęciami i muzyką. Na pewno warto go obejrzeć, a potem zastanowić się nie tylko co rządy i organizacje mogą w tym temacie zrobić, ale co możemy zrobić my – już dziś.

 

Save

Save

Submit a Comment