Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

FUERTAVENTURA TOP 10

FUERTAVENTURA TOP 10
Paulina Grabara

Urocze wioski rybackie, doskonałe ryby i owoce morza, wspaniałe trasy trekkingowe, rowerowe i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Do tego wystarczy dodać, że w najchłodniejszym miesiącu temperatura zwykle przekracza 20 stopni Celcjusza. Wyroby z aloesu, kozie sery i ceramika to wyroby najchętniej przywożone z wakacji na Fuercie.

 

1 przystanek FARMA KÓZ – produkcja sera koziego

Zatrzymaliśmy się przy drodze, aby podziwiać sympatyczne zwierzaki. Fuerta znana jest z produkcji serów kozich, które są bardzo delikatne w smaku.

 

 

 

 

2 przystanek LAS PLAYITAS

Senne, ale pełne kolorów miasteczko z kilkoma barami i restauracyjkami na nabrzeżu. Tu spotkamy zdecydowanie więcej lokalnych mieszkańców niż turystów. W okolicy znajduje się pole golfowe, 21 kilometrowa trasa biegowa, a także hotele.

 

 

 

 

 

3 przystanek – latarnia morska

Nie planowaliśmy tej wycieczki, ale znak „latarnia morska 6 km” okazał się być bardzo kuszący. Droga do latarni była dla mnie – kierowcy – nieco przerażająca (trudno było się minąć dwóm samochodom nad przepaścią, a barierki były jedynie na zakrętach), ale widok z góry, gdzie znajdowała się latarnia – zachwycający.

 

 

 

 

 

4 przystanek ANTIGUA

Jedno z najstarszych miasteczek na wyspie warte jest krótkiego postoju. Nad krajobrazem dominuje kościół Cruz de los Caldos i spory plac. Nam spodobał się także budynek biblioteki miejskiej. Antigua może się także pochwalić odnowionym młynem, w środku którego obecnie znajduje się sklepik z rzemiosłem. Miasteczko słynie także z lokalnego rynku – warto sprawdzić, kiedy się odbywa.

 

 

 

 

5 przystanek BETANCURIA

Wydaje się trudno dostępna, bo leży dokładnie w środku wyspy, ale dzięki temu poznajemy przyjemne kręte drogi i podziwiamy niezwykłe widoki. Miasto zostało założone w XV wieku przez Jean de Betencourt – zdobywcę wyspy – i do 1834 roku było jej administracyjną stolicą. Betancuria nie przyciąga turystów plażami, ale zabytkami, wśród których warto wspomnieć kościół Santa Maria – zbudowany w XV wieku, w XVI został zburzony przez piratów, a w XVII odbudowany. Odwiedzić można też Muzeum Archeologiczne oraz kino 3D.

Bardzo przyjemny jest też spacer po samym miasteczku – czeka tu na nas piękna przyroda, stare bielone domki, liczne restauracje (np. rekomendowana przez przewodnik Michelin Casa Santa Maria), kawiarnie i sklepy oferujące lokalne wyroby, od kozich serów przez wyroby z ceramiki po aloes w doniczkach.

 

 

 

 

 

 

 

6 przystanek widokowy – droga z Betancurii do Pajara

Jadąc z Betancurii w kierunku Pajary (droga jest już niezwykłą przygodą) warto stanąć w punkcie widokowym i podziwiać piękno natury: powulkaniczne góry i morze w dole pokazują surowość świata, który nas otacza. Cisza i piękne widoki, a na parkingu oldschoolowy pojazd, z którego sprzedawane są hot dogi.

 

 

 

 

 

7 przystanek PAJARA

Miasteczka nie było na naszej liście, ale bardzo nam się spodobało i zrobiliśmy sobie krótką przerwę. Spokojna wioska ma do zaoferowania sporo pięknej natury: kolorowe kwiaty, palmy, kaktusy, a także plac zabaw dla dzieci i kościół z XVIII wieku (w środku możemy zobaczyć 2 barokowe ołtarze). Obok kościoła znajduje się lokalny bar z patio, gdzie możemy obserwować jak czas spędzają mieszkańcy.

 

 

 

 

 

8 przystanek EL COTILLO

Najfajniejsze miejsce, do którego udało nam się trafić. Mały placyk i wchodzące w ląd morze kontrastuje ze skałami na nabrzeżu, o które roztrzaskują się fale. Stary Port sięga XVII wieku, kiedy to mieszkańcy przeprowadzali się wewnątrz wyspy, aby schronić się przed piratami.

Dziś w porcie kilka rybnych restauracji dostarcza nie tylko świeże ryby i doskonałe tapas – nad brzegiem znajduje się stanowisko do obierania ryb. Resztki rzucane są krążącym w pobliżu mewom. Widok wart wycieczki przez całą wyspę. Do tego wspomniane wcześniej fale, lekko słodkawe krewetki i sangria. Na placu można też podziwiać wystawy prac lokalnych artystów.

Wioskę otaczają piękne plaże – jedne idealne do uprawiania surfingu i kitesurfingu, drugie do relaksu i spacerów. Uważane są za jedne z najpiękniejszych na wyspie. El Cotillo zdaje się zachowywać perfekcyjną harmonię między swoim rybackim i turystycznym obliczem.

 

 

 

 

 

 

 

9 przystanek CORRALEJO

Najpopularniejszy kurort na Fuercie znajduje się na jej północnych krańcach. Z portu co godzinę odchodzą łódki na Lanzarotę, na wycieczkę wybrać się można także na wysepkę Isla de Lobos. Wzdłuż portu biegnie promenada z restauracjami i barami, miasto słynie też z licznych sklepów, w tym z asortymentem dla surferów.

Niewątpliwą atrakcją są wydmy, za którymi na turkusowych wodach szaleją surferzy i kitesurferzy.

 

 

 

 

 

10 przystanek – MORRO JABLE

Mój koszmar z pierwszego pobytu na wyspie – jedno z najbardziej turystycznych miasteczek na wyspie. Piękna szeroka plaża i ulica zakupowa z kilkoma naprawdę niezłymi sklepami. Idealne miejsce, aby wpaść na krótkie zakupy w czasie przecen.

 

Więcej o Fuertaventurze:

Fuertaventura – rozległe plaże, bogactwo przyrody i nieokiełzane fale

Smaki Fuerty

 

 

Submit a Comment