PORTO – mini przewodnik
Porto to drugie co do wielkości miasto położone w północnej części Portugalii nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duoro. Jest pełne uśmiechniętych ludzi, wąskich uliczek, pysznego wina i słodkości.
Tekst: Agata Osińska
Lokalne smaki
Wybierając się w nowe destynacje grzech nie spróbować lokalnego jedzenia. Porto, dzięki dostępowi do oceanu, słynie ze świeżych owoców morza oraz ryb. Najpopularniejsze są smażone sardynki oraz dorsz. Bacalhau to słynny w Portugalii solony i suszony dorsz, który jest tu przygotowywany na niezliczone sposoby. Warto spróbować Bacalhau de Bras – najpopularniejszego i tradycyjnego wariantu.
Kolejną typową potrawą jest Francesinha, idealna dla fanów mięsa. To „kanapka” z chleba tostowego z czterema rodzajami mięsa i dużą ilością sera, oblana sosem piwnym. Często podawana z frytkami. Rozsławionym miejscem, gdzie ją podają jest Cafe Santiago. Dobrym miejscem na spróbowanie Francesinha jest również Brasão, gdzie podają też jej wegetariańską wersję.
Na zdjęciu Francesinha serwowana w Cervejaria Brasão
Jeśli macie ochotę na lekki lunch lub lampkę wina i tapasy to wybierzcie się do Aduela. Niewielki lokal ze świetnym klimatem, gdzie spędzisz czas wśród localesów. Wieczorami ich kameralny ogródek ustawiony przed wejściem jest pełen gwaru i pozytywnych ludzi z uśmiechem delektujących się winem i czasem spędzanym z przyjaciółmi.
Cafe Santiago, Rua de Passos Manuel 226
Cervejaria Brasão, Rua de Ramalho Ortigão 28 / Rua de Passos Manuel 205
Aduela Taberna, Rua das Oliveiras 36
Jeżeli chodzi o słodkości, prym wiodą Pasteis de Nata. To małe babeczki z perfekcyjnie chrupkiego ciasta francuskiego, wypełnione są budyniowym kremem. Najlepsze, jeszcze ciepłe, można zjeść w Fábrica da Nata przy słynnej rua de Santa Catarina. Jeszcze lepiej smakują posypane cynamonem. Idealnie komponują się z intensywnym, aromatycznym espresso.
Fábrica da Nata, Rua de Santa Catarina 331/335
Miasto słynie również z wina. Porto to intensywne, mocne, słodkie wino. Sandeman, Kopke, Taylor’s, Calem, Ferreira – na degustację można wybrać się do niemal każdej winnicy i cieszyć się smakiem wina po uprzedniej wycieczce w piwniczkach, gdzie w dębowych beczkach przechowywane jest Porto. Sommelierzy opowiadają całą historię, jak powstaje ten słynny trunek, od doboru winogron poprzez cały proces tworzenia, do tego jak Porto powinno przechowywać się w domu. Wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Duoro, dojrzewa i jest butelkowane w Vila Nova da Gaia, czyli po drugiej stronie słynnego mostu Dom Luis I.
Vila Nova da Gaia
Będąc w już w Vila Nova da Gaia, warto przejść się do Jardim de Morro i podziwiać piękny widok na Ribeirę – najstarszą dzielnicę historycznego Porto, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz rzekę Duoro. Widok zapiera dech w piersiach szczególnie o zachodzie słońca.
Azulejos
Portugalia słynie z małych niebiesko – białych kafelek zwanych azulejos. Charakterystyczne mozaiki nie tylko zdobią kościoły i kaplice. Kafelkami wyłożone są również fasady kamienic, mury oraz hala głównego dworca São Bento, która jest najpiękniejszą tego rodzaju mozaiką w Porto. Na azulejos pojawiają się nie tylko motywy roślinne i wzory geometryczne, ale tworzą one także sceny religijne czy krajobrazy.
Miejsca w których zobaczysz azulejos:
Dworzec São Bento
Igreja dos Carmelitas
Igreja de Santo IldefonsoIgreja de Santa Clara
Igreja de São Francisco
Wszystkie zabytki i warte zobaczenia miejsca, znajdują się blisko siebie, w starym mieście. Bez problemu da się wszędzie dotrzeć pieszo lub skorzystać z metra.
Plaża w Matosinhos
Będąc w Porto warto też wybrać się na plażę do Matosinhos, by pospacerować brzegiem oceanu i oddychać świeżym powietrzem. Jeśli jesteś fanem sportów, koniecznie spróbuj surfingu. Przy plaży jest wiele szkółek, w których wypożyczysz potrzebny sprzęt.
Do Matosinshos dojedziecie metrem i autobusem.
Submit a Comment