Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 26, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Przenieś się w inne klimaty

Przenieś się w inne klimaty
intopassion

W ostatnie dni wakacji (24-25 sierpnia) Jasło staje się stolicą podkarpackiego winiarstwa.
W kolejne już, XIV Międzynarodowe Dni Wina, spotykamy się na jasielskim rynku, w miejscu gdzie gromadzą się polscy i zagraniczni winiarze, miłośnicy i pasjonaci wina, amatorzy wspólnych spotkań, długich rozmów i pysznego jedzenia. Warto tutaj być, bo lokalne wina zdobywają uznanie konsumentów…

 

 

JASŁO WINNE KLIMATY

Podkarpacie jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc podróży po Polsce. Krajowi i zagraniczni turyści cenią nieskażoną przyrodę tego regionu oraz malownicze krajobrazy. Stąd też, odwiedzając Podkarpacie, nie można ominąć Jasła, miejsca słynącego z unikalnego i autentycznego klimatu. Jego wyjątkowość można poznawać w różnych odsłonach: delikatnej i wyrafinowanej, poprzez kulturę i sztukę oraz mocniejszej i bardziej zdecydowanej, poprzez rekreację i rozrywkę. Jasło jest miastem spokojnym i otwartym na ludzi. Stwarza doskonałe warunki do odwiedzania go i poznawania jego zalet.

 

JASŁO – KLIMAT DO ENOTURYSTYKI

Jasło od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego winiarstwa”. To tutaj rozpoczęła się jego nowa polska odsłona. Dla jednych winiarstwo stało się hobby, dla innych sposobem na życie. Dzięki okolicznym winnicom stało się obowiązkowym celem wypraw enoturystycznych Jasielskim Szlakiem Winnym, w skład którego wchodzi 16 winnic. Jedną z głównych idei utworzenia ścieżki winnej była promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni. Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy.

Uprawa winorośli i zakładanie winnic dały nie tylko owoce w postaci nagradzanych medalami win, ale zapoczątkowały również cykliczną imprezę, jaką są Międzynarodowe Dni Wina. Ta wyjątkowa w skali kraju impreza, co roku przyciąga do Jasła miłośników wina nie tylko z całego kraju, ale również z zagranicy. Tylko tutaj można spotkać naraz tak wielu wystawców prezentujących setki gatunków win, spróbować i porównać wina polskie i zagraniczne oraz porozmawiać z winiarzami. Degustując wina z miejscowych winnic i kosztując regionalnych potraw można spędzić miło czas z ludźmi, którzy tworzą niesamowity klimat tego wydarzenia. Zainteresowani udziałem w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą skorzystać z niecodziennej oferty „Winnego pociągu”, specjalnego w tym czasie połączenia kolejowego z Krakowa do Jasła.

To właśnie w Jaśle powstała pierwsza w Polsce miejska „Winnica Jasło”, położona tuż pod najwyższym wzniesieniem miasta. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na panoramę Jasła. Tu także działa Podkarpacka Akademia Wina, kształcąca przyszłych winiarzy.

Jasło leży w południowo-wschodniej Polsce, w dolinie rzek: Wisłoki, Ropy i Jasiołki. Liczy około 35 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 36,52 km2. Jest miastem z tradycją historyczną sięgającą XII wieku, kiedy to w tym okresie pojawiła się pierwsza informacja o osadzie „Jasiel”. Prawa miejskie Jasło otrzymało w 1365 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Duży rozkwit miasta przypadł na wiek XVI – głównie dzięki handlowi. Pod koniec XVIII w. Jasło zostało siedzibą jednego z największych cyrkułów w Galicji Zachodniej. Powstała tutaj pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej, której założycielem był aptekarz i wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Ważnym wydarzeniem dla miasta było uruchomienie w latach 1872 – 1884 kolei żelaznej na trasie Stróże – Zagórz oraz linii do Rzeszowa. W tym okresie miasto stało się istotnym węzłem kolejowym, a połączenia kolejowe pozwoliły na ponowne ożywienie handlu, przemysłu i osadnictwa. Dynamiczny rozwój Jasła zostałprzerwany wydarzeniami I wojny światowej. Niepowetowane straty przyniosła również II wojnaświatowa. Wówczas to, miasto zostało zniszczone w 97 proc., a zdarzenie to bezsprzecznie wpłynęło na jego dalsze losy. Po wojnie rozpoczął się etap odbudowy. Dzięki pracy i poświęceniu mieszkańców narodziło się ono na nowo i dziś jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym, enoturystycznym, kulturowym i sportowym.

Zapraszamy do miasta, którego historia budzi podziw i uznanie. Jasło, jak zgodnie potwierdzają mieszkańcy i turyści, to miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie w domu. To niepowtarzalna, mała ojczyzna tych, którzy znaleźli tu swoje miejsce na ziemi. Żyli i spotykali się tutaj przedstawiciele różnych kultur. Choć czas, tak jak trzy rzeki przepływające przez Jasło, płynie nieustannie, to dziedzictwo i wielowiekowa tradycja, ręka w rękę ze współczesnością, tworzą wizerunek miasta i najbliższych okolic.

Odwiedź, posmakuj, zostań!

Jasielski Szlak Winny 16 winnic (002)

 

45 Winne Klimaty (002)

Submit a Comment