Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 15, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

50 najbardziej niezwykłych miejsc na świecie

50 najbardziej niezwykłych miejsc na świecie
Paulina Grabara

Przy porannej kawie trafiłam na artykuł na Conde Nast Traveler na temat 50 najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, gdzie znajdują się takie perełki? Czy może nie przegapianie czegoś stosunkowo blisko planując swoje odległe podróże?

Wśród 50 miejsc znajdziemy piękne naturalne formacje (na przykład jaskinie na wybrzeżu Algarve), niezwykle usytuowane miasta (Rio de Janeiro czy Wenecję), architektoniczne cuda sprzed wieków okupione potem ciężkiej pracy podczas ich budowy, jak piramida w Gizie lub Mur Chiński, a także piekną naturę w swojej najprostszej formie – na przykład park narodowy Serengeti w Tanzanii.

Niektóre miejsca stają się wyjątkowe w konkretnym momencie w ciągu roku – w połowie kwietnia warto wybrać się do Parku Keukenhof w Holandii, aby podziwiać pola kolorowych tulipanów, z kolei od połowy czerwca do sierpnia podziwiać możemy kwitnące pola lawendy w Prowansji.

Z wybranych przez Travelera miejsc wytypowialiśmy nasze 10 – do odwiedzenia w najbliższym czasie. A, że koniec roku, to idealnie snuć plany na kolejny!

 

 

1. CAPPADOCIA/TURCJA

Ta magicznie brzmiąca nazwa skrywa jeden z największych skarbów Turcji. Dzięki aktywności trzech wulkanów ok. 60 milionów lat temu popiół, który zmieszał się z piaskiem utworzył rodzaj skały osadowej zwanej – tufem. Przez lata ludność zamieszkująca owe tereny w tufach wyrzeźbiła wiele klasztorów, domów, a nawet podziemnych miast. Najlepszym czasem na zaplanowanie wycieczki w celu zobaczenia tego cuda natury wspartego pracą ludzkich rąk jest wiosna, kiedy temperatura jest już wysoka, a tłumy turystów pojawią się tam dopiero latem.

 

 

 

 

2. SOLAR DE UYUNI, DANIEL CAMPOS, BOLIWIA

W wyniku kilku następujących po sobie transformacji wielkich jezior powstało największe solnisko, a jednocześnie najbardziej płaski obszar na świecie. Cały teren solniska zajmuje kilka wysp, które są pozostałościami po prehistorycznych wulkanach zatopionych w jeziorze Minchin. Podróż do tego miejsca dostarczy nam nie tylko wielu doznań estetycznych, ale również skorzysta na tym nasze zdrowie, ponieważ w obszarze Salar de Uyuni znajduje się aż 50-70% światowych zasobów litu. Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest czas, w którym całe solnisko pokrywa kilkucentymetrowa warstwa roztworu solankowego, zmieniając je w ogromne lustro optycznie łączące niebo z ziemią.

 

 

 

3. ASHIKAGA FLOWER PARK, JAPONIA

„Ashikaga flower park” jest jednym z trzech najpiękniejszych parków kwiatowych w Japonii. Całą powierzchnię parku zajmują ogromne drzewa zwane Fuji, których gałęzie uginają się pod milionem malutkich, fioletowych kwiatuszków, tworząc jednocześnie zapierające dech w piersiach tunele. Kwiaty w pełni rozkwitają w maju, dlatego warto właśnie na ten miesiąc zaplanować podróż do tego magicznego miejsca.

 

 

 

4. NAMIB DESERT, NAMIBIA

Pustynię Namib uważa się za najstarszą na świecie, a jej wiek w przybliżeniu to aż 80 milionów lat. Znajduje się ona przede wszystkim na terenie Namibii i zajmuję powierzchnię 130 tysięcy kilometrów kw., a jej środkiem przepływa rzeka Kauiseb, która przez większość roku jest wyschnięta. Południowa część Pustyni jest pokryta w pełni przez wydmy, a jej piasek mieni się ogromnym wachlarzem kolorystycznym od jasnożółtego do ciemnoczerwonego. Najlepszym okresem na przyjazd do tego miejsca jest pora sucha, która trwa od maja do października, można wówczas spotkać wiele zwierząt, które przychodzą do znanych wodopojów.

 

 

 

5. WIELKI KANION, ARIZONA, USA

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć będąc w USA jest bezsprzecznie Wielki Kanion, znajdujący się w stanie Arizona. W tym spektakularnym widoku kryje się historia ziemi z ostatnich 6 milionów lat. W 2007 roku w zachodniej części Kanionu powstał tzw. Skywalk, czyli przeźroczysty most na wspornikach, z którego widok dostarczy nam niezwykłych doznań. Przeglądając różne zdjęcia możemy sobie tylko wyobrazić monumentalność, różnorodność i intensywność kolorów, a także grę świateł odbijających się na ścianach skalnych, dlatego warto zaplanować wycieczkę w to niezwykłe miejsce.

 

 

 

6. PETRA, JORDAN

W czasach antycznych Petra była stolicą królestwa zamieszkiwanego przez Nabatejczyków. Obecnie udając się do południowo-zachodniej części Jordanii i przeprawiając się przez wąską drogę wśród skał dotrzemy do skalnej doliny, która skrywa ruiny tego wspaniałego niegdyś miasta. Petra słynie z różnobarwnych i monumentalnych budowli wykutych w skałach, krzyżujących style architektoniczne egipskie, syryjskie, greckie oraz rzymskie. Jeśli naszą podróż do Jordanii zaplanujemy na wiosnę lub jesień wówczas unikniemy i upałów i ogromnych tłumów turystów.

 

 

 

7. WIELKA RAFA KORALOWA, AUSTRALIA

Wielka Rafa koralowa zyskała miano największej na świecie. Zajmuje ona powierzchnię ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jej wiek szacuje się na 18 milionów lat. Dodatkowo jest jedynym tworem naturalnym widocznym z kosmosu. Bogata fauna, którą tworzy 1500 gatunków ryb, 5000 gatunków mięczaków oraz 400 gatunków koralowców przyciąga największą liczbę nurków z całego świata. Australia dzięki swojemu niezwykle przyjaznemu klimatowi jest światną opcją wycieczki w ciągu całego roku.

 

 

 

8. BAGAN, BIRMA

Niezwykłe miasto położone w centralnej części Birmy kumulujące na swoim terenie aż 2 200 świątyń. Budowle powstały głównie z drewna, piaskowca oraz cegły i niestety większość z nich, a w szczególności zbudowane z drewna i piaskowca, nie przetrwały do naszych czasów. Podziwiać możemy jedynie te wykonane z cegły, które zostały podzielone na dwa typu: z jednym wejściem i przedsionkiem lub z czterema identycznymi wejściami. Turystów z pewności zachwyci sposób, w jaki został zaplanowany i zbudowany każdy, nawet najmniejszy, element wspaniałych budynków. Wybierając się na wycieczkę do tego wspaniałego kraju, możemy przeżyć najpiękniejszy w życiu widok wschodu i zachodu słońca.

 

 

 

9. PAMUKKALE, TURCJA

Pamukkale w tłumaczeniu na język polski oznacz tyle co „ bawełniany zamek” lub „bawełniana twierdza”. Swoją nazwę zawdzięcza głównie wapiennym osadom, które powstały na zboczu góry Cökelez. Gorąca woda, bogata w liczne związki wapnia, w momencie wypływania na powierzchnię schładza się i tworzy coś na kształt bawełnianej kołderki, która okrywa w całości liczne skały. Pamukkale oferuje turystom liczne atrakcje m. in. kąpiel w świętym basenie Kleopatry.

 

 

 

10. ANGKOR WAT, KAMBODŻA

Na obszarze 120 km kw znajduje się 100 obiektów hinduistycznych świątyń. To najbardziej spektakularny symbol khmerskiej cywilizacji. Angkor Wat to najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana świątynia na świecie, która zachwyca wspaniałymi płaskorzeźbami osłaniającymi jej zewnętrzne ściany. Wszystkie płaskorzeźby wykonane są z największą precyzją oraz dbałością o szczegóły i przedstawiają sceny z eposów Ramajany i Mahabharaty.

Dodatkowymi powodami zachęcającymi do odwiedzenia tego miejsca są magiczne wschody i zachody słońca, które wzbudzają ogromny zachwyt. Każda pora jest dobra na zaplanowanie swojej podróży właśnie tutaj, a jeżeli cenimy sobie spokój i cieszę najlepiej wybrać się na przełomie stycznia i lutego wówczas unikniemy tłumów turystów.

No dobrze, ostatnie miejsce już odwiedziliśmy 2 razy, jednak wciąż nam mało. Na rowerze, busem, tuk tukiem – każdy sposób poruszania się jest dobry!

 

 

Współpraca przy tekście: Beata Chowaniec

Oryginalny tekst i zdjęcia: http://www.cntraveler.com/galleries/2015-11-27/the-50-most-beautiful-places-in-the-world

 

Submit a Comment