Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

INTOcities: BERNO

INTOcities: BERNO
Anna Matyjewicz

Berno jest stolicą Szwajcarii, ale w przeciwieństwie do europejskich stolic jest klimatycznym, spokojnym miasteczkiem. Zupełnie nie przypomina hałaśliwej, przepełnionej turystami, ogromnej metropolii. Dlatego to idealne miejsce na relaks.

Odwiedzając Berno mamy wrażenie, że przenosimy się do zupełnie innego świata i ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest fakt, że to stolica Szwajcarii. Spacerując ulicami czujemy się bardziej jak w małym, uroczym szwajcarskim miasteczku. To naprawdę niesamowite uczucie spacerować po tak wyjątkowo spokojnej i bezpiecznej stolicy.

 

 

 

 

ZWIEDZANIE:

Najpiękniejszą panoramę zobaczycie z wieży katedralnej. Stamtąd rozprzestrzenia się widok na dawne mury bastionów,  uliczki i naprawdę imponującą architekturę. Główną atrakcją jest także średniowieczne Stare Miasto wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Warto również odwiedzić dwie ulice:  Marktgasse i Kramgasse, gdzie na długości zaledwie 150 metrów zobaczymy jedenaście szesnastowiecznych fontann z figurami. Na Kramgasse znajduje się wieża zegarowa, która stanowiła fragment bramy miejskiej. Co cztery minuty przed pełną godziną figurki zegara poruszają się, odgrywając mini przedstawienie.

 

Muzea:

Berno słynie z licznych muzeów i może pochwalić się niemałym dorobkiem naprawdę ciekawych wystaw. Do najbardziej znanych należy oczywiście Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie znajdziemy zbiór prac Paula Klee, a także wielu cenionych szwajcarskich i włoskich artystów.

 

 

 

 

JEDZENIE:

Podstawę szwajcarskiej kuchni stanowi ser i czekolada. Będąc w Szwajcarii nie możemy nie spróbować słynnego i dostępnego we wszystkich lokalach  founde serowego. Praktycznie każda restauracja dysponuje mini kociołkiem nad którym ustawia się garnek z serem. Na skutek wysokiej temperatury, ser idealnie się rozpuszcza i stanowi bazę do prawdziwiej uczty. Zazwyczaj rozpuszczany jest jeden gatunek sera, niektóre restauracje mieszają te bardziej delikatne z wytrawnymi. Do każdego serowego zestawu podawane jest świeże pieczywo, warzywa bądź wędliny. My polecamy ten tradycyjny zestaw z pieczywem .

 

Desery:

Szwajcaria to prawdziwy raj dla fanów czekolady. Sklepy prześcigają się w najnowszych smakach, kształtach. Centra handlowe posiadają nawet oddzielnie piętra z czekoladowymi przysmakami. Jednak najlepiej zaglądać do małych, lokalnych sklepów z czekoladą. Tam kupimy czekoladę krojoną na bloki oraz najróżniejsze pralinki i trufle. Kształt i forma zapakowania już robią ogromne wrażenie.

 

 

 

 

Za co LUBIMY Berno?

– Zielone i bardzo czyste uliczki

– Spójną architekturę

– Niezwykła kulturę i uprzejmość ludzi

 

Submit a Comment